Czym się różnią bliźnięta jednojajowe od dwujajowych?

Czym się różnią bliźnięta jednojajowe od dwujajowych, Czym różnią się bliźnięta jednojajowe od dwujajowych

Ciąża bliźniacza to podwójne szczęście. W końcu na świat przyjdzie aż dwójka dzieci! Nasze bliźniaki mogą być jednojajowe lub dwujajowe. Zależy to od tego, w jaki sposób dojdzie do zapłodnienia komórki jajowej. Czy to jedyna różnica? Czy bliźnięta jedno- i dwujajowe różnią się czymś jeszcze? Sprawdź poniżej!

Tego dowiesz się z artykułu:

▶ Czym różnią się bliźnięta jednojajowe od dwujajowych – sposób zapłodnienia

▶ Czym się różnią bliźnięta jednojajowe od dwujajowych?

▶ Bliźnięta a badania na ojcostwo

Czym różnią się bliźnięta jednojajowe od dwujajowych – sposób zapłodnienia

To, czy nasze bliźnięta będą jedno czy dwujajowe zależy od sposobu zapłodnienia ♀♂. W przypadku bliźniaków jednojajowych jeden plemnik zapładnia jedną komórkę jajową, która następnie się dzieli. W ten sposób powstają dwa zarodki. Mogą one:

🔘   Rozwijać się w osobnych workach owodniowych i mieć osobne łożyska

🔘   Rozwijać się w osobnych workach owodniowych, ale mieć jedno łożysko

🔘   Rozwijać się w jednym worku owodniowym i mieć jedno łożysko [1]

W przypadku bliźniąt dwujajowych dochodzi do dwóch zapłodnień 💕. Dwie komórki jajowe zapładniane są przez dwa odrębne plemniki. W tym przypadku każde z dzieci rozwija się w osobnym worku owodniowym i ma osobne łożysko [1].

Czym się różnią bliźnięta jednojajowe od dwujajowych?

Bliźnięta jednojajowe to genetyczne 🧬 klony. Powstają one z tego samego plemnika i komórki jajowej, dlatego ich DNA jest identyczne. W konsekwencji są one zawsze tej samej płci. Z kolei bliźnięta dwujajowe mają inne DNA, ponieważ do ich powstania dochodzi w połączeniu się dwóch komórek jajowych z dwoma plemnikami. Na świecie może więc pojawić się chłopiec 👦 i dziewczynka 👧. Możliwe jest nawet, że bliźnięta dwujajowe będą miały różnych ojców [1].

Bliźnięta jednojajowe są do siebie niezwykle podobne nie tylko pod względem wyglądu fizycznego. Mogą one mieć takie same zainteresowania ⚽ czy gust 🍝. Zdarza się to rzadziej u bliźniaków dwujajowych. Jednak w obu przypadkach dzieci łączy niezwykła więź ❤ [1].

Bliźnięta a badania na ojcostwo

Potwierdzenie ✅ lub wykluczenie ojcostwa ❌ u bliźniaków jest możliwe. Badanie to wykonuje się tak samo, jak w przypadku dzieci z ciąż pojedynczych. W przypadku bliźniąt jednojajowych wystarczy nawet pobrać próbkę tylko od jednego dziecka, ponieważ DNA drugiego jest identyczne [2].

Wykonanie testu na ojcostwo nieco się komplikuje, jeśli to domniemany ojciec pochodzi z bliźniaków 👥. Jeśli ma on bliźniaka dwujajowego, to nie ma żadnego problemu. Mają oni inne DNA, więc można jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo. Nie jest to jednak możliwe w przypadku bliźniąt jednojajowych. Mają oni identyczne DNA, dlatego oboje otrzymaliby taki sam wynik testu na ojcostwo [3].

Źródła:

  1. https://hellomama.pl/ciaza/bliznieta-jednojajowe-a-bliznieta-dwujajowe-jakie-sa-roznice/
  2. https://pewnytato.pl/test-na-ojcostwo-a-ciaza-blizniacza/
  3. https://www.rp.pl/prawo-rodzinne/art7605121-jak-nie-placic-alimentow-za-brata-blizniaka

To również może Cię zainteresować: Test na ojcostwo w ciąży, a ciąża bliźniacza

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA