Testy ojcostwa cena – jak wybrać pewne badanie?
 

Testy ojcostwa cena – jak wybrać pewne badanie?

czy warto kierować się ceną przy wyborze testu na ojcostwo

Koszt testu na ojcostwo jest naprawdę różny. Ceny zaczynają się od 500 zł, a kończą nawet na 7 000 zł. Skąd takie różnice? Czy takie badania za 500 zł i za 7000 zł są tak samo pewne? Czy ich wyniki wyglądają tak samo? Jak nie dać się oszukać? Te pytania zadaje wiele osób chcących ustalić ojcostwo. Postanowiłem przyjrzeć się więc bliżej temu tematowi. Testy ojcostwa cena – jakie badanie wybrać?

Test na ojcostwo cena – czy warto się nią kierować?

Po rozmowie z kilkunastoma laboratoriami, prześledzeniu całego Internetu i rozmowach z ludźmi, którzy badania DNA mają już za sobą, stwierdziłem, że bardzo mało wiemy ten temat. Czy ktoś z Was zastanawiał się kiedyś do jakiego laboratorium iść zrobić morfologię? Ja zawsze wybieram to, które po prostu mam po drodze.

Badanie to badanie, a wynik wszędzie jest taki sam. Okazuje się, że może w przypadku morfologii tak jest (choć ten temat też chciałbym kiedyś dokładnie prześwietlić), ale w przypadku testów na ojcostwo to już nie jest takie oczywiste. Za chwilę postaram się odpowiedzieć więc na pytanie: test na ojcostwo cena – czy warto się nią kierować?

Testy ojcostwa cena czyni cuda…

Jako pierwsze pod lupę wziąłem tanie testy na ojcostwo. Ich ceny to około 500-600 zł. Te najtańsze wykonywane są w Anglii lub w Nowym Meksyku. Te w granicach 600 zł często już w Polsce.

Na pierwszy rzut oka prosta strona internetowa i prosta oferta. Tani i pewny test. Wszystko szybko i dyskretnie. Dzwonię i pytam o szczegóły. Pani przekonuje mnie, że to dobre badanie i mogę je zrobić sam w domu. Potrzebuję tylko specjalnego zestawu i tu pierwsza niespodzianka zestaw jest dodatkowo płatny.

Tani test ojcostwa cena – to nie koniec dopłat!

Za dyskretną wysyłkę również muszę dopłacić, a gdybym chciał rozszerzyć analizę do 24 markerów DNA, co Pani mi rekomenduje bo przecież badam tylko siebie i dziecko również Was nie zaskoczę – DOPŁATA.

Kurier po próbki? Ależ oczywiście to tylko 50 zł dodatkowo, a ma Pan pewność, że próbki będą na czas. Po kilku minutach rozmowy już nie byłem taki pewny, że rozmawiamy o tanim teście na ojcostwo.

Test ojcostwa cena – z każdą minutą rosła… A ja zastanawiałem się czy wynik, który otrzymam będzie pewny. Proszę więc o przykładowy wynik na adres e-mail. Miła Pani odpowiada, że nie mogą mi teraz wysłać bo to uwaga „tajemnica handlowa”. 

No cóż kota w worku nie kupuję, więc dzwonię dalej. W innej firmie zestaw mam już w cenie ale znów proponują mi opcje dodatkowe, z które muszę dopłacić.

Pani informuje mnie, że wynik takiego badania prywatnego jest tylko informacją dla mnie i nie będzie tam profili genetycznych a tylko słowna interpretacja. Czyli czy jestem ojcem czy nie i bez żadnych danych osobowych, bo takie testy są tylko anonimowe. Nie wiem, jak wyobrażałem sobie wynik badania DNA na ojcostwo za 600 zł, ale dwie linijki tekstu jakoś mnie nie satysfakcjonują. Szukam więc dalej…

Testy ojcostwa cena – średnia półka cenowa…

Po tanich testach na ojcostwo pora na ceny średnie. Tutaj mamy badania po 800-900 zł. Strony www już bardziej konkretne i Panie w laboratorium również. W jednym laboratorium mówią mi, że na samodzielne pobrane wymazy mam nawet gwarancję (mogę dostarczyć drugą próbkę, gdyby pierwsza była złej jakości i zbadają ją za darmo).

W innym słyszę, że mogę się nie obawiać samodzielnego pobrania, bo większość pacjentów spokojnie sobie z tym radzi. Tutaj jednak też trzeba uważać, bo trafiłem na firmę, która w przypadku źle pobranej próbki każe płacić za badanie raz jeszcze (zwykle była jakaś dopłata w granicach 200-300 zł).

Za cenę 800-900 zł mamy już nawet badanie na 24 markerach DNA, wykonywane w polskim laboratorium, z profilami genetycznymi na wyniku oraz pieczątkami osób wykonujących i autoryzujących badanie wraz z numerami ich uprawnień. Jedno laboratorium proponowało mi wysyłkę certyfikatów na e-mail, inne odsyłało do swojej strony internetowej.

Jeśli chciałbym zrobić takie testy ojcostwa cena i oferta całkiem dobra i korzystna. Minusem może być to, że zbadać możemy tylko wymazy z policzka – za próbki takie jak włosy, szklankę, szczoteczkę do zębów itp. trzeba już dopłacić. Zwykle jest to też wyłącznie test wysyłkowy. Jeśli więc komuś zależy na tym, żeby przyjść do przychodni i wszystko zrobić na miejscu, to jest to albo trudne (bo laboratorium ma 1 góra 2 placówki w Polsce) albo dość drogie.


Zobacz film: Z jakich próbek DNA można zrobić test na ojcostwo?


Test na ojcostwo cena – pora na „wszystko w cenie”

Trafiłem też na oferty testów na ojcostwo „wszystko w cenie”. Co ciekawe, zaczynają się one już od 1200 zł. Test na ojcostwo cena – co zawiera w takim przypadku?

Możliwość przesłania praktycznie każdej próbki do badania – czy to włosów, czy szczoteczki do zębów, czy niedopałka papierosa, czy czapeczki, czy smoczka – słowem wszystko, co uda mi się zebrać. Co więcej Pani zapewniała mnie, że mają doświadczenie w analizowaniu takich próbek, więc na każdą z nich dają gwarancję – to znaczy, że gdyby któraś próbka była np. złej jakości, mogę dostarczyć kolejną za darmo.

Mogę przyjść do przychodni w całej Polsce i pobiorą ode mnie próbki na miejscu. Mogę też pobrać próbki w domu i wówczas odbiorą je ode mnie kurierem. W standardzie zbadam też 24 markery DNA i dostanę bezpłatne rozszerzenie do 34 markerów DNA w określonych sytuacjach, co daje mi pewny wynik. Laboratoria w tego przedziału cenowego wykonują badania dla sądów – Pani proponowała mi referencje z Sądu na e-mail i mają akredytację ISO 17025. Wynik, który otrzymam, oczywiście mogę wcześniej zobaczyć (przykładowy dokument).


Test ojcostwa cena – podsumowanie

Cena badania ojcostwa zależy tak naprawdę od tego, co to badanie obejmuje. Prześwietlając laboratoria, nie każdemu byłbym w stanie zaufać. Badanie ojcostwa było najważniejszym badaniem w moim życiu. Każdy kupuje to, na co go stać.

Test na ojcostwo cena – jeśli macie możliwości finansowe, polecam zwrócić uwagę na kilka rzeczy: 

  • ukryte dopłaty
  • akredytację ISO 17025
  • analizę 34 markerów DNA
  • referencje z sądów
  • certyfikaty
  • warto poprosić o przykładowy wynik, aby się nie rozczarować

To czy ktoś woli pobrać próbki w przychodni czy samodzielnie jest kwestią indywidualną i nie dla każdego stacjonarny punkt jest korzyścią. Pewność jest jednak tym, na czym każdemu zależy najbardziej.

A testy na 7000 zł? To już badanie o zupełnie innym charakterze. Za taką cenę wykonamy test na ojcostwo w ciąży z krwi matki. To bardzo nowoczesne badanie i stąd cena też jest dość wysoka. Czasem jednak nie można czekać na wynik…


Czat

Zobacz też: 

Aktualizacja 12 października 2018 r.

5/5 - (8 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA