Pokrewieństwo między członkami rodziny można ustalić na podstawie testów DNA. Mając więc jakiekolwiek wątpliwości, warto poddać się szybkiemu badaniu i zyskać pewność na całe życie. Konieczne jest pobranie próbek materiału genetycznego i ich porównanie, by potwierdzić lub wkluczyć, czy dane osoby łączą więzy krwi.
„Czy to na pewno mój brat?” – jedna z Waszych historii
„Ja i mój młodszy brat nigdy nie byliśmy do siebie podobni. Można powiedzieć, że różniliśmy się jak ogień i woda… Zarówno wyglądem, jak i charakterem. Jako dzieci ciągle się kłóciliśmy, ale oczywiście byliśmy ze sobą bardzo związani. Mój brat ożenił się i wyprowadził za granicę, ale kontakt nadal był świetny. Później zmarli nasi rodzice. Po pogrzebie niechcący usłyszałem rozmowę ciotek, które plotkowały o mnie i bracie.
Dziwiły się, że z wiekiem zaczęliśmy różnić się jeszcze bardziej. Opowiadały też o tym, że moi rodzice zawsze mieli problemy, o których nie miałem pojęcia. Mama kilka razy poroniła. Zasiały w mojej głowie ziarno niepewności… Czy na pewno jesteśmy z moim bratem spokrewnieni? Czy może któryś z nas został adoptowany?
Rozwiązaniem okazały się badania DNA. Przekazaliśmy do laboratorium nasze próbki (ja zrobiłem wymaz z policzka, brat przesłał mi swój wymaz pocztą). Okazało się, że rzeczywiście jesteśmy braćmi. Gdyby tak nie było, nadal kochałbym swojego brata tak samo, ale po prostu chciałem mieć pewność.”
Badanie pokrewieństwa – opowiedz nam swoją historię, znajdziemy dla Ciebie rozwiązanie
Niniejszy formularz przyjmuje zgłoszenia 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Wystarczy że podasz swoje dane, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w sprawie badania pokrewieństwa. Opowiedz o swojej historii, jaką relację chcesz sprawdzić i jakie osoby są dostępne. Wszystko wytłumaczymy i znajdziemy rozwiązanie. Konsultacja jest w 100% bezpłatna.
Jak sprawdzić czy jesteśmy spokrewnieni: test DNA
Rodzinnych historii tego typu jest bardzo dużo, a przy podobnych wątpliwościach co do pokrewieństwa test DNA to jedyne pewne rozwiązanie. Wykonując takie badanie można sprawdzić nie tylko ojcostwo i macierzyństwo, ale również m.in. pokrewieństwo między dzieckiem a rodzicem, rodzeństwem, wnukiem a babcią/dziadkiem.
Warto zdawać sobie sprawę, że brak podobieństwa (różnica w kolorze oczu, włosów, karnacji, wzroście etc.) wcale nie musi oznaczać brak pokrewieństwa. Dziedziczenie jest bowiem procesem złożonym. Opieranie się na takich przesłankach nigdy nie da pewności, a może być niejednokrotnie krzywdzące.
Test DNA – na czym polega?
Przy tego typu badaniu pobierane są próbki materiału genetycznego (mogą to być wymazy z policzka albo mikroślady, np. używana maszynka do golenia). Później laboratorium ustala profile genetyczne badanych, czyli ich „genetyczne odciski palca” – unikalne dla każdego, niezmienne i dziedziczone po rodzicach. Po ustaleniu profili można porównać je między sobą i jednoznacznie określić pokrewieństwo.
Zobacz też:
Brak komentarzy, bądź pierwszy!