Materiał genetyczny - jaką rolę pełni w testach na ojcostwo?
 

Materiał genetyczny – jaką rolę pełni w testach na ojcostwo?

materiał genetyczny, materiał dna

Testy na ojcostwo polegają na analizie DNA dziecka i domniemanego ojca. Do przeprowadzenia badania niezbędne są próbki zawierające materiał DNA. To właśnie na ich podstawie można potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo. Zobacz, dlaczego bez materiału genetycznego przeprowadzenie testu na ojcostwo byłoby niemożliwe!

Tego dowiesz się z artykułu:

▶ Materiał genetyczny w testach na ojcostwo – jak go zdobyć?

▶ Materiał DNA pacjenta a wynik testu na ojcostwo

Materiał genetyczny w testach na ojcostwo – jak go zdobyć?

Jedynym wiarygodnym sposobem na sprawdzenie pokrewieństwa jest wykonanie testu DNA 🧬. Są one w stanie potwierdzić ojcostwo z prawdopodobieństwem wynoszącym co najmniej 99,9999%. Jest to możliwe dzięki uzyskaniu dwóch profili genetycznych oraz ich porównaniu. Profile te składają się z markerów genetycznych, czyli z charakterystycznych dla danej osoby fragmentów materiału genetycznego 🔀 [1].

Do wykonania testu na ojcostwo potrzebne są próbki zawierające materiał genetyczny badanych osób. Pozyskać możemy je m.in. poprzez kilkunastokrotne potarcie policzka pacjenta specjalną wymazówką. Materiał genetyczny znajduje się także w tzw. mikrośladach, czyli próbkach dyskretnych. Znajdziemy go m.in. w szczoteczce do zębów 🪥, włosach wyrwanych z cebulką, gumie do żucia, niedopałku papierosa 🚬 czy zużytej maszynce do golenia 🪒. Tego typu próbkę również możemy przekazać do badania [2].

Próbka zawierająca materiał DNA powinna zostać pobrana w jednorazowych rękawiczkach 🧤, aby uniknąć jej zanieczyszczenia. Następnie należy umieścić ją w czystej papierowej kopercie 📩 i dokładnie opisać. Tak przygotowana przesyłkę należy nadać jak najszybciej [2].

Materiał DNA pacjenta a wynik testu na ojcostwo

W wyniku testu DNA znajdziemy informacje o profilu genetycznym badanych pacjentów ustalanych na podstawie markerów genetycznych. Na wyniku są one przedstawione w formie liczb. Jedna liczba jest dziedziczona po matce, a druga po ojcu. Pacjenci po otrzymaniu wyniku mogą więc zauważyć, w których markerach zostały wykryte podobieństwa 📊 [3].

Oprócz profilu genetycznego pacjent w wyniku znajdzie również numer formularza, opis stanu próbki, opis metody, prawdopodobieństwo wyniku oraz informacje o laboratorium 🏥, w którym dokonano analizy [3].

Materiał genetyczny stanowi niezbędną część badań w kierunku ustalenia ojcostwa – bez niego nie da się przeprowadzić badania. Nie ma znaczenia rodzaj próbki oraz sposób w jaki została ona pozyskana. W większości przypadków zdobycie próbki, na której możliwy jest do wykrycia materiał DNA nie powinno stanowić większego problemu.

Źródła:

  1. https://pewnytato.pl/test-na-ojcostwo-na-34-markerach-dna/
  2. https://genlab.pl/poradnik/jak-przechowywac-probki-do-badania-ojcostwa/
  3. https://www.testdna.pl/poradnik/jakie-informacje-bedzie-zawieral-panstwa-wynik-testu-na-ojcostwo/

To również może Cię zainteresować: Koszt DNA w Polsce – ile kosztują badania genetyczne?

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA