Ile kosztuje test na ojcostwo? Sprawdź, za ile zrobisz takie badanie
 

Ile kosztuje test na ojcostwo?

ile kosztuje test na ojcostwo, ile kosztują testy na ojcostwo

ile kosztuje test na ojcostwo? Ceny są różne i zależą m.in. od rodzaju badania, liczby badanych osób oraz wybranego laboratorium. Prywatny test na ojcostwo kosztuje zwykle 500-2000 złotych, sądowy – 1500-1700 złotych lub więcej, natomiast test na ojcostwo w ciąży to koszt między 2000 a 7000 złotych. Niezależnie od tego, na którą opcję się zdecydujesz, wynik testu będzie zawsze pewny i jednoznaczny. 

Wysokość ceny za realizację testu na ojcostwo zależy przede wszystkim od laboratorium i tego, co zawiera jego oferta. Okazuje się bowiem, że w niektórych laboratoriach możemy otrzymać znacznie więcej niż samą analizę próbek DNA. Z jakich elementów może składać się badanie ojcostwa?

ile kosztuje test na ojcostwo? Liczba markerów DNA

Jeśli przeglądałeś już w Internecie jakieś oferty testów na ojcostwo, to Twoją uwagę na pewno przykuł fakt, że jedne laboratoria uwzględniają w badaniu 16 markerów genetycznych, inne zaś 34. I liczba tych markerów ma wpływ na to, ile kosztuje test na ojcostwo. Jestem jednak przekonany, że pierwsze pytanie, jakie zrodziło się w Twojej głowie po znalezieniu tej informacji brzmiało: „Czym są te całe markery?” Już wyjaśniam.

Markery to wybrane fragmenty DNA, z których tworzy się profile genetyczne badanych osób, a następnie porównuje ze sobą w celu ustalenia pokrewieństwa między nimi (ojcostwa czy jakiekolwiek innego rodzaju relacji rodzinnych). Ustalenie ojcostwa na podstawie analizy takiego profilu jest możliwe, ponieważ w profilach genetycznych dziecka i jego biologicznego ojca znajdują się wspólne elementy (wspólne markery).

Potomstwo dziedziczy bowiem połowę swojego materiału genetycznego po matce, a połowę po ojcu. Każdy marker jest opatrzony nazwą i dwiema liczbami (po jednej przekazanej od każdego z rodziców). Dziecko i biologiczny ojciec powinni mieć zatem po jednej takiej samej liczbie przy każdym badanym markerze. Jeśli rzeczywiście tak jest, laboratorium potwierdza ojcostwo, 4 różnice w liczbach oznaczają z kolei całkowite wykluczenie ojcostwa.

Drugie pytanie, jakie pewnie sobie zadałeś dotyczyło liczby markerów. Dlaczego niektóre laboratoria badają ich 16, a inne 34? Na to pytanie również postaram się odpowiedzieć. Analiza 16 markerów generalnie wystarczy do wydania wiarygodnego wyniku testu na ojcostwo, jednak nie w sytuacji, kiedy jedynymi uczestnikami badania jest ojciec i dziecko.

Wówczas analiza może nie potwierdzić ojcostwa z prawdopodobieństwem wyższym niż 99,9999%, a tylko taki wynik jest uznawany przez Polskie Towarzystwo Genetyki Sądowej i Kryminologii za pewny.

Laboratorium, które uzyska niższe prawdopodobieństwo ojcostwa niż jest to wymagane, musi albo włączyć do badania matkę dziecka, albo wykonać pełniejszą analizę, tj. na podstawie 34 markerów DNA. Jeśli więc masz do wyboru test na ojcostwo z analizą 16 markerów genetycznych i taki, w którym zbadanych zostanie od razu 34 (w podstawowej cenie!), zdecydowanie wybierz tę drugą opcję. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo czasu, bo od razu dostaniesz pewny wynik, a całej analizy nie trzeba będzie powtarzać.

Test na ojcostwo ile kosztuje? Informacje na wyniku

Chodzi o to, czy są na nim profile genetyczne badanych osób, rezultat zaawansowanej analizy statystycznej, opis metody badania i wykorzystanego w nim sprzętu. Ważne są także oryginalny hologram laboratorium i odręczne podpisy wszystkich osób wykonujących oraz zatwierdzających Twój test.

To oczywiste, że dla Ciebie najbardziej liczy się odpowiedź na pytanie: „Jestem, czy nie jestem ojcem?” Wyobraź sobie jednak sytuację, że otrzymujesz wynik w którym napisano tylko: „Badanie potwierdziło ojcostwo mężczyzny względem  dziecka”.

Albo odwrotnie „Badanie wykluczyło ojcostwo  mężczyzny względem dziecka”. Skąd będziesz jednak wiedział na jakiej podstawie laboratorium doszło do takiego wniosku? Dowiesz się tego, jeśli Twój wynik będzie zawierał profile genetyczne wszystkich badanych osób.

Test na ojcostwo koszt – certyfikaty i udział w programach biegłości

Potwierdzają one wiarygodność oraz rzetelność laboratorium w zakresie prowadzonych badań. Wynika to z systematycznej kontroli zewnętrznych instytucji, którym poddaje się takie certyfikowane laboratorium.

Równie ważne jest to, czy placówka jest akredytowana przez PCA. Jeśli tak, oznacza to, że cała praca, którą wykonuje odpowiada międzynarodowym standardom jakości. Zdobycie certyfikatu (co może trwać nawet rok), wymaga od laboratorium dodatkowych nakładów finansowych. Jeśli decydujesz się tam na test na ojcostwo koszt analizy może być troch wyższy, ponieważ takie kontrole są kosztowne. Jednak dają całkowitą pewność.

Dla Ciebie jako klienta oznacza to tylko jedno – gwarancję pewnego wyniku. A przecież chyba o to najbardziej w tym wszystkim chodzi – aby wynik, który otrzymasz, dostarczał prawdziwych informacji.

Ile kosztuje test na ojcostwo? Ubezpieczenie próbek

Ubezpieczenie próbek oznacza możliwość ich ponownego pobrania i bezpłatnej, ponownej analizy. Może się tak zdarzyć (choć zdarza się rzadko), że pobierając samodzielnie próbki w domu, zrobisz to źle. Wtedy laboratorium przeanalizuje dla Ciebie kolejną zupełnie za darmo. Oferty tańszych testów na ojcostwo zwykle nie mają takiej opcji, a jeśli mają, to tylko za dopłatą.

To, ile kosztuje test na ojcostwo i czy w cenie zawarta jest gwarancja, jest szczególnie ważne, jeśli przekazujesz np. maszynkę do golenia, włosy z cebulkami, inhalator czy inne tego typu próbki.

Test na ojcostwo ile kosztuje? Wykonanie badania dwa razy

Tak, dwa razy! Z tej opcji możesz skorzystać,  jeśli test wykluczy Twoje ojcostwo. Wówczas laboratorium wykona całe badanie jeszcze raz, aby mieć pewność, że na którymś etapie badania nie doszło do pomyłki. Opcji podwójnej kontroli wyniku przy wykluczeniu ojcostwa raczej nie znajdziesz w ofercie taniego testu na ojcostwo. Chyba że za dopłatą.

Jeśli więc zastanawiasz się „test na ojcostwo ile kosztuje?”, sprawdź, czy w razie wykluczenia Twoje badanie zostanie wykonanie dwa razy.

Test na ojcostwo koszt – dodatkowe usługi

Gdy robisz test na ojcostwo koszt może obejmować wiele dodatkowych usług. Takich jak wysyłka zestawu kurierem lub jego odbiór w paczkomacie, możliwość pozostawienia pobranych próbek w najbliższej placówce medycznej lub też możliwość pobrania w niej materiałów do badania, darmowa konsultacja wyniku z ekspertem czy możliwość skorzystania z bezpłatnej infolinii i rozmowy z konsultantem.

Wydawać by się mogło, że to niewiele. Osoby, które robiły już kiedyś testy na ojcostwo wiedzą jednak, jak bardzo te z pozoru drobne usługi potrafią ułatwić realizację testu na ojcostwo.

Taniej może oznaczać drożej? Jak to możliwe?

Realizując test na ojcostwo, możesz iść dwiema drogami. Wybrać tani test na ojcostwo i w razie potrzeby za wszystko dopłacać. Albo od razu wybrać  nieco droższe badanie (które i tak w wielu laboratoriach możesz rozłożyć na raty) i mieć wszystkie udogodnienia, a zarazem pewny wynik w pakiecie. Wybór należy do Ciebie.


Zobacz pozostałe pytania i odpowiedzi:


Zdjęcie: Pixabay.com

Aktualizacja 11 października 2018 r.

5/5 - (2 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA