Gdzie zrobić badanie ojcostwa - doświadczenie, certyfikaty, referencje
 

Gdzie zrobić badanie ojcostwa?

Gdzie zrobić badanie ojcostwa

Szukając laboratorium do badania ojcostwa warto zwrócić uwagę na ilość badanych markerów, gwarancję ponownego pobrania próbek czy staż pracy. Wyznacznikiem wiarygodności laboratorium są też zdobyte referencje i certyfikaty jakości. Warto upewnić się czy firma pracuje zgodnie z normami ISO, w szczególności z normą ISO 17025.  

O tym gdzie zrobić badanie ojcostwa powie nam kilka wbrew pozorom bardzo istotnych rzeczy. Pozwolą one być może uniknąć problemów i rozczarowań wynikających z niewłaściwie wykonanej usługi.

Gdzie zrobić badanie ojcostwa – na co zwrócić uwagę wybierając laboratorium

Dostępność informacji

Renomowane placówki medyczne udostępniają zwykle sporo informacji na swój temat na stronie internetowej,  np. dane odnoszące się do przeprowadzanych badań, kwalifikacji pracowników oraz uzyskanych certyfikatów jakości. Odwiedzając stronę internetową danego laboratorium powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy zamieszczone na niej informacje nie są zbyt ubogie. Brak ważnych danych może świadczyć o tym, że laboratorium albo nie ma się czym pochwalić, albo nadzwyczajnej w świecie coś ukrywa.

Doświadczenie laboratorium w badaniach ojcostwa

Prowadzenie analiz genetycznych na odpowiednim poziomie wymaga zaplecza intelektualnego oraz sprzętowego. Potrzebni są nie tylko kompetentni pracownicy, ale też najwyższej klasy aparatura. Bez wiedzy i doświadczenia zdobycie pozycji na rynku będzie bardzo trudne, a czasem wręcz niemożliwe. Tymczasem chęć osiągnięcia zysku powoduje, że wiele firm zajmujących się dotychczas zupełnie innym polem działalności, decyduje się przebranżowić. Nie mają one jednak zwykle zbyt dużego pojęcia o realizacji tego typu badań.

Przeglądając oferty sprawdźmy też zakres analizowanych próbek. Jeśli laboratorium bada tylko wymazy, może to oznaczać, że nie ma zbyt dużego doświadczenia. Profesjonalne laboratorium ustali ojcostwo bez względu na rodzaj próbki jaką mu dostarczymy – czy to będzie wymaz, szczoteczka do zębów, czy nadmuchany przez dziecko balonik.

Wiarygodność wyników

Właściwie przeprowadzona analiza genetyczna pozwala pewnie ustalić ojcostwo, tj. jednoznacznie je potwierdzić bądź wykluczyć. Każdy wynik testu na ojcostwo powinien zawierać pełne profile genetyczne jego uczestników oraz rzetelną analizę statystyczną. Obecność tych elementów nie tylko podnosi wiarygodność całego badania, ale też daje możliwość weryfikacji w razie pojawiania się jakichkolwiek zastrzeżeń.

Jeśli wiemy, że jedynymi uczestnikami badania będzie ojciec i dziecko upewnijmy się, czy laboratorium wykonuje wszystkie analizy na podstawie 24 markerów, nie zaś 16. Najlepiej, aby istniała możliwość rozszerzenia do 34 markerów DNA. To najszerszy zakres na rynku. Takie szersze badanie pozwala uzyskać pewny wynik nawet wtedy, kiedy badanie odbywa się bez udziału matki dziecka.

Gwarancja na ponowne pobranie próbek

Ten element oferty ma znaczenie w sytuacji, gdyby okazało się, że próbki które pobraliśmy samodzielnie nie nadają się do analizy (bo np. mają za mało DNA). W takim przypadku powinniśmy mieć prawo dostarczenia kolejnej, bez ponoszenia żadnych dodatkowych opłat.

 

Gdzie zrobić badanie ojcostwa

 .

Badania wykonywane dwa razy

Jeśli wynik, który utrzymasz będzie wykluczający lub niejednoznaczny, to renomowane laboratorium wykona badanie jeszcze raz, oczywiście w podstawowej cenie. Tym sposobem firma, z której korzystamy daje nam gwarancję, że wystawiony przez nią wynik jest źródłem pewnej informacji.

Certyfikaty i referencje laboratorium

Laboratoria genetyczne, które wykonują swoją pracę rzetelnie i z pełnym zaangażowaniem nie będą obawiały się nawet najbardziej restrykcyjnej kontroli. Wiele prowadzących ją ośrodków wystawia potem dokumenty będące potwierdzeniem  jakości i profesjonalizmu danego przedsiębiorstwa. Jeśli zatem na stronie danej firmy znajdziemy informację o przyznanych certyfikatach i wyróżnieniach , a także opinie cenionych w środowisku specjalistów, to znak, że może warto zlecić jej badanie.

A już na pewno można jej zaufać jeśli pracuje (lub choćby jest w trakcie wdrażania) normy ISO 17025. Jest to norma, która reguluję pracę laboratoriów badawczych, z genetycznymi włącznie. Zdobyć ją nie jest łatwo. Ubiegająca się o nią placówka musi spełnić szereg restrykcyjnych wymogów, dotyczących stosowanej metody badań, prowadzonej dokumentacji, personelu, obsługo klienta, a nawet warunków lokalowych. Wdrażanie normy jest wieloetapowym procesem i może trwać nawet ponad rok.

Systemy ochrony danych

Dane udostępniane przez pacjentów powinny być ściśle chronione i przechowywane w specjalnych bazach danych, do których nikt spoza personelu nie będzie miał wglądu. Jest to sprawa niezwykle ważna, gdyż znacznej części zleceniodawców zależy na zachowaniu całkowitej poufności.

Cena badania ojcostwa

Koszt realizacji testu może być bardzo różny. Istnieją bowiem laboratoria, które oferują swoje usługi za 1300 zł, ale i takie, które wykonają dla nas analizę już za 500 – 600 zł.

Tekst powstał we współpracy z testDNA,  www.testdna.pl

gdzie zrobić badanie ojcostwa


Czat

Zobacz też:

 

5/5 - (3 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA