Jak za pomocą testów DNA można dziś pewnie ustalić ojcostwo
 

Jak za pomocą testów DNA można dziś pewnie ustalić ojcostwo

Testy DNA a ustalenie ojcostwa

Najbardziej pewną metodą weryfikacji spornego biologicznego ojcostwa jest dziś test DNA na ojcostwo – prywatny, sądowy, po urodzeniu albo jeszcze w czasie ciąży. Każdy z nich jest tak samo wiarygodny.

Testy DNA na ojcostwo wykonywane są zawsze według podobnej procedury. Najpierw od mężczyzny i dziecka pobiera się dowolne próbki, potem izoluje z nich materiał genetyczny, ustala indywidualne profile, a na końcu porównuje je ze sobą i przy pomocy programu do analizy statystycznej oblicza z jakim prawdopodobieństwem poddane badaniu osoby mogą być genetycznie spokrewnione.

Podstawą testu na ojcostwo jest profil genetyczny

W teście na ojcostwo ocenia się zgodność markerów genetycznych, czyli konkretnych miejsc na DNA badanych osób. Tych markerów może być 16, 21, 24 – wszystko zależy od oferty danego laboratorium. Im jest ich więcej, tym wynik badania staje się bardziej wiarygodny, co ma szczególne znaczenie, gdy badamy tylko dwie osoby – dziecko i potencjalnego ojca. Markery tworzą właśnie indywidualny profil genetyczny, który jest czymś na kształt „genetycznego odcisku palca”. Analiza wybranych fragmentów DNA ojca i dziecka pozwala określić istniejące między nimi pokrewieństwo. Do każdego markera DNA przypisane są dwie liczby. Zgodnie z zasadą dziedziczenia dziecko otrzymuje po jednej z nich od każdego z biologicznych rodziców. Jedna liczba przy danym markerze u ojca i dziecka powinna być więc wspólna. Jeśli tak jest ojcostwo zostaje potwierdzone. 4 różnice wystarczą, aby to ojcostwo zostało natomiast jednoznacznie wykluczone.

Podobny artykuł:  Testy ojcostwa oparte na 24 markerach

Ustalenie profilu to bardzo ważny etap testu na ojcostwo, jest potwierdzeniem na to, że analiza rzeczywiście miała miejsce, a rezultat badania nie został „wzięty z sufitu”. Obecność profilu genetycznego na wyniku testu na ojcostwo powinna być więc podstawowym kryterium przy wyborze laboratorium, któremu zlecimy test DNA na ojcostwo.

tani-i-dyskretny-test-na-ojcostwo

Prywatne testy DNA na ojcostwo – w domu, w przychodni, po porodzie lub w ciąży

Próbki do prywatnego testu na ojcostwo można pobrać samemu za pomocą wymazówek dostępnych w zakupionym zestawie pobraniowym. Często są one do nabycia przez Internet, w aptekach, albo w placówce, w której zlecony został test DNA na ojcostwo. Pacjent może też skorzystać z pomocy wyszkolonego personelu w punkcie pobrań. Są laboratoria, które mają uruchomioną całą sieć takich placówek. Prywatny test na ojcostwo może też zostać zlecony anonimowo, a więc bez danych osobowych uczestników badania. Co ważne, laboratorium jest w stanie wyizolować DNA zarówno z wymazów ze śluzówki policzka, jak i z włosów z cebulkami, szczoteczki do zębów, chusteczki z katarem lub innych dowolnych materiałów (mikrośladów). Decydując się na samodzielne pobranie DNA powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy laboratorium gwarantuje nam ubezpieczenie próbek, tj. czy w razie niepowodzenia przy pierwszym pobieraniu, kolejne będziemy mogli wykonać za darmo czy też za dopłatą.

Testy DNA na ojcostwo do celów prywatnych są wykonywane również przed narodzinami dziecka. DNA płodu można wówczas otrzymać z 3 rodzajów próbek: krwi matki, płynu owodniowego, lub fragmentu kosmówki. Dwie ostatnie próbki pozyskuje się podczas badań w ciąży. DNA rodziców może z kolei pochodzić z wymazu z policzka albo z mikrośladu.

Zobacz też: Testy na ojcostwo w ciąży – tak samo pewne jak po narodzinach dziecka

Sądowe testy DNA na ojcostwo – przydatne, gdy walczymy o alimenty lub spadek

Osoby, które wynikiem testu na ojcostwo chciałyby się posłużyć w sądzie, mogą zlecić test DNA na ojcostwo z formalną procedurą. Wtedy próbkę do badania stanowi już tylko wymaz policzkowy, pobrany w placówce medycznej przez wskazaną do tego celu osobę. Testu nie można wykonać anonimowo, a przed badaniem wszystkie osoby, które będą w nim uczestniczyć muszą zostać wylegitymowane. Wybrany przez biegłego sądowego pracownik pobiera następnie wymazy z policzka od potencjalnego ojca, dziecka oraz matki dziecka.

Warto przeczytać: Dlaczego w sądowym teście na ojcostwo nie wykorzystuje się mikrośladów?

Wynik testu na ojcostwo – wystawiony nawet w 48 godzin!

Wynik testu na ojcostwo laboratorium wystawia zwykle już po kilku dniach roboczych, czasem można go przyspieszyć do 48 godzin. Firmy, dostosowując się do różnych potrzeb swoich pacjentów, proponują im wiele możliwości jeśli chodzi o formę przekazania wyniku. Pacjent może odebrać go osobiście, dostać pocztą tradycyjną, na skrzynkę mailową lub otrzymać telefonicznie.

Polecamy: Ustalanie ojcostwa – wynik dostępny w 48h!?


Zobacz też:

 

 

4.7/5 - (3 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA