Tańsze badania ojcostwa kontra droższe. Testy na ojcostwo
 

Tańsze badania ojcostwa kontra droższe

jak zaprzeczyć ojcostwo, zaprzeczenie ojcostwa koszty

Badania ojcostwa – czy cena rzeczywiście ma takie znaczenie?

Przeglądając oferty testów na ojcostwo nie sposób nie zauważyć ogromnej rozpiętości cenowej. Badania DNA kosztują od ok. 700 zł do nawet 1500 zł (mowa o testach prywatnych czyli realizowanych dla własnej wiedzy zamawiającego, badania sądowe są jeszcze droższe). W USA podstawowy test ojcostwa można wykonać już za 140$ plus koszt zestawu do samodzielnego pobrania próbek. Czemu więc polskie laboratoria każą nam płacić aż tak dużo?
 .
Przede wszystkim przed podjęciem decyzji dotyczącej wyboru laboratorium i badania warto zwrócić uwagę czym poszczególne oferty się różnią. Niższa cena nie jest podyktowana bowiem wyłącznie niższą marżą jak wiele osób sądzi. Wynika ona nie tyle z niższej jakości, co po prostu z braku pewnych udogodnień i opcji. Przyjrzyjmy się temu bliżej …
Tańsze badania ojcostwa

Chcę tani test na ojcostwo

Większość osób poszukujących badania na ojcostwo w pierwszej kolejności myśli o tym, aby test był po prostu tani. Czemu tak jest? Przede wszystkim wiedza Polaków na temat badań DNA nie pozwala im porównać poszczególnych ofert według rzeczywiście istotnych kryteriów. Wydaje nam się, że przecież uzyskiwany wynik jest zawsze ten sam – potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa. Po co jakieś opcje dodatkowe? Tymczasem wiele z nich naprawdę ułatwia wykonanie badania i eliminuje ryzyko ewentualnej pomyłki. .
  • Gwarancja na ponowne bezpłatne pobranie próbki  – wbrew pozorom to nie chwyt marketingowy, ale dodatkowa opcja, która pozwala poczuć się bezpiecznie. Wybierając badanie,  które ją zawiera przede wszystkim mamy pewność, że w przypadku źle pobranych wymazów możemy liczyć na drugie pobranie bez dodatkowych kosztów. Jeśli test nie zawiera takiej opcji obowiązuje dopłata w wysokości ok. 200 zł za próbkę, co znacznie podnosi finalny koszt.
  • Możliwość pobrania próbek w placówce – oczywiście prywatny test na ojcostwo można zrealizować drogą wysyłkową. Niemniej jednak masz też możliwość jego wykonania na miejscu w placówce medycznej. To kolejna opcja, która zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Wiesz, gdzie możesz ewentualnie zgłosić się po wynik, przyjść po pomoc itp. Masz pewność, że laboratorium nie zniknie, Twoje próbki na pewno dotrą do laboratorium, a badanie zostanie zrealizowane zgodnie z umową. Każdy klient powinien mieć możliwość skorzystania z obsługi punktu pobrań bez dodatkowych kosztów.
  • Badanie poszerzonej liczby markerów – analiza 24 markerów DNA to „złoty standard”. Na rynku pojawiło się jednak badanie na aż 34 markerach DNA – jedyne takie na rynku. Gwarantuje ono jednoznaczny rezultat bez udziału matki i to nawet w nietypowych sytuacjach.
  • Wynik wraz z profilami genetycznymi i rezultatem zaawansowanej analizy statystycznej  – mało kto wie, że nie na każdym wydawanym wyniku pojawia się rezultat zaawansowanej analizy statystycznej oraz profile genetyczne badanych osób. Co nam to daje z kolei? Przede wszystkim jeśli chcesz wykorzystać wynik, jako wstępny dowód w sprawie sądowej to wygląda on bardziej wiarygodnie. Po drugie masz zawsze możliwość włączenia do testu dodatkowej osoby bez konieczności powtarzania całej analizy. Po trzecie z kolei w razie wątpliwości możesz zweryfikować rezultat w innym laboratorium.
Inne dopłaty: do tanich testów na ojcostwo obowiązuje dopłata za każdą z niestandardowych opcji np. zakup zestawu w aptece, wysyłkę kurierską a często nawet przekazanie wyniku np. w formie telefonicznej czy w ogóle dyskretnej.
4.4/5 - (14 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA