Ustalenie ojcostwa po 30 latach – do kiedy można wykonać badanie?

ustalenie ojcostwa po 30 latach

Życie różnie się układa. Często dziecko swojego domniemanego ojca odnajduje dopiero po kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu latach. W takiej sytuacji konieczne jest zwykle potwierdzenie ojcostwa, aby zyskać 100% pewność. Jak to zrobić? Czy ustalenie ojcostwa po 30 latach jest w ogóle możliwe? Sprawdź w naszym najnowszym artykule!

Tego dowiesz się z artykułu:

▶ Ustalenie ojcostwa po 30 latach – do kiedy można wykonać badanie?

▶ Co robić by ustalić ojcostwo po latach?

Ustalenie ojcostwa po 30 latach – do kiedy można wykonać badanie?

Wiele osób zastanawia się 🤔 czy ustalenie ojcostwa jest możliwe w wielu różnych sytuacjach. Przykładowo.. Czy ustalenie ojcostwa po 30 latach jest realne? Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak! ✅ W przypadku badań DNA, wiek osób badanych, ani czas, w którym doszło do decyzji o wykonaniu badania nie ma żadnego znaczenia. Badanie jest tak samo pewne i skuteczne 💯 – niezależnie czy wykonywane jest od razu po narodzinach (tutaj trzeba poczekać do 2 doby życia dziecka), czy po upływie wielu lat [1]. Dlatego badania na ojcostwo możemy wykonywać przez całe życie, a nawet po śmierci!

Co robić by ustalić ojcostwo po latach?

Ustalenie ojcostwa po 30 latach, jak i sprawdzenie relacji pokrewieństwa biologicznego między ojcem i dzieckiem w każdej innej sytuacji bądź czasie, wymaga wykonania takich samych kroków 👣. Podejmując decyzję o wykonaniu badania na ojcostwo należy zdobyć próbki 🧪, które zostaną wykorzystane w laboratorium do uzyskania profili genetycznych.

Jakie próbki można wykorzystać? Wymazy z policzka lub mikroślady. Mikroślady wykorzystywane są, gdy zleceniodawcy badania zależy na dyskrecji. Można użyć takich przedmiotów jak włosy z cebulkami, paznokcie, szczoteczka do zębów 🪥, maszynka do golenia 🪒, niedopałki papierosa, gumy do żucia oraz mnóstwo innych [2].

Próbki można pobrać samodzielnie, w wybranej przychodni zlokalizowanej jak najbliżej miejsca zamieszkania 🏡 lub umawiając wizytę pielęgniarki mobilnej 🧑‍⚕, która przyjedzie pod wskazany adres. W przypadku próbek mikrośladowych jeszcze przed ich pobraniem ważne jest, aby pamiętać o ostrożnym ich zabezpieczeniu. Mikroślady należy spakować do zwykłej papierowej koperty 📩 i odpowiednio podpisać. Należy unikać bezpośredniego kontaktu ze skórą, bądź pakowania próbek w woreczki foliowe – dzięki temu ograniczymy ryzyko zniszczenia materiału DNA, znajdującego się na próbce.

Czas wydania wyniku ⏱ to średnio od 5 do 10 dni roboczych. Jest on zależny przede wszystkim od rodzaju próbek. Badania na wymazach z policzka dają wyniki w krótszym czasie [3].

Źródła:

  1. https://testynaojcostwo.pl/kiedy-lepiej-wykonac-test-na-ojcostwo-po-urodzeniu-dziecka-czy-jeszcze-w-czasie-ciazy/
  2. https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/badania/test-na-ojcostwo-na-podstawie-jakich-probek-dba-mozna-wykonac-badanie-aa-Xkv2-opXA-qbya.html
  3. https://www.ustalojcostwo.pl/ile-czeka-sie-na-wynik-badania-ojcostwa/

To również może Cię zainteresować: Badania na ustalenie ojcostwa – kluczem do rodzinnego szczęścia

Oceń

2 komentarze

  1. Witam chce ustalic ojcostwo po 36 latach

    Odpowiedz
    • testynaojcostwo.pl4 stycznia 2024 at 8:37 am

      Dzień dobry. Może Pan zadzwonić do laboratorium testDNA na bezpłatną poradę, numer telefonu 665761161.
      Pozdrawiamy.

      Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA