DNA płodu – kiedy zaczyna być wykrywalne?

DNA płodu, DNA płodowe, testy DNA płodu

Wiele wad genetycznych dziecka można wykryć już w trakcie ciąży. Jest to możliwe dzięki badaniom DNA, które wykonuje się z krwi matki, krwi pępowinowej lub płynu owodniowego. Dzięki nim możemy zyskać pewność i spokój, że nasze dziecko jest zdrowe. Zobacz, jakie rodzaje testów DNA płodowego można wykonać i kiedy można to zrobić!

Tego dowiesz się z artykułu:

▶ Kiedy można wykryć DNA płodowe?

▶ Jakie testy DNA płodu można wykonać?

Kiedy można wykryć DNA płodowe?

Dziecko posiada DNA od samego początku swojego istnienia 🤰. To właśnie ono determinuje wszystkie jego cechy. DNA dziecka jest przenoszone przez komórki rozrodcze, czyli komórki jajowe ♀ i plemniki ♂. Każda pojedyncza komórka może przenosić geny determinujące inne cechy. Dokładne DNA 🧬 dziecka formuje się więc w momencie zapłodnienia, czyli połączenia męskich i żeńskich komórek rozrodczych. Jednak na tak wczesnym etapie nie jesteśmy jeszcze w stanie zbadać go w żaden sposób.

W krwioobiegu 🩸 matki DNA płodowe zaczyna się pojawiać już na przełomie 4/5 tygodnia ciąży. W tym momencie jest go jednak na tyle mało, że nie jesteśmy w stanie wykonać żadnego badania. Wyspecjalizowane laboratoria genetyczne od 8. tygodnia ciąży oferują prenatalne testy DNA na ojcostwo 🔬 wykorzystujące krew matki, z której to wyizolowywane jest wolne DNA płodowe – na tej podstawie można wykonać najwcześniej dostępne badanie w kierunku ustalenia ojcostwa [1].

DNA płodu pod kątem diagnostyki chorób genetycznych można wykryć w badaniach najwcześniej w 10 tygodniu ciąży (Test NIFTY Pro).

Jakie testy DNA płodu można wykonać?

Najczęściej wykonywane testy DNA płodowego to:

1⃣     Test NIFTY pro 🛡 – jest to najnowocześniejsza wersja testu NIPT. Badanie to możemy wykonać najwcześniej ze wszystkich testów DNA sprawdzających stan zdrowia płodu. Jest to możliwe już od 10 tygodnia ciąży. Do analizy potrzebna jest próbka 🧪 krwi matki. Znajduje się w niej wolne DNA płodowe (cffDNA), które przez łożysko przenika do krwioobiegu matki. Po 10 tygodniu ciąży jego ilość jest już na tyle duża, że możliwe jest wykonanie badania. W teście NIFTY wykryte mogą zostać aż 94 choroby, w tym m.in. zespół Downa, zespół Edwardsa czy zespół Patau [2]

2⃣     Kordocenteza – jest to badanie krwi pępowinowej pobieranej poprzez nakłucie sznura pępowinowego przez powłoki brzuszne kobiety ciężarnej 🤰. Jego wykonanie możliwe jest po 18 tygodniu ciąży. To badanie uznawane jest za jedno z najtrudniejszych badań, które można wykonać w ciąży. Dzięki kordocentezie możemy dowiedzieć się, czy dziecko jest obarczone chorobą genetyczną. W jej trakcie możliwe jest także podanie krwi do układu krążenia płodu oraz określenie jego grupy krwi [3].

3⃣     Amniopunkcja – jest to inwazyjne badanie prenatalne, które wykonać można po 15 tygodniu ciąży. Ryzyko potencjalnych powikłań wynosi jednak zaledwie 0,1% 💯, dlatego nie ma się czego obawiać. Amniopunkcja polega na pobraniu płynu owodniowego poprzez nakłucie jamy macicy za pomocą jałowej igły. W trakcie całego zabiegu wykonywane jest badanie USG, aby dokładnie kontrolować lokalizację igły. Amniopunkcja może jednoznacznie wykryć wiele chorób genetycznych, co więcej, dzięki pobraniu płynu owodniowego można także przeprowadzić badanie DNA sprawdzające ojcostwo biologiczne ✅. Amniopunkcja pozwala więc sprawdzić dwie bardzo istotne kwestie w ramach jednego badania! [4].

Które testy DNA płodu najlepiej wykonać? Zalecamy skorzystać z tzw. Pakietu Pewna Mama ❤ – obejmującego nieinwazyjny test NIFTY pro oraz najwcześniej dostępny test na ojcostwo w ciąży. Badanie te w pakiecie mają bardzo atrakcyjną cenę, a przede wszystkim są bezpieczne. Jeśli nie mamy jednak możliwości bądź warunków do wykonania badania NIFTY, alternatywa w postaci np. amniopunkcji również będzie skutecznym rozwiązaniem.

Źródła:

  1. https://centrumdna.pl/badanie-wolnego-dna-plodu/
  2. https://badanienifty.pl/czeste-pytania/test-nifty-pro-w-ktorym-tygodniu-wykonac-i-do-ktorego-tygodnia/
  3. https://badaniaprenatalne.pl/diagnostyczne/kordocenteza/
  4. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-ciazy/amniopunkcja-inwazyjne-badanie-prenatalne/

To również może Cię zainteresować: Badania DNA przed urodzeniem dziecka – dlaczego warto je zrobić?

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA