Badanie ojcostwa – prywatne czy sądowe? - testynaojcostwo.pl
 

Badanie ojcostwa – prywatne czy sądowe?

badania ojcostwa prywatne czy sądowe, badanie ojcostwa prywatne czy sądowe

Badanie ojcostwa pozwala sprawdzić pokrewieństwo pomiędzy poszczególnymi osobami. Osoby decydujące się na badania mają dwie drogi do wyboru. Mogą zrealizować test prywatny, jak również test o charakterze sądowym.

Na czym polega różnica? Czy któryś z nich jest lepszy?

Badanie ojcostwa – rodzaj zależy od celu badania

W obu badaniach na ustalenie ojcostwa wykorzystuje się identyczną metodę analizy. Jedyną różnice stanowi tutaj sposób poboru próbek.

Testy ojcostwa wykonuje się zwykle na zlecenie klienta. To on decyduje, jaki rodzaj badania będzie dla niego najodpowiedniejszy. Wszystko zależy mianowicie od jego indywidualnych potrzeb. Prywatne badanie ojcostwa proponowane jest zwykle osobom, które informację zaprzeczającą lub wykluczającą istnienie pokrewieństwa chciałyby zachować wyłącznie dla siebie. Jeśli natomiast wynik analizy miałby posłużyć zleceniodawcy jako wiarygodny dowód w sprawie, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie sądowe badanie ojcostwa.

Badanie ojcostwa – sposób pobrania próbek

Próbki do prywatnego testu na ojcostwo można pobrać samodzielnie w domu (przy użyciu zakupionego wcześniej zestawu testowego) lub udać się na pobranie do najbliższej placówki medycznej.

badania ojcostwa prywatne czy sądowe, badanie ojcostwa prywatne czy sądowe

REKLAMA

Procedura pobrania wymazu do sądowego testu na ojcostwo jest już nieco bardziej sformalizowana. Badania nie można wykonać anonimowo, co oznacza, że tożsamość wszystkich jego uczestników musi zostać potwierdzona. W sądowym badaniu ojcostwa biorą udział nie dwie, lecz trzy osoby, a mianowicie: domniemany ojciec, dziecko oraz matka dziecka. Poboru próbek dokonuje w placówce medycznej wyznaczona do tego osoba. Wszystko odbywa się w obecności świadków, a z całego zdarzenia spisywany jest specjalny protokół. Zaletą sądowego testu na ojcostwo jest przede wszystkim fakt, że wystawiony przez laboratorium wynik możemy wykorzystać jako wiarygodny dowód w sądzie – np. w sprawach o alimenty, podział majątku itp.

Metoda poboru próbek do testu ojcostwa nie wpłynie oczywiście na rezultat analizy. Prawidłowo przeprowadzone badanie DNA pozwala na potwierdzenie ojcostwa w ponad 99,99% lub jego 100% wykluczenie


Zobacz też:

4.5/5 - (2 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA