Czy inna grupa krwi zawsze wyklucza ojcostwo? - testynaojcostwo.pl
 

Czy inna grupa krwi zawsze wyklucza ojcostwo?

Czy inna grupa krwi zawsze wyklucza ojcostwo

Porównanie grup krwi nigdy nie potwierdzi ojcostwa, a wykluczy je wstępnie – i to tylko niektórych przypadkach 🎯 Nie zawsze inna grupa krwi oznacza bowiem brak pokrewieństwa. Aby sprawdzić ojcostwo, warto wykonać badanie DNA, które gwarantuje zawsze pewny i jednoznaczny wynik.

Tego dowiesz się z artykułu:

Czy inna grupa krwi zawsze wyklucza ojcostwo?

Analiza krwi nie pozwala ustalić ojcostwa. Można je tylko w niektórych przypadkach wstępnie wykluczyć, jednak musi to zostać potwierdzone pewniejszą metodą.

Analiza grup krwi była stosowana wtedy, gdy nie znano jeszcze badań DNA. Jest to niedoskonała i nieprecyzyjna metoda, od której aktualnie się odchodzi.

Na świecie istnieją miliony osób o identycznych grupach krwi – nie jest to wyróżnik danej osoby. Każdy człowiek ma bowiem jedną z 4 grup krwi: A, B, AB albo 0, która dziedziczona jest po rodzicach. Posiadanie identycznej grupy krwi jak inny człowiek nie może więc być potwierdzeniem pokrewieństwa.

Istnieją takie przypadki, gdy dziecko może mieć jedną ze wszystkich 4 grup. Niektóre przypadki dziedziczenia pozwalają wstępnie wykluczyć ojcostwo (np. dziecko matki z grupą 0 i ojca z grupą B nie może mieć grupy A), jednak nie wszystkie. W sytuacji, w której jedno z rodziców ma grupę A, a drugie B – dziecko może mieć jedną ze wszystkich czterech grup. Wtedy nawet wstępne wykluczenie ojcostwa nie jest możliwe.

Błędy w oznaczeniach grup krwi zdarzają się stosunkowo często. Laboratoria analityczne nie mają bowiem tak rygorystycznych procedur jak genetyczne. Warto również wiedzieć, że grupa krwi dziecka ostatecznie ustalona jest dopiero po ukończeniu przez nie 2. roku życia (a właściwie dopiero wtedy jest możliwe ostateczne jej ustalenie w laboratorium).

Poczytaj więcej: Grupa krwi Rh a ojcostwo – czy po grupie krwi można ustalić ojcostwo?

Grupa krwi po rodzicach – dziedziczenie [TABELA]

Czy inna grupa krwi zawsze wyklucza ojcostwo, grupa krwi po rodzicach

Źródło: https://www.ciazowy.pl/

Jak sprawdzić ojcostwo w pewny sposób?

Czy inna grupa krwi zawsze wyklucza ojcostwo, grupa krwi po rodzicachGrupa krwi to stara metoda, która nie jest dokładna i precyzyjna. Jak zatem sprawdzić ojcostwo w pewny sposób? Najpewniejszy sposób to badanie DNA!

W badaniu DNA na ojcostwo ustalane są tzw. profile genetyczne. Nazywa się je „genetycznymi odciskami palca”, ponieważ są dla każdego całkowicie unikatowe. Co więcej, profil DNA dziedziczony jest po rodzicach – w połowie po ojcu i w połowie po matce.

Profil genetyczny jest więc wyróżnikiem dla każdej osoby i oznaczony na jego podstawie wynik zawsze będzie pewny i jednoznaczny, czego nie można powiedzieć o grupach krwi.

Testy DNA realizowane na podstawie 24-34 markerów DNA (miejsc na DNA) pozwalają wykluczyć ojcostwo ze 100% pewnością lub potwierdzić je z prawdopodobieństwem powyżej 99,9999%. Rezultat jest jednoznaczny nawet wtedy, gdy bada się tylko dziecko i mężczyznę.

Na czym polega test DNA na ojcostwo?

Realizując test DNA, najpierw pobiera się próbki materiału genetycznego. W zależności od rodzaju testu
mogą to być: wymazy z policzka, krew, mikroślady (np. używana szczoteczka do zębów) czy fragmenty
kosmówki lub płynu owodniowego. Później w laboratorium ustala się profile genetyczne badanych oraz porównuje je ze sobą, co umożliwia wiarygodne wykluczenie bądź potwierdzenie ojcostwa.

Pamiętaj, że test ojcostwa wykonujesz raz na całe życie więc warto wybrać dobre laboratorium!

Zobacz też: 

5/5 - (4 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA