Dlaczego w sądowym teście na ojcostwo nie wykorzystuje się próbek niestandardowych?
 

Dlaczego w sądowym teście na ojcostwo nie wykorzystuje się próbek niestandardowych?

sądowy test na ojcostwo, sądowe testy na ojcostwo, test na ojcostwo do celów sądowych

Laboratoria genetyczne zajmujące się testami na ojcostwo dzielą analizowane próbki na standardowe i niestandardowe. Do pierwszej grupy należą wymazy z błony śluzowej policzka. Do drugiej zaliczają się natomiast wszelkie przedmioty (głównie codziennego użytku), z których można wyizolować ludzkie DNA. Mikrośladami – bo tak się je fachowo nazywa – będą w związku z tym m.in. : szczoteczka do zębów, golarka, plamy krwi, chusteczka z wydzieliną z nosa, a nawet zużyta prezerwatywa czy filtr papierosa…

Materiały niestandardowe wykorzystuje się najczęściej w sytuacji, gdy nie ma możliwości bezpośredniego pobrania wymazów (np. osoba, która powinna wziąć udział w teście przebywa za granicą itp.).

Analiza tego typu próbek rozwiązuje zatem wiele problemów, jest jednak dopuszczalna tylko w przypadku badań o charakterze prywatnym. Dlaczego?

Czym różni się prywatny test na ojcostwo od badania sądowego?

Prywatny test na ojcostwo daje klientowi dużo większą swobodę. Próbki do badania (wymazy policzka), można szybko i łatwo pobrać samodzielnie w domu, a tożsamość jego uczestników nie jest w żaden sposób weryfikowana. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku badania o charakterze sądowym. Tutaj wszystko musi odbywać się zgodnie z określoną procedurą. Próbki sporządzane są przez upoważnioną do tego osobę w wyznaczonej placówce medycznej. Wszyscy uczestnicy testu zobowiązani są do okazania dokumentów, które jednoznacznie potwierdzą ich tożsamość. A jaki to wszystko ma cel?

Dla sądu liczy się pewność pochodzenia próbek…

Aby wynik badania ojcostwa posiadał wartość dowodową w sprawie sądowej, np. o alimenty, sąd musi mieć całkowitą pewność, że próbki, które analizowano rzeczywiście należały do uczestników testu. Badanie mikrośladów takiej pewności nie daje. W tym przypadku nie ma przecież gwarancji, że dostarczona do laboratorium szczoteczka do zębów, maszynka do golenia czy włosy, faktycznie pochodzą od właściwych osób.

Sądowe badanie ojcostwa nie dopuszcza próbek mikrośladowych z jeszcze jednego powodu. Warto bowiem zaznaczyć, że wymazy są nie tylko wygodne jeśli chodzi o sam sposób ich przygotowania, ale też sterylne i trwałe. Z uwagi na niesterylny charakter mikrośladów, ich analiza jest zwykle dużo trudniejsza, z kolei jakość wyizolowanego materiału znacznie niższa.


Zobacz też:

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA