Ile kosztuje test na ojcostwo w ciąży?
 

Ile kosztuje test na ojcostwo w ciąży?

ile kosztuje test na ojcostwo w ciąży rodzaje

Koszt testu na ojcostwo w ciąży waha się od około 2000 do około 7000 złotych. Rozbieżności wynikają z różnicy w sposobie pobierania próbek DNA dziecka, które mogą być wyizolowane z krwi matki lub pobrane podczas badań w ciąży (z kosmówki lub płynu owodniowego).

Wynik testu na ojcostwo w ciąży jest równie pewny i jednoznaczny, jak wykonanego po narodzinach dziecka.

Ile kosztuje test na ojcostwo w ciąży z krwi

Test na ojcostwo w ciąży, podczas którego analizuje się DNA dziecka pobrane z krwi matki, kosztuje ok. 7000 złotych i może być wykonany już po 8. tygodniu ciąży, czyli bardzo wcześnie. Z próbki krwi matki laboratorium izoluje DNA dziecka, które już na tak wczesnym etapie jest wykształcone. Ta nowatorska metoda jest bardzo komfortowa, ponieważ pobranie próbki ogranicza się do pobrania krwi kobiety, co przypomina zwykłe badanie morfologii krwi. Wyizolowane DNA porównane zostaje z DNA matki oraz z próbką od ojca – wymazem z policzka. Ustalenie profili genetycznych i późniejsze ich porównanie pozwala wykluczyć lub potwierdzić ojcostwo w sposób jednoznaczny i pewny.

Ile kosztuje test na ojcostwo w ciąży z innych próbek

Druga alternatywa, czyli pobranie próbek DNA dziecka z płynu owodniowego lub fragmentów kosmówki, to koszt rzędu 2000-2500 złotych. Tego typu test na ojcostwo w ciąży można wykonać podczas amniopunkcji od 15. tygodnia ciąży. Pobranie próbek odbywa się podczas badań prenatalnych, dzięki czemu istnieje możliwość jednoczesnego wykrycia chorób genetycznych czy wad płodu lub matki. Zarówno amniopunkcja, jak i biopsja kosmówki pozwalają wykryć choroby genetyczne, np. zanik mięśni czy zespół Downa. DNA dziecka porównuje się z próbkami od rodziców – wymazami z policzków lub mikrośladami takimi jak szczoteczki do zębów, niedopałki papierosów i innymi, a następnie wyklucza lub potwierdza ojcostwo w sposób pewny.


Zobacz też:

5/5 - (1 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA