Testy na ojcostwo - na co zwrócić uwagę przy wyborze testu
 

Testy na ojcostwo – na co zwrócić uwagę przy wyborze testu

na co zwrócić uwagę przy wyborze testu na ojcostwo

Testy na ojcostwo warto wykonać w laboratorium, które pracuje zgodnie normami przeznaczonymi dla tego typu placówek. Normą regulującą działalność laboratoriów genetycznych jest norma ISO 17025. Jeśli laboratorium ją posiada, albo jest w trakcie jej wdrażania, to sygnał, że warto mu zaufać. Ale to nie jedyna rzecz, na którą powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze firmy, która wykona dla Ciebie test na ojcostwo.

Testy na ojcostwo – ważne jest to, na podstawie ilu markerów wykonano badanie

Od tego zależy bowiem tak naprawdę pewność wyniku, zwłaszcza jeśli liczba uczestników badania ogranicza się do 2 osób – ojca i dziecka. W takim przypadku najlepiej wybrać laboratorium, które bada 34 markery DNA. Oczywiście w standardzie, tak żebyś nie musiał już dopłacać za pełniejszą analizę.


na co zwrócić uwagę przy wyborze testu na ojcostwo


 

Testy na ojcostwo – im więcej wykonanych badań, tym lepiej

Profesjonalnym wykonywaniem testów na ojcostwo powinny się zajmować wyłącznie osoby posiadające odpowiednie doświadczenie w prowadzeniu tego typu analiz. Warto wiec przed podjęciem ostatecznej decyzji, co do wyboru laboratorium, sprawdzić, jaką liczbę badań na ojcostwo wykonało ono do tej pory.

Ponadto musisz wiedzieć, że dobre laboratorium to takie, które potrafi przeanalizować bardzo wiele różnych próbek (źródeł DNA) – zarówno w postaci wymazów z policzka, jak i włosów, szczoteczek do zębów, maszynek do golenia, czy chusteczek z wydzieliną z nosa. Laboratorium powinno potrafić wydać jednoznaczny wynik testu na ojcostwo, niezależnie od rodzaju badanego materiału.

Testy na ojcostwo – ważny jest system kontroli jakości badań

Przed wybraniem firmy, której zlecisz swój test na ojcostwo dowiedz się, co takiego ta firma robi, aby zagwarantować ci pewny i jednoznaczny wynik. Są laboratoria, które po otrzymaniu wyniku wykluczającego ojcostwo wykonują całą analizę jeszcze raz, ale już z innej próbki. Taki zabieg ma na celu wyeliminowanie możliwości popełnienia błędu przez człowieka.

Niektóre dbają też o to, aby przy najważniejszych etapach badania zawsze obecny był drugi pracownik, który mógłby w razie czego wychwycić ewentualną nieprawidłowość. Na pewność wyniku wpływa też oczywiście stan sprzętu oraz jakość stosowanych odczynników. Ważne więc, aby upewnić się, że laboratorium regularnie sprawdza czy aparatura, na której pracuje jest sprawna, a odczynniki pochodzą od czołowych producentów.

 

na co zwrócić uwagę przy wyborze testu na ojcostwo

Test na ojcostwo – jest możliwy do zrobienia w kilku opcjach. Badania na ojcostwo można zrobić do celów prywatnych i sądowych. Jego wybór zależy od bezpośredniej potrzeby zlecającego. Test na ojcostwo oparty na analizie 34 markerów DNA jest najskuteczniejszą metodą potwierdzenia lub wykluczenia ojcostwa. Najlepiej wykonać go w certyfikowanym i rzetelnym laboratorium.

 

Równie ważnym elementem, jeśli idzie o jakość badań są certyfikaty nadawane przez zewnętrzne ośrodki certyfikujące. Otrzymać takie certyfikaty nie jest łatwo, dlatego jeśli widzisz je na stronie internetowej firmy, to znaczy, że jest ona godna zaufania i pracuje według najwyższych standardów.

Testy na ojcostwo – oferta badania musi być przejrzysta

Wybierając ofertę laboratorium musisz wiedzieć za co tak naprawdę płacisz, a jednocześnie mieć pewność, że nie zostaniesz zaskoczony żadnymi ukrytymi kosztami. Znaczna część firm oferujących testy na ojcostwo na wyniku badania umieszcza tylko informację, czy badany mężczyzna jest, czy nie jest ojcem dziecka. Za wszystkie dodatkowe elementy oferty, takie jak profile genetyczne na wyniku, a nawet możliwość skorzystania z pomocy kuriera, klient musi już ponieść dodatkowy koszt. Najlepiej więc wybrać taką placówkę medyczną, która zagwarantuje powyższe usługi w podstawowej cenie.

5/5 - (1 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA