Badanie ojcostwa – jak je zrobić i dlaczego warto?

jak zlecić badanie ojcostwa

Po testy na ojcostwo sięgamy coraz chętniej. Nic dziwnego – badanie ojcostwa jest obecnie powszechnie dostępne, łatwe w wykonaniu, no i przede wszystkim daje całkowitą pewność w kwestii ojcostwa. Wykonasz je dyskretnie i na podstawie dowolnej próbki (także takiej jak nadgryzione ciastko!), a wynik uzyskasz nawet… w 48 godzin!

Jak zlecić badanie ojcostwa? To naprawdę proste

 1. Umów się na badanie w placówce w swoim mieście lub zamów zestaw do pobrania próbek na dowolny adres (również do paczkomatu czy za granicę).
  .
 2. Przyjdź na pobranie (w punkcie zostaną wypełnione też dokumenty) lub pobierz próbki samodzielnie i odeślij do laboratorium bezpłatnym kurierem. Jeśli w badaniu analizowane są 24 lub nawet 34 markery DNA, wystarczy udział tylko ojca i dziecka, żeby wynik był pewny.
  .
 3. Czekaj na pewny i jednoznaczny wynik – dostępny nawet w 48 godzin! Rezultat zostanie wysłany e-mailem, pocztą, kurierem, do paczkomatu i/lub przekazany telefonicznie. Możesz odebrać go też osobiście. Możesz wybrać formę dyskretną, bez pieczątek i oznakowań laboratorium.

Jeśli dziecko jest dopiero w drodze, to pamiętaj, że pewne badanie ojcostwa możesz wykonać jeszcze w trakcie ciąży. Przeprowadza się je wtedy albo z krwi matki i wymazu z policzka od potencjalnego ojca (badanie dostępne już od 8. tygodnia ciąży) albo z płynu owodniowego i dowolnych próbek od rodziców (badanie dostępne od 15. tygodnia ciąży).

Pełna dyskrecja i dowolne próbki

Próbką do testu DNA na ojcostwo może być jakikolwiek przedmiot z materiałem genetycznym badanej osoby, np.

 • wymazy z policzka,
 • sztućce, szklanka, puszka po napoju,
 • niedopałek papierosa,
 • włosy z cebulkami,
 • plama krwi na plastrze,
 • szczoteczka do zębów,
 • czapka, kask,
 • inhalator,
 • nadgryzione ciastko, lizak, guma do żucia,
 • smoczek, dziecięcy gryzak.

Bezpłatna pomoc – zadzwoń lub napisz na anonimowym czacie

Chcesz wiedzieć więcej na temat testu na ojcostwo? Skontaktuj się ze specjalistą, który odpowie na wszystkie Twoje pytania!

Badanie ojcostwa – 3 najważniejsze korzyści

Dlaczego warto wykonać badanie ojcostwa i co zyskasz, dzięki jego realizacji?

 • Dowiesz się, czy jesteś biologicznym ojcem dziecka

Taką właśnie rolę pełni badanie ojcostwa – ma dostarczyć Ci pewnej i rzetelnej informacji na temat Twojego pokrewieństwa z dzieckiem – jednoznacznie potwierdzić ojcostwo albo na 100% je wykluczyć. Dzięki temu pozbędziesz się stresu spowodowanego niepewnością.

Być może między Tobą a dzieckiem wytworzy się też silniejsza i trwalsza więź. Udowodniono, że mężczyźni, u których badanie DNA potwierdziło ojcostwo są dużo bardziej oddanymi i opiekuńczymi rodzicami.

 • Odzyskasz zaufanie do partnerki

Dzięki badaniu ojcostwa masz szansę stać się nie tylko lepszym ojcem, ale i lepszym partnerem. Jeśli do tej pory w Waszym związku nie układało się najlepiej, to badanie ojcostwa może to zmienić.

Przede wszystkim da Wam pewność, dzięki której będziecie mogli na nowo obdarzyć się zaufaniem. Twoja partnerka odzyska poczucie bezpieczeństwa i stabilizację. Ty będziesz mógł zapewnić jej, dziecku i oczywiście sobie lepszą przyszłość.

 • Badanie ojcostwa może mieć pozytywny wpływ na rozwój dziecka

Twoje dziecko, wiedząc kim jest, skąd pochodzi i kim są jego biologiczni rodzice ma szansę na lepszy, bardziej harmonijny rozwój. Znajomość własnej tożsamości, poczucie bycia częścią rodziny to jedne z podstawowych potrzeb każdego młodego człowieka.

Kształtują jego osobowość i mają ogromny wpływ na całe przyszłe życie. Nie zaspokajając tych potrzeb u swojej pociechy, narażasz je na zbędny stres. Sprawiasz, że do jego świata wkrada się chaos. Decydując się na badanie ojcostwa możesz ją przed tym uchronić.

Badanie ojcostwa pozwala również uregulować sytuację prawną, np. w kwestii sprawowania opieki nad dzieckiem, nadania nazwiska czy płacenia alimentów.


Czat

autor: Testynaojcostwo.pl | zdjęcie: Designed by Freepik | aktualizacja: 13 grudnia 2018 r.

5/5 - (5 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA