gorny-mobile_25.03.20

Badanie DNA na pokrewieństwo – sprawdź więzy krwi

badanie pokrewieństwa, badania pokrewieństwa, test na pokrewieństwo, testy na pokrewieństwo, ustalenie pokrewieństwa, pokrewieństwo w rodzinie, badanie DNA na pokrewieństwo, badania DNA na pokrewieństwo

Czy na pewno mamy wspólnego ojca? To możliwe, że jesteśmy rodziną? Czy to faktycznie dziecko mojego syna? Na te i inne pytania można uzyskać odpowiedź w bardzo prosty sposób. Jaki? Wykonując badanie DNA na pokrewieństwo. Ich wynik jest bardzo przydatny nie tylko po to, aby poznać prawdę, ale też przy sprawach sądowych (np. o alimenty lub spadek).

Spis treści:

Kiedy wykonać badania DNA na pokrewieństwo?

Warto sprawdzić więzy krwi i wykonać badania DNA na pokrewieństwo, gdy…

  • walczysz o majątek lub chcesz przekazać spadek,
  • nie widzisz podobieństwa między członkami rodziny,
  • podejrzewasz zdradę w rodzinie,
  • podejrzewasz podmianę w szpitalu, adopcję albo rozdzielenie po narodzinach,
  • czujesz, że jakieś informacje w rodzinie zostały zatajone i chcesz wreszcie poznać prawdę,
  • podejrzewasz, że bliska osoba niesłusznie płaci alimenty,
  • nagle pojawiła się osoba, która może być Twoją rodziną.

badanie pokrewieństwa, badania pokrewieństwa, test na pokrewieństwo, testy na pokrewieństwo, ustalenie pokrewieństwa, pokrewieństwo w rodzinie, badanie DNA na pokrewieństwo, badania DNA na pokrewieństwo

Czy jesteśmy rodziną? Badanie pokrewieństwa pozwoli ustalić więzy krwi

Badania DNA na pokrewieństwo dają naprawdę dużo możliwości. W jaki sposób są najczęściej wykorzystywane?

  • Badanie pokrewieństwa między dziadkami a wnukami

Zdarzają się sytuacje, kiedy dziadkowie nie mają pewności co do pokrewieństwa między wnukiem czy wnuczką. Podejrzewają romans, nie widzą podobieństwa albo dziecko, o którego istnieniu nie mieli wcześniej pojęcia, pojawia się zupełnie niespodziewanie.

Poczytaj też:

  • Badanie pokrewieństwa między rodzeństwem – wspólni rodzice/ojciec/matka

Dwie siostry, dwóch braci, brat i siostra… Czy na pewno są spokrewnieni? Wątpliwości mogą być spowodowane podejrzeniami o adopcję, podmianę w szpitalu czy romans rodzica albo nagłym pojawieniem się potencjalnego rodzeństwa – co jest powszechne szczególnie w dobie portali społecznościowych.

Poczytaj też:

  • Badanie pokrewieństwa między dzieckiem a krewnymi ojca

Co zrobić, gdy rodzina nie ma pewności, czy dziecko na pewno pochodzi od danego mężczyzny, a wykonanie testu na ojcostwo jest niemożliwe? Oprócz badania dziadków i wnuków można zbadać też np. bratanka i wujka oraz inne relacje.

W zależności m.in. od płci badanych osób do badania wykorzystywane są różne metody analizy – dobrane przez laboratorium.

Poczytaj też:

Dlaczego warto zrobić badanie pokrewieństwa? 3 najważniejsze korzyści z wykonania badania DNA na pokrewieństwo

1. Szansa na unormowanie sytuacji prawnej – wynik badania DNA na pokrewieństwo może być wykorzystany w sądzie. Przydaje się np. w sprawach o spadek albo alimenty. Realizację takich badań zlecają też sądy, a co więcej – badanie można wykonać z sądową procedurą i z ekspertyzą biegłego sądowego.

2. Możliwość uzyskania pewności i spokoju na całe życie – badanie pokrewieństwa wystarczy wykonać raz w życiu, a jego wynik jest dla wielu osób okazją do odetchnięcia z ulgą, pozbycia się wątpliwości i odzyskania spokoju.

3. Okazja do poprawienia relacji w rodzinie – wątpliwości, obwinianie, brak pewności… To wszystko niszczy rodzinne relacje. Badanie DNA na pokrewieństwo pozwala więc naprawić więzi rodzinne, a często także – zyskać całkiem nowego członka rodziny i zbudować nową relację.

Czy wynik badania DNA na pokrewieństwo jest pewny? Odpowiada ekspert – mgr Barbara Prokurat

Wynik testu na pokrewieństwo (bez udziału ojca) pozwala w określonych sytuacjach uzyskać jednoznaczną informację, czy osoby badane są ze sobą spokrewnione. Taki test genetyczny wystarczy wykonać tylko raz w życiu, ponieważ analizowane fragmenty DNA nie zmieniają się. Metoda, jaką realizowane jest badanie, jest dobierana przez laboratorium i zależy od płci osób badanych oraz dostępnych członków rodziny.

mgr Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalania ojcostwa i pokrewieństwa testDNA Laboratorium Sp. z o.o.

Z jakich próbek zrobić badanie DNA na pokrewieństwo? Wystarczy smoczek, niedopałek papierosa i wiele innych

Badanie DNA na pokrewieństwo – podobnie jak test ojcostwa – można wykonać na podstawie różnych próbek, co jest wygodne i dyskretne. Z powodzeniem nadają się np. niedopałek papierosa, maszynka do golenia, włosy z cebulkami, smoczek, puszka po napoju, nadgryzione ciastko, inhalator czy nawet pestki z arbuza.

Laboratoria często udostępniają też możliwość wykonania badania na miejscu w jednej z placówek albo z dowolnego miejsca na świecie (wtedy wystarczy zamówić zestaw do badania i odesłać próbki).

badanie pokrewieństwa, badania pokrewieństwa, test na pokrewieństwo, testy na pokrewieństwo, ustalenie pokrewieństwa, pokrewieństwo w rodzinie, badanie DNA na pokrewieństwo, badania DNA na pokrewieństwo


Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA
Przeczytaj poprzedni wpis:
ile kosztują prywatne i sądowe badania
Test DNA na ojcostwo – czy istnieje możliwość pomyłki?

Mówiąc o diagnostyce medycznej trzeba od razu zaznaczyć, że każde badanie, niezależnie od swojego rodzaju czy miejsca realizacji, może dać...

Zamknij