Ustalenie ojcostwa - jak ustalić ojcostwo? - testynaojcostwo.pl
 

Ustalenie ojcostwa

ustalenie ojcostwa

Badanie DNA, które umożliwia ustalenie ojcostwa można zrealizować prywatnie (przed narodzinami dziecka albo po) bądź do celów sądowych. To metoda, która najpewniej wyklucza albo potwierdza ojcostwo i daje za każdym razem jednoznaczny wynik, bez względu na rodzaj testu czy próbek DNA.

Ustalenie ojcostwa – na czym polega badanie?

Realizacja takiego badania polega na pobraniu próbek materiału genetycznego uczestników testu (dziecko, domniemany ojciec i ewentualnie matka), dzięki czemu można później ustalić ich profile genetyczne. Profile te są ze sobą porównywane, co pozwala potwierdzić albo wykluczyć ojcostwo. W zależności od tego, jaki test został wybrany, próbki mogą różnić się od siebie. Wykorzystuje się wymazy z policzka, krew oraz mikroślady, czyli np. używaną maszynkę do golenia, włosy z cebulkami czy zużytą chusteczkę higieniczną z wydzieliną. Przy teście na ojcostwo w ciąży można użyć też kosmówki bądź płynu owodniowego.

Ustalenie ojcostwa – kiedy wykonać badanie?

Badanie, które pozwala ustalić ojcostwo, można zrealizować prywatnie, a także do celów sądowych. Test prywatny najczęściej wykonuje się dla własnej wiedzy, by zyskać pewność i spokój na całe życie. Można przeprowadzić go jeszcze w ciąży lub po narodzinach dziecka – wtedy próbki pobrać można nawet w domu. Prywatny test po narodzinach dziecka często wykorzystywany jest w sądzie jako dowód wstępny lub w przypadku uznania ojcostwa, kiedy mężczyzna nie jest pewny, czy powinien to zrobić.

Sądowe ustalenie ojcostwa , realizowane jest z wykorzystaniem specjalnej procedury, która polega na sprawdzeniu tożsamości badanych, sporządzeniu protokołu, pobraniu próbek w placówce i w obecności świadków, a także dołączeniu do wyniku ekspertyzy. Test sądowy wykorzystuje się w sądzie, np. w sprawie o ustalenie albo zaprzeczenie ojcostwa, gdzie jest uznawany za najpewniejszy dowód. Może on być zlecony przez sąd lub prywatnie.

Ustalenie ojcostwa – o czym informuje wynik badania DNA?

Wynik badania genetycznego na ustalenie ojcostwa informuje, czy badany mężczyzna to biologiczny ojciec badanego dziecka. Rezultat za każdym razem jest pewny i jednoznacznie wyklucza albo potwierdza ojcostwo – nawet w ciąży. Dlaczego? W badaniu analizuje się fragmenty DNA, które się nie zmieniają przez całe życie. Dzięki temu badanie wystarczy wykonać tylko raz, by mieć pewność przez całe życie.

Pamiętaj, że sądowe ustalenie ojcostwa, wykonujesz raz na całe życie, dlatego ważne jest,

abyś wybrał dobre laboratorium!REKLAMA


Zobacz też: 

4/5 - (1 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA