Co to jest profil genetyczny? ⏩ Sprawdź teraz!
 

Co to jest profil genetyczny?

co to jest profil genetyczny, profil genetyczny, profile genetyczne

Profil genetyczny jest zestawem charakterystycznych dla danej osoby odcinków DNA (nazywanych markerami DNA) ✅ Są one dziedziczone po rodzicach – w połowie po ojcu i w połowie po matce. Co jeszcze warto wiedzieć, do czego wykorzystuje się taki profil i dlaczego każdy wynik testu na ojcostwo powinien go zawierać?

Tego dowiesz się z artykułu:

Co to jest profil genetyczny?

Profil genetyczny to zestaw konkretnych odcinków DNA, tzw. markerów DNA. Dla każdego człowieka jest unikalny i niepowtarzalny (odstępstwem są jedynie bliźnięta jednojajowe). Ze względu na to nazywa się go „genetycznym odciskiem palca”. 

Na podstawie porównywania profili genetycznych można ustalić pokrewieństwo i wykluczyć lub potwierdzić ojcostwo oraz macierzyństwo ponieważ profile genetyczne osób spokrewnionych mają pewne cechy wspólne.

⏩ „Określony w zakresie 24 markerów profil genetyczny, teoretycznie, może się powtórzyć jak 1 na kilka tysięcy miliardów osób, czyli przekracza wielokrotnie liczebność całej ludzkości na Ziemi. Wyjątkiem są bliźnięta jednojajowe, które posiadają ten sam materiał genetyczny” – dr Paulina Wolańska-Nowak, ekspert ds. identyfikacji osobniczej i kryminalistyki (źródło: https://www.testdna.pl/do-czego-sluza-badania-genetyczne/)

Obecnie najszerszym zakresem markerów na rynku są aż 34 markery genetyczne. Ten zestaw markerów zawiera wysocepolimorficzny (na podstawie którego można bardzo dobrze zróżnicować osoby) marker SE33, który jest bardzo przydatny w identyfikacji i analizach pokrewieństwa.

Czym jest profil genetyczny? [FILM]

Kiedy wykorzystuje się profil genetyczny?

Profil genetyczny jest wyróżnikiem danej osoby. Najczęstsze wykorzystanie profilu DNA:

W takich badaniach ustalane są właśnie profile genetyczne, które potem się ze sobą porównuje i wskazuje, czy między danymi osobami istnieje biologiczne pokrewieństwo. Badania DNA to najpewniejszy sposób, żeby to sprawdzić. Taki profil można ponadto wykorzystać w przyszłości do innego badania – np. kolejnego dziecka lub po czyjejś śmierci.

  • Identyfikacja osobnicza

Profile DNA wykorzystuje się w przypadku zaginięć, zbrodni, wypadków i w wielu innych momentach. Na podstawie materiału DNA (nawet małej ilości – plam krwi, fragmentów naskórka, włosów czy innych próbek) można jednoznacznie ustalić tożsamość np. ofiary czy podejrzanego i rozwiązać nawet te sprawy, które wcześniej nie miały swojego rozwiązania. Genetyka bardzo ułatwia pracę policji i sądów.

Dlaczego profil genetyczny powinien być na wyniku testu na ojcostwo?

Wyniki wielu bardzo tanich testów na ojcostwo przekazują tylko prostą informację: czy badany mężczyzna to ojciec badanego dziecka. To oczywiście ważne, jednak skąd pewność, w jaki sposób uzyskano taki wniosek?

⏩ Profile genetyczne znajdujące się na wyniku testu na ojcostwo są dowodem z wykonanego badania. Można mieć pewność, że laboratorium rzeczywiście zrealizowało wszystkie etapy testu – łącznie z ustaleniem profili genetycznych i analizą statystyczną.

Jest to zatem bardzo ważny element każdego wyniku – przed zleceniem badania dopytaj więc, czy na wyniku znajdują się profile genetyczne. Jeśli ich nie będzie, lepiej zlecić analizę gdzieś indziej.

Z jakich próbek można ustalić profil genetyczny?

Profil DNA można ustalić na podstawie tak naprawdę dowolnej próbki – plam krwi, nasienia czy innych wydzielin, przedmiotów codziennego użytku (np. sztućce, szklanka, smoczek, szczoteczka do zębów, maszynka do golenia), niedopałka papierosa, jedzenia (gumy do żucia, nadgryzionego ciastka, lizaka), włosów z cebulkami, fragmentów naskórka… Każda próbka jest tak samo pewna.

Doświadczone laboratorium bada naprawdę różnorodne materiały i nie dzieli próbek na „lepsze” i „gorsze”.


Zobacz pozostałe pytania i odpowiedzi:


Zdjęcie: Pixabay.com

5/5 - (10 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA