Jak zrobić test na ojcostwo? Przeczytaj i dowiedz się!
 

Jak zrobić test na ojcostwo?

Jak zrobić test na ojcostwo

Jak zrobić test na ojcostwo? Takie badanie można do celów prywatnych (w ciąży albo po narodzinach dziecka) lub do celów sądowych. Próbki zależne są od rodzaju testu. Jednak niezależnie od tego, co zostanie użyte do badania (czy wymaz czy np. nadgryzione ciastko), wynik zawsze będzie pewny. Test na ojcostwo to bowiem najpewniejsza metoda wykluczenia lub potwierdzenia ojcostwa.

Jak zrobić test na ojcostwo? Rodzaje testów

Test wykonać można prywatnie (dla własnej wiedzy) albo do celów sądowych. Badanie prywatne realizowane może być jeszcze zanim dziecko się urodzi – już po 8. tygodniu ciąży. Test prywatny po narodzinach wykonać można natomiast nawet bez wychodzenia z domu – zamawiając najpierw specjalny zestaw na dowolny adres, pobierając próbki, a następnie odsyłając je do laboratorium. Test prywatny może być wykonywany anonimowo, by zapewnić sobie maksymalną dyskrecję.

Jak zrobić test na ojcostwo do celów sądowych? Jest ono realizowane z uwzględnieniem konkretnej procedury: pobieranie próbek w placówce, w obecności świadków i po upewnieniu się co do tożsamości badanych. Do wyniku musi być dołączona ekspertyza wystawiona przez eksperta ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa, pełniącego funkcję biegłego sądowego.

Zobacz też: Czy Twoje próbki nadają się do testu na ojcostwo? [BEZPŁATNY QUIZ]

Jak zrobić test na ojcostwo? Pobieranie próbek

Zależnie od rodzaju testu pobiera się różne próbki. Jak zrobić test na ojcostwo do celów prywatnych po narodzinach i jakie próbki wybrać? Mogą to być wymazy z policzka albo mikroślady, czyli np. używana maszynka do golenia, używany smoczek czy włosy z cebulkami. Próbki pobrać można samemu w domu, jednak istnieje również możliwość zrobienia tego w placówce w pobliżu miejsca zamieszkania.

To może Cię zainteresować: DNA z włosa i innych nietypowych próbek

Przy teście prywatnym w ciąży od dziecka pobiera się fragmenty kosmówki lub płynu owodniowego (a od rodziców próbki dowolne) bądź izoluje jego DNA z krwi matki (wtedy od matki próbką jest właśnie krew, a od mężczyzny wymaz z policzka). Próbki od dziecka pobierane są w placówce przez najlepszych specjalistów.

Do testu do celów sądowych próbkami mogą być wymazy z policzka albo krew. Pobieranie próbek następuje wtedy w placówce w obecności świadków.

Jak zrobić test na ojcostwo? Pewność wyniku

Wynik badania genetycznego jest pewny – bez względu na rodzaj testu i próbek, a także to, czy bada się tylko mężczyznę i dziecko (w teście prywatnym). Laboratorium ustala bowiem profile genetyczne osób badanych („tzw. genetyczne odciski palca”), które potem ze sobą porównuje. Profil DNA jest dla każdego unikatowy, a dziedziczy się go po rodzicach. Co więcej, ustalony jest już w życiu płodowym, a potem nie zmienia się.

Pamiętaj, że test ojcostwa wykonujesz raz na całe życie więc warto wybrać dobre laboratorium!


Czat

Zobacz też: 

4.9/5 - (8 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA