Dziecko z nowym partnerem a rozwód – czy testy na ojcostwo będą konieczne?

Dziecko z nowym partnerem a rozwód

Właśnie wzięliście rozwód, a twoja była żona spodziewa się dziecka nowego partnera. Pamiętaj jednak, że jeśli maluch urodzi się przed upływem 300 dni od ustania waszego małżeństwa, to w świetle prawa ty staniesz się jego formalnym ojcem. Aby biologiczny ojciec dziecka mógł sprawować nad nim władzę rodzicielską, a ono nosić jego nazwisko potrzebne będą badania genetyczne.

Aby małżeństwo zostało uznane za zakończone wyrok musi się uprawomocnić

Przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego mówią, że jeśli dziecko przyszło na świat przed upływem 300 dni od ustania lub unieważnienia związku małżeńskiego, wówczas domniemywa się, że jego ojcem jest jeszcze były mąż, chyba że matka dziecka w tym czasie ponownie wyszła za mąż. Aby jednak małżeństwo mogło zostać oficjalnie uznane za zakończone, to wyrok sądu musi się najpierw uprawomocnić. Przeważnie następuje to po 21 dniach od daty jego wydania (o ile obie strony zgadzają się z postanowieniem sądu) i to od tego momentu należy liczyć wspomniane 300 dni.

Polecamy: Domniemanie ojcostwa, uznanie ojcostwa, ustalenie ojcostwa

Do zaprzeczenia ojcostwa potrzebny jest wyrok sądu

Żeby można było zarejestrować dziecko w Urzędzie Stanu Cywilnego pod nazwiskiem biologicznego ojca, samo ustne zaprzeczenie ojcostwa przez byłego męża to za mało. Dlatego też zgodnie z zasadą o domniemaniu ojcostwa zostaje on wpisany do aktu urodzenia dziecka jako jego formalny ojciec i opiekun prawny. Dopiero potem matka, albo były mąż może złożyć pozew o sądowe zaprzeczenie ojcostwa. Mają na to pół roku.

Zobacz też: Kto i w jakich terminach może żądać ustalenia ojcostwa?

Sądowe ustalenie ojcostwa na podstawie wyników badań DNA

Sąd nie wyda wyroku w sprawie ustalenia ojcostwa bez badań DNA. Ich przeprowadzenie jest konieczne, aby wymiar sprawiedliwości mógł wydać orzeczenie o zaprzeczeniu ojcostwa byłego męża. Sądowe testy na ojcostwo realizują zarówno Zakłady Medycyny Sadowej, jak i prywatne laboratoria genetyczne. Do wykonania sądowego testu na ojcostwo nie jest potrzebne skierowanie z sądu, dlatego może się ono odbyć nie tylko na prośbę sądu, ale również osoby prywatnej. Wiele osób decyduje się samodzielnie zlecić badanie, co pozwala skrócić czas trwania całej procedury. W obu przypadkach koszty realizacji badania ponoszą rodzice. Obowiązkowym elementem sądowego testu na ojcostwo jest formalny sposób pobrania próbek, powoływani są świadkowie i spisywany protokół sądowy. Badani okazują też aktualne dokumenty tożsamości. Wynik testu DNA na ojcostwo w sposób jednoznaczny wyklucza lub potwierdza ojcostwo, w związku z tym dla sądu stanowi pełnowartościowy dowód w sprawie o zaprzeczenie ojcostwa.

Dziecko z nowym partnerem a rozwód

Wszystko dla dobra dziecka

Z jednej strony zasada o domniemaniu ojcostwa jest zasadą dobrą, bo gwarantuje dziecku prawne i materialne zabezpieczenie. Z drugiej jednak strony bywa przeszkodą dla biologicznego ojca w uznaniu dziecka. Sytuacja jak ta opisana powyżej na pewno nie jest zbyt komfortowa – ani dla matki i jej obecnego partnera, ani dla byłego męża. Problem można jednak rozwiązać przy pomocy badań genetycznych.

Warto przeczytać: Ile kosztuje sądowe badanie ojcostwa?

Źródło zdjęcia: pixabay.com 


Zobacz też:

5/5 - (3 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA