Jak rozpoznać, czy testy DNA są przeprowadzone dobrze?✅
 

Jak rozpoznać, czy testy DNA są przeprowadzone dobrze?

Jak rozpoznać czy testy DNA są przeprowadzone dobrze

Obecnie w całej Polsce funkcjonuje wiele laboratoriów, które oferują przeprowadzanie testu na ojcostwo. Oferty różnią się od siebie ceną, jednak wielu klientów błędnie zakłada, że jest to jedyna rozbieżność pomiędzy nimi. W tym artykule przedstawione zostało 6 wskazówek na to, jak rozpoznać, czy testy DNA są przeprowadzone dobrze. Sprawdź, na co zwrócić uwagę.

Badanie 24 markerów DNA

Analiza 24 markerów daje najpewniejsze wyniki, dlatego jest stosowana przez rzetelne laboratoria. Badania biorące pod uwagę mniejszą ich liczbę (16 czy 21) z reguły nie są wiarygodne, gdyż wynik może nie być jednoznaczny. Zwłaszcza, jeżeli analizie poddawane są jedynie próbki pochodzące od ojca dziecka.

Obecnie najszerszym zakresem jest badanie 34 markerów DNA i taką ofertę posiada tylko jedno laboratorium w Polsce.

Doświadczenie w badaniach DNA

Z powodu wzrostu ilości firm oferujących badania na ojcostwo spadła ilość tych godnych zaufania. Wiele marek zostaje jedynie pośrednikami – oznacza to, że analiza próbek DNA nie jest wykonywana bezpośrednio przez nie, a przez podmiot, któremu to zadanie zostanie zlecone.

Z tego powodu mogą wystąpić problemy z ewentualnym uzyskaniem odpisu rezultatów badania w przypadku zakończenia współpracy przez dane podmioty. Problemem może być też niemożność uzyskania dokładnego wytłumaczenia procedur przeprowadzania testu.

Zwróć więc uwagę, czy laboratorium ma duże doświadczenie w analizie i jak długo zajmuje się badaniami DNA na ojcostwo.

Badanie dowolnych próbek

Niektóre laboratoria narzucają klientowi dostarczenie określonego rodzaju próbek, takich jak mikroślady czy wymazy. Tak naprawdę doświadczone laboratorium zbada dowolny materiał, który zawiera DNA badanej osoby.

Wynik po polsku i z możliwością umieszczenia danych osobowych

Niektóre (zazwyczaj te tańsze) oferty realizowane są w innym języku niż polski, co jest spowodowane zlecaniem przez pośrednika wykonania badania poza granicami Polski. Dobra firma w takim wypadku zawsze zadba o przetłumaczenie wyniku. Najlepiej natomiast wybrać laboratorium polskie.

Mniej rzetelne firmy często też nie umożliwiają klientowi umieszczenia w badaniu danych osobowych. Warto zapamiętać, że w wynikach poprawnie zrealizowanego testu DNA na ojcostwo zawarte będą profile genetyczne badanych, słowna interpretacja wyniku oraz pieczątki i podpisy osób realizujących badanie.

Brak dodatkowych kosztów np. za wysyłkę zestawu

Niska cena testu na ojcostwo często bywa jedynie wabikiem na osoby chcące wydać jak najmniej pieniędzy. Jednak w takie oferty przeważnie nie są wliczone koszty za zestaw i jego wysyłkę (do klienta i potem do laboratorium) czy za przetłumaczenie wyniku, które to ponieść musi oczywiście klient. W efekcie finalny koszt najtańszego badania potrafi wzrosnąć nawet dwukrotnie. Przy czym wynik wcale nie jest rzetelny.

Wynik zgodny z rekomendacjami PTMSiK

Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii rzetelny wynik badania DNA na ojcostwo powinien mieć stwierdzoną skuteczność na poziomie 99,9999%. Należy więc upewnić się, że dane laboratorium stosuje się do tych rekomendacji.

Oceń

1 komentarz

  1. Tak byłem na takim badaniu skierowany pod adres przez sąd ale jak musiałem Panu zwrócić uwagę że chyba powinien rękawiczki założyć poczym poprostu wsadził swoje łapy do kartona z rękawiczkami to ręce opadają

    Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA