Test na ojcostwo za darmo? Czy klient może liczyć na refundację?
 

Czy test na ojcostwo można zrobić za darmo?

test na ojcostwo za darmo

Testy na ojcostwo nie są badaniami medycznymi, w związku z czym nie możemy liczyć na ich refundację w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Warto jednak pamiętać, że ceny testów na ojcostwo spadają, przez co są dziś dostępne praktycznie dla każdego. Wybór jest ogromny. Ponadto są sytuacje, kiedy klient może być zwolniony z opłat za badanie.

Test na ojcostwo – prywatny zawsze w z własnej kieszeni 

Niestety wydatki związane z wykonaniem testu na ojcostwo klienci w większości muszą pokrywać z własnej kieszeni,szczególnie jeśli jest to test prywatny, wykonywany tylko dla zaspokojenia własnej wiedzy. NFZ nie refunduje badań, które nie mają medycznego charakteru, a testy na ojcostwo nie są badaniami medycznymi (nie wykrywają chorób i nie służą poprawie zdrowia pacjenta). Z kolei sądy rzadko przenoszą koszty wynikające z przeprowadzenia tego typu badań na Skarb Państwa. Rzadko nie oznacza jednak, że nigdy.

test na ojcostwo za darmo, darmowe badania DNA na ojcostwo

Test na ojcostwo za darmo – tak, ale tylko w uzasadnionych przypadkach

test na ojcostwo za darmo, darmowe badania DNA na ojcostwoI tylko jeśli badanie jest wykonane na potrzeby rozprawy sądowej, w której wynik testu na ojcostwo ma posłużyć jako dowód. Na darmowe badanie mogą liczyć ci rodzice, którym trudna sytuacja materialna nie pozwala pokryć kosztów badania DNA.

W takiej sytuacji sąd może zadecydować, że oplata za badanie zostanie pokryta ze środków Skarbu Państwa. Sąd może podjąć również taką decyzję, jeśli małoletnie dziecko, którego sprawa dotyczy zostało umieszczone w ośrodku opiekuńczym. .

Za test na ojcostwo nie trzeba płacić od razu 

Większość laboratoriów genetycznych oferuje również systemy ratalne. Bardzo popularne są tutaj tzw. MediRaty. Ich zaletą jest to, że jako pożyczka celowa jest znacznie tańsza niż kredyt konsumpcyjny. Firmy mogą więc zaoferować korzystne oprocentowanie.

Zobacz też:
5/5 - (7 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA