Ranking polskich laboratoriów genetycznych

ranking polskich laboratoriów genetycznych, laboratoria genetyczne ranking

25 marca 2015 roku na łamach dodatku do Gazety Wyborczej „Tylko Zdrowie” ukazał się ranking polskich laboratoriów genetycznych. Uwzględniono w nim 22 placówki medyczne zajmujące się badaniami DNA w naszym kraju. Do rywalizacji zaproszono zarówno prywatne firmy, jak i Zakłady Medycyny Sądowej – łącznie 60 różnych placówek.

ranking polskich laboratoriów genetycznych, laboratoria genetyczne ranking

REKLAMA

Wyzwanie podjęła jednak nieco ponad połowa z nich. Które ośrodki mogą cieszyć się uznaniem, a które uplasowały się na ostatnich miejscach rankingu?.

Ranking polskich laboratoriów genetycznych. Kogo doceniono?

W gronie wyróżnionych znalazło się m.in. działające już od ponad 15 lat laboratorium testDNA, które wyprzedziło wszystkie prywatne laboratoria oferujące testy na ojcostwo.

Atutami firmy są przede wszystkim: wysoki poziom realizowanych badań, indywidualne podejście do klienta, bogata oferta usług dodatkowych, możliwość skorzystania z fachowej, bezpłatnej konsultacji telefonicznej, ale też wyjątkowo szeroki zasięg działalności – ponad 200 stacjonarnych punktów pobrań materiału genetycznego w całym kraju.

ranking polskich laboratoriów genetycznych, laboratoria genetyczne ranking

Placówka wszystkie swoje wyniki uzupełnia też profilami genetycznymi badanych osób, co, jak podkreślają specjaliści ,jest ogromnie ważne. Wśród najlepszych znalazły się ponadto Invicta oraz Genomed – partnerzy testDNA. Dla wszystkich obecnych na liście ośrodków jest to spore wyróżnienie. Świadczy bowiem nie tylko o dobrej jakości prowadzonych analiz, ale także o tym, że zmierzają one we właściwym kierunku, czyli kierunku rozwoju.

Ranking polskich laboratoriów genetycznych. Jakie kryteria wzięto pod uwagę?

Punkty do rankingu przyznawano według kilkunastu kryteriów. Liczyło się przede wszystkim doświadczenie, a więc to, jak długo dane laboratorium działa na rynku oraz ile badań wykonuje w skali jednego roku.

Przy ocenie placówek brano również pod uwagę rodzaje oferowanych testów oraz stosowane w nich metody badawcze. Niezwykle istotnym kryterium okazała się liczba rekomendacji od lekarzy oraz przyznanych certyfikatów. Dodatkowe punkty można było też zdobyć za udział w różnego typu programach zagranicznych oraz dostęp do konsultacji lekarskiej przed i po badaniu.

Testy DNA dostępne dla każdego

Na rosnące zainteresowanie badaniami genetycznymi, a w tym diagnostyką medyczną i testami na ojcostwo, wpływa bez wątpienia fakt, że są one coraz tańsze i dużo bardziej dostępne niż jeszcze kilkanaście lat temu. Obecnie może sobie na nie pozwolić praktycznie każdy, kto podejrzewa u siebie lub któregoś z członków najbliższej rodziny chorobę genetyczną bądź też jest niepewny swojego rodzicielstwa.

Firm oferujących tego typu usługi też jest coraz więcej. Czasem ma się nawet wrażenie, że kolejne laboratoria rosną niczym grzyby po deszczu. Jak zatem wybrać to najlepsze i najbardziej wiarygodne? Czy postawić na droższe, ale gwarantujące profile genetyczne na wyniku, czy może zaryzykować i zlecić analizę tańszej firmie?

To zadanie może okazać niezwykle trudne, ponieważ badania, o których mówimy, nie są w żaden sposób prawnie uregulowane. Wszystko leży zatem w rękach potencjalnych klientów, którzy przed podjęciem ostatecznej decyzji co do wyboru placówki powinni być dobrze zorientowani, a pomóc w tym może ranking, taki jak ten zamieszczony w Gazecie Wyborczej.

Zobacz Ranking Gazety Wyborczej


ranking polskich laboratoriów genetycznych, laboratoria genetyczne ranking

Artykuł powstał we współpracy z www.testDNA.pl

testDNA Laboratorium Sp. z o.o. jest laboratorium badawczym akredytowanym przez PCA Nr AB 1618. Posiada również certyfikaty ISFG i GEDNAP. Jako jedyne prywatne laboratorium w Polsce uzyskało 100% zgodności w testach na ojcostwo w międzynarodowych badaniach biegłości CTS. Należy do czołówki firm wykonujących badania genetyczne z zakresu ustalenia biologicznego ojcostwa i pokrewieństwa oraz diagnostyki medycznej. Współpracuje z ponad 20 sądami z całej Polski. Badania w testDNA zlecają osoby prywatne, lekarze, detektywi, prokuratura. Marka testDNA jest obecna na polskim rynku już 15 lat.


 

Zobacz też:

4.8/5 - (10 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA