Test DNA na ojcostwo – 5 zaskakujących ciekawostek
 

Test DNA na ojcostwo – 5 zaskakujących ciekawostek

test DNA, testy DNA, ciekawostki o dna

Test DNA to najpewniejszy sposób, by sprawdzić, czy między badanymi osobami istnieje pokrewieństwo. Dzięki analizie genów możesz m.in. jednoznacznie ustalić, czy jesteś biologicznym ojcem dziecka. Poznaj 5 zaskakujących ciekawostek na temat badania na ojcostwo!

1. Test DNA na ojcostwo wykonasz jeszcze… przed narodzinami dziecka

A dokładniej od 8 tygodnia ciąży! Zaskoczony? To najwcześniej dostępne badanie ojcostwa na świecie, które gwarantuje równie jednoznaczny wynik jak to realizowane po narodzinach. Wszystko możliwe jest dlatego, że w ciąży DNA dziecka krąży w krwiobiegu matki.

Wystarczy zatem pobrać próbkę jej krwi, a później wyizolować zarówno jej DNA, jak i to od dziecka. Po porównaniu z próbką od potencjalnego ojca wydaje się pewny wynik.

2. W czasie badania na ojcostwo w ciąży możesz jednocześnie przebadać dziecko

Pod kątem wielu chorób genetycznych, m.in. zespołu Downa, zespołu Turnera czy zespołu Edwardsa. Tym razem chodzi o badanie, do którego materiał – płyn owodniowy – pobiera się po 15 tygodniu ciąży. Próbka pobierana jest w czasie badań prenatalnych, co umożliwia sprawdzenie nie tylko ojcostwa, ale też stanu zdrowia dziecka.

Ciekawy artykuł: Dzięki prostemu badaniu odzyskałam spokój w ciąży

3. Test DNA na ojcostwo zrealizujesz np. na podstawie nadgryzionego ciastka

I innych – pozornie naprawdę nietypowych – próbek z materiałem genetycznym badanej osoby. Do badania możesz przekazać m.in. używane przedmioty codziennego użytku (maszynkę do golenia, smoczek, sztućce, szczoteczkę do zębów, puszkę po napoju), plamy krwi czy innych wydzielin (np. chusteczkę z katarem czy zużytą prezerwatywę) i wiele innych próbek.

Niektóre laboratoria oferują nawet gwarancję na próbki, co pozwala dostarczać materiał bezpłatnie do skutku.

4. Test DNA na ojcostwo możesz przeprowadzić bez wychodzenia z domu

Zestaw do pobierania materiału możesz zamówić przez telefon czy internet, a próbki pobrać samodzielnie w domu. Takie zestawy dostępne są też z wielu aptekach. Przekazując próbki pobrane w domu, możesz zlecić badanie do celów prywatnych.

Zadbaj jednak o to, aby laboratorium posiadało również stacjonarne placówki pobraniowe i wykonywało także testy DNA do celów sądowych – dzięki temu będziesz mieć pewność, że rzeczywiście istnieje.

To może Cię zainteresować: Testy DNA w aptece – szybki sposób na zyskanie pewności

5. Test na ojcostwo da się przeprowadzić nawet po śmierci…

Jeśli rodzina dysponuje materiałem genetycznym badanej osoby, takie badanie również gwarantuje pewny wynik. Analizowane w teście na ojcostwo fragmenty DNA (markery) są niezmienne – ustalone już w momencie poczęcia.

To dlatego takie badanie można wykonać jeszcze zanim dziecko się urodzi, a nawet po śmierci badanej osoby. Co ważne, fragmenty te są identyczne w każdej komórce organizmu i właśnie dlatego próbka może być dowolna.

5/5 - (3 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA