Ile kosztuje test na ojcostwo? Koszt testów na ojcostwo
 

Ile kosztuje test na ojcostwo?

ile kosztuje test na ojcostwo rodzaje

Koszt testu na ojcostwo jest różny w zależności od jego rodzaju (prywatny, sądowy, w ciąży), liczby osób badanych, rodzaju pobranych próbek, czasu oczekiwania na wynik i innych czynników. Test na ojcostwo może kosztować od 600 do 2500 złotych lub do 6000 złotych, gdy wykonuje się go w ciąży.

Bez względu na cenę, wynik każdego testu DNA na ojcostwo jest zawsze pewny i jednoznaczny.

Ile kosztuje test na ojcostwo do celów prywatnych

Koszt prywatnego testu na ojcostwo waha się w granicach 600-2500 złotych. Jest to związane z ofertą laboratorium, ale także sposobem i miejscem pobierania próbek (w domu, na miejscu w placówce), rodzajem próbek (wymazy z policzka lub mikroślady, np. zużyta szczoteczka do zębów) i liczbą osób badanych.

Koszt zmienia się również w zależności od czasu realizacji badania i oczekiwania na wynik. Niektóre laboratoria mają w swojej ofercie testy ekspresowe, w których czas oczekiwania na wynik wynosi jedynie 24-48 godzin.

Przy porównywaniu kosztów testów DNA na ojcostwo dobrze jest sprawdzić, ile markerów bada się w danym laboratorium. Analiza 34 markerów DNA zapewnia bowiem pewny i jednoznaczny wynik testów, w których bierze udział wyłącznie dziecko i domniemany ojciec.

Wiele laboratoriów oferuje opcje, które mogą wpływać na zmianę ceny i różnicę w porównaniu z innymi ofertami. Należą do nich np. gwarancja stałej ceny, przedstawienie wyniku również w języku obcym, dyskretna przesyłka bez pieczątki laboratorium, porady ekspertów.

Ile kosztuje test na ojcostwo do celów sądowych

Test na ojcostwo do celów sądowych kosztuje 1400-1800 złotych, co wiąże się z sądowymi procedurami zachowanymi podczas pobierania próbek i wykonywania testu. Do testu sądowego dołączona musi być również ekspertyza wystawiona przez eksperta ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa, który pełni funkcję biegłego sądowego.

Różnice w cenie w tym przypadku nie są tak duże, ale trzeba liczyć się z tym, że nie uda się wykonać testu za kilkaset złotych. Przy sądowym teście na ojcostwo koszty różnią się w zależności od czasu oczekiwania na wynik (np. przy testach ekspresowych oczekiwanie wynosi jedynie 48 godzin) oraz tego, czy laboratorium oferuje dodatkowe porady prawne i ekspertów.

Ile kosztuje test na ojcostwo w ciąży

Test na ojcostwo w ciąży kosztuje od 2000 do 7000 tysięcy złotych, a cena różni się z powodu odmienności w sposobie pobierania próbek DNA dziecka. Jeśli pobiera się je podczas badań w ciąży (po 15. tygodniu ciąży), koszt to 2000-2500 złotych. Wtedy laboratorium analizuje DNA pobrane z płynu owodniowego albo fragmentów kosmówki. Przy tym sposobie pobierania próbek można wykryć jednocześnie wady genetyczne u płodu, np. zespół Downa. Drugi sposób pobierania DNA dziecka to wyizolowanie go z krwi matki, co można wykonać już po 8. tygodniu ciąży. Taki test DNA kosztuje ok. 6000 złotych.

Zdjęcie: www.pixabay.com


Zobacz też:

 

5/5 - (2 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA