Cena testu na ojcostwo. Ile kosztują testy na ojcostwo?
 

Cena testu na ojcostwo

od czego zależy cena testu na ojcostwo

Cena testu na ojcostwo zależy od kilku czynników, m.in. liczby badanych osób, rodzaju pobranych próbek i czasu realizacji badania. Na cenę wpłynie też to, czy badanie jest do celów sądowych czy prywatnych. Za test na ojcostwo  zapłacimy od ok. 600-2500 zł. do 7000 zł. w przypadku badania w ciąży.

Warto wiedzieć, że mimo różnic w cenie, test DNA na ojcostwo daje zawsze pewny i wiarygodny wynik, który potwierdza lub wyklucza biologiczne ojcostwo.

Cena testu na ojcostwo do celów prywatnych

Cena prywatnych testów na ojcostwo może wahać się od 600 do 2500 złotych. Zależy to nie tylko od oferty samego laboratorium, ale też od sposobu pobierania próbek (samodzielnie czy w przychodni), liczby badanych osób oraz rodzaju próbek – wymazy z policzka czy mikroślady takie jak np. włosy z cebulkami.

Na cenę testu wpłynie też czas realizacji badania, który wynosi zwykle od kilku do kilkunastu dni. Niektóre laboratoria oferują badania z ekspresowym wynikiem, nawet 24-48 godzin.

Porównując ceny testów na ojcostwo warto zwrócić też uwagę na liczbę analizowanych markerów DNA. Badanie 34 markerów pozwala uzyskać pewny i jednoznaczny wynik nawet wtedy, gdy w badaniu biorą udział tylko dwie osoby: dziecko i domniemany ojciec.

Są różne opcje, które sprawiają, że wykonanie testu jest bardziej komfortowe np. pomoc ekspertów, gwarancja stałej ceny, dodatkowe egzemplarze wyniku (również w języku obcym), przesyłka dyskretna czy z gwarancją dostarczenia na czas. W zależności od laboratorium mogą one być dodatkowo płatne lub nie.

Cena testu na ojcostwo do celów sądowych

Cena sądowych testów na ojcostwo waha się w granicach 1400-1800 złotych. Związane jest to z koniecznością zachowania procedur sądowych oraz dołączenia do wyniku ekspertyzy wystawionej przez eksperta ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa pełniącego funkcję biegłego sądowego.

W przypadku tego rodzaju testu różnice w cenie są mniejsze (zależą głównie od czasu oczekiwania na wynik), jednak najczęściej nie ma możliwości wykonania testu za kilkaset złotych. Porównując ceny warto zwrócić uwagę na to, że niektóre laboratoria oferują badanie sądowe połączone z pomocą prawną.

Cena testu na ojcostwo w ciąży

Cena testów na ojcostwo w ciąży wynosi od 2000 do 7000 złotych i zależy ona od sposobu pobierania próbek. Test DNA podczas badań w ciąży, który wykonać można po 13. lub 15. tygodniu kosztuje 2000-3000 złotych. Pobierane są wtedy próbki z płynu owodniowego lub kosmówki, a dodatkowo można wykonać inne badania genetyczne, np. w kierunku trombofilii u kobiety.

Test na ojcostwo od 8. tygodnia ciąży kosztuje natomiast ok. 7000 złotych – DNA dziecka izolowane jest z krwi matki.


Zobacz też:  

5/5 - (3 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA