Koszt ustalenia ojcostwa – czy 500 złotych wystarczy, by zyskać pewność?

koszt testu na ojcostwo, koszt testów na ojcostwo, koszt ustalenia ojcostwa

Koszt ustalenia ojcostwa to jeden z ważniejszych czynników, na które zwracasz w tej chwili uwagę. Na rynku widzisz przecież testy na ojcostwo nawet za 500 złotych… Tak niska cena kusi, ale czy warto zwracać uwagę tylko na nią? Nie kupuj kota w worku – sprawdź, od czego zależy koszt testu na ojcostwo i dlaczego badania za 500 złotych to wcale nie taka dobra oferta… Tym bardziej, że taki test wykonujesz raz w życiu i musisz mieć absolutną pewność ✅ Test na ustalenie ojcostwa cena – dowiedz się więcej!

Tego dowiesz się z artykułu:

Koszt ustalenia ojcostwa – niska cena testu DNA nie zawsze idzie w parze z jakością

A w przypadku testu na ojcostwo właściwie wcale. Powiedzenie „co tanie, to drogie” idealnie się tutaj sprawdza… Wiele laboratoriów wykorzystuje niewiedzę pacjentów, oferując im badania w niskiej cenie, ale niestety niskiej jakości.

✅ Fachowość, profesjonalizm i doświadczenie – to wszystko kosztuje i wpływa na koszt ustalenia ojcostwa. Aby móc wydawać pewne wyniki, laboratorium powinno brać udział w programach biegłości i zdobywać certyfikaty zewnętrzne oraz pamiętać o kontroli wewnętrznej, dzięki której minimalizuje się ryzyko błędu ludzkiego. Co ważne! Do samej kontroli wykorzystuje się często referencyjne materiały na których jest DNA, pochodzące ze specjalistycznego Instytutu w USA.


Czat

Ogromnie ważne jest także uzyskanie akredytacji PCA, która jest gwarancją najwyższej jakości analiz. Badania do celów sądowych mogą być ponadto wykonywane tylko w laboratoriach akredytowanych! Niestety wiele laboratoriów próbuje na tych procedurach i kontrolach zaoszczędzić…

Co o akredytacji, pewności wyniku i kontrolach mówi ekspert?

⏩ Genetyczny test ojcostwa to najpewniejszy sposób na sprawdzenie, czy dany mężczyzna jest ojcem biologicznym danego dziecka. Badanie wykonywane w akredytowanym i doświadczonym laboratorium zawsze gwarantuje rezultat, który wyklucza bądź potwierdza ojcostwo z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością. Gdy laboratorium posiada akredytację PCA i działa zgodnie z międzynarodowymi normami EN ISO/IEC 17025, gwarantuje to najwyższą jakość analiz.

mgr Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalania ojcostwa i pokrewieństwa testDNA Laboratorium Sp. z o.o.

Test na ustalenie ojcostwa cena – niska może być ceną początkową… Ukryte koszty badania DNA

koszt ustalenia ojcostwa, koszt testu na ojcostwo500 złotych to często także początkowy koszt testu na ojcostwo. Za takie podstawowe elementy jak wysyłka zestawu w dowolnie miejsce na świecie, przekazanie dodatkowej próbki, pobranie próbek w placówce, analizę 24 lub nawet 34 markerów DNA, wynik w języku polskim czy profile genetyczne na wyniku (które są tak naprawdę dowodem z wykonanej analizy) często trzeba po prostu dopłacić.

Test na ustalenie ojcostwa cena – co jeszcze warto wiedzieć?

Koszt testu na ojcostwo – tanie badania naprawdę Cię kuszą? A co, jeśli…

  • Nieupoważniona osoba dowie się, że robisz test na ojcostwo?

Być może bardzo zależy Ci na dyskrecji, w czym nie ma absolutnie nic dziwnego. Na etapie wyboru laboratorium nie zastanawiasz się jednak, jakie „ślady” może pozostawić wykonywane przez Ciebie badanie.

SMS z informacją z laboratorium, możliwość płatności tylko z konta internetowego, udzielenie informacji o wykonywanym badaniu pierwszej lepszej dzwoniącej osobie, brak hasła bezpieczeństwa… Niestety istnieją placówki, które zupełnie nie dbają o Twoją dyskrecję! Koszt testu na ojcostwo zwykle jest u nich bardzo niski…

Na co zwrócić więc uwagę? Ważne, aby laboratorium miało wdrożone procedury bezpieczeństwa – obejmujące np. tylko kontakt zwrotny ze zleceniodawcą (na dane pozostawione na podpisanym formularzu) czy ustalenie hasła bezpieczeństwa (które będziesz znał tylko Ty). Jeśli nie chcesz pozostawiać informacji na koncie bankowym, dopytaj też o możliwość wykonania przekazu na poczcie.

  • Uzyskasz niepewny wynik?

Wynik potwierdzający ojcostwo z prawdopodobieństwem niższym niż 99,9999% jest niezgodny z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii. W praktyce oznacza to, że uznaje się go za niepewny i niejednoznaczny.

Gdy otrzymasz taki wynik, nie rozwiejesz swoich wątpliwości. Konieczne będzie wykonanie badania raz jeszcze – tym razem w renomowanym i akredytowanym laboratorium. W takiej sytuacji zamiast oszczędzić, zapłacisz więc podwójnie…

Tutaj znaczenie mają takie czynniki jak liczba analizowanych markerów (przy analizie 24 markerów wynik będzie jednoznaczny nawet przy badaniu tylko ojca i dziecka – od niedawna na rynku dostępny jest jeszcze szerszy zakres, czyli aż 34 markery DNA), wdrożone procedury i doświadczenie laborantów.

Często nawet przy automatyzacji tych wszystkich procesów udział osób z doświadczeniem jest bardzo ważny, szczególnie w sytuacji nietypowych spraw lub przy wykorzystaniu różnorodnych materiałów DNA.  Sprawdź też, czy w placówce pracują osoby, które biorą udział w konferencjach i stale się doszkalają.

Co jeszcze jest ważne? Wykorzystywane odczynniki, które powinny być najlepszej jakości. Co istotne, producent odczynników określa, jakie ich ilości należy wykorzystać. Istnieją przypuszczenia, że laboratoria oferujące tanie testy ojcostwa opracowują metody obniżające wykorzystanie tych odczynników i tworzą tzw. odczynniki „domowej” roboty – niestety bez przeprowadzenia kontroli, co może mieć wpływ na wynik.

  • Próbka od dziecka będzie niewystarczająca?

Rzadko widujesz się z dzieckiem, masz do dyspozycji tylko kilka próbek, a okazuje się, że wybrane przez Ciebie laboratorium nie potrafi wykonać badania… W takiej sytuacji tracisz jedyną szansę, by zyskać pewność! Badania za 500 złotych często tak się właśnie kończą.

Słabej jakości odczynniki, niedoświadczony personel czy analiza tylko podstawowych próbek (np. wymaz, szczoteczka do zębów, krew) – to wszystko powoduje, że bardzo tanie badania na mikrośladach często się po prostu nie udają.

Doświadczone i sprawdzone laboratorium nie wymaga od Ciebie konkretnych próbek. Możesz przekazać nawet nadgryzione ciastko, pestkę z arbuza, inhalator czy nakładkę na zęby.

A do tego kwestia finansowa… czy aby na pewno badanie kolejnych próbek w razie niepowodzenia będzie bezpłatne? Przy badaniu za 500 złotych każda kolejna próbka to konieczność doliczenia np. 300 złotych. Trochę droższy test zawiera zwykle gwarancję na próbki – czyli możliwość dosłania kolejnej bez żadnych dodatkowych opłat.

  • Firma niedługo zniknie, a Ty będziesz potrzebować odpisu wyniku?

Na rynku testów na ojcostwo co jakiś czas pojawiają się firmy, które kończą działalność tak szybko, jak tylko ją rozpoczęły. Zwykle sprzedają swoje badania w serwisach aukcyjnych, a często nie mają nawet stacjonarnych placówek, w których można taki test wykonać…

A jeśli za rok, 2 czy 10 będziesz potrzebować odpisu wyniku albo jakichś informacji na temat Twojego zlecenia? Jeśli laboratorium istnieje już dłuższy czas, na pewno je uzyskasz. Tym bardziej, że musi mieć również wdrożone określone procedury archiwizacji takich dokumentów.

Co wpływa na koszt ustalenia ojcostwa? 11 elementów

  • Brak ukrytych kosztów – stała cena.
  • Badanie 24 markerów DNA lub nawet 34 markerów DNA (najszerszy zakres na rynku).
  • Najwyższej jakości odczynniki.
  • Wynik potwierdzający ojcostwo z prawdopodobieństwem min. 99,9999%.
  • Akredytacja PCA i zdobyte certyfikaty.
  • Bezpłatne konsultacje 7 dni w tygodniu.
  • Placówki stacjonarne blisko miejsca zamieszkania.
  • Badanie na podstawie dowolnej próbki z DNA.
  • Gwarancja na próbki (działanie do skutku, aż do uzyskania wyniku).
  • Podwójna kontrola wyniku wykluczającego ojcostwo (badanie wykonywane jest dwa razy).

Test na ustalenie ojcostwa cena – czy koszt testu na ojcostwo jest najważniejszy?

Pamiętaj, że test na ojcostwo wykonujesz raz w życiu. Zastanów się więc, czy warto w tej sytuacji kierować się tylko ceną? Chociaż na pierwszy rzut oka koszt ustalenia ojcostwa w sprawdzonym i akredytowanym laboratorium może wydawać się wysoki, minimalizujesz ryzyko dopłat, a przede wszystkim – niepewnego wyniku.

Wielu naszych czytelników rzeczywiście skusiło się na najtańsze badania. Nie dały one im jednak całkowitej pewności… A to skutkowało koniecznością wykonania badania raz jeszcze – tym razem w sprawdzonym laboratorium. A to oznacza podwójne koszty.

To może Cię zainteresować: Gdzie zrobisz test na ojcostwo? [Lista placówek]


Czat

5/5 - (18 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA