Test na ustalenie ojcostwa - pewność wyniku i rodzaje
 

Test na ustalenie ojcostwa – pewność wyniku i rodzaje

test na ustalenie ojcostwa, testy na ustalenie ojcostwa

Testy na ustalenie ojcostwa zawsze jednoznacznie wskazują, czy dany mężczyzna jest biologicznym ojcem danego dziecka. Jeśli masz więc jakiekolwiek wątpliwości, to najlepszy sposób, by je rozwiać. Taki test możesz przeprowadzić jeszcze w ciąży lub gdy dziecko się urodzi, przekazując próbki DNA, które zostaną poddane analizie.

Badania na ustalenie ojcostwa – pewność wyniku

Bez względu na rodzaj testu i rodzaj analizowanych próbek wynik zawsze jest jednoznaczny. Jak to możliwe? Po pierwsze, analizowane w teście fragmenty DNA (24 markery lub nawet 34 markery) nigdy się nie zmieniają, a ich ustalenie następuje jeszcze w życiu płodowym. Po drugie, DNA człowieka wszędzie jest identyczne – we krwi, ślinie, włosach etc.

Po trzecie, badanie polega na ustaleniu profili genetycznych, nazywanych „genetycznymi odciskami palca”. Każdy z nas ma swój unikalny profil, który dziedziczy po rodzicach. Co więcej, analiza aż 24 markerów DNA gwarantuje pewny rezultat nawet wtedy, gdy w badaniu nie bierze udziału matka.

Prywatny test na ustalenie ojcostwa po narodzinach dziecka

Tego typu pewne badanie można zrealizować z podaniem danych lub anonimowo. Nie ma konieczności badania matki, więc mogą w nim brać udział tylko mężczyzna i dziecko (przy badaniu 24 markerów DNA wynik zawsze będzie pewny).

Taki test możesz przeprowadzić bez wychodzenia z domu, pobierając próbki samodzielnie i odsyłając je do laboratorium. Wystarczy zamówić (na dowolny adres, np. kurierem, pocztą albo do paczkomatu) lub kupić w aptece zestaw do pobierania próbek.

Próbki do takiego testu mogą być dowolne, np. wymazy z policzka, używany smoczek, zużyta guma do żucia czy włosy z cebulkami.

Prywatne badania na ustalenie ojcostwa w ciąży

W ciąży test na ojcostwo możesz przeprowadzić po 8. lub po 15. tygodniu. Pierwszy sposób pobierania próbek od dziecka polega na pobraniu krwi matki i izolacji jego DNA. Wtedy od matki próbką jest właśnie krew, a od mężczyzny wymaz z wewnętrznej strony policzka.

Drugi sposób to pobranie próbki płynu owodniowego w czasie badań prenatalnych i porównanie jej z dowolnymi próbkami matki i mężczyzny. Test w ciąży gwarantuje równie pewny wynik jak ten po narodzinach.

Test na ustalenie ojcostwa do celów sądowych

Wynik testu DNA jest dla sądu najpewniejszym dowodem, np. w sprawach o alimenty czy ustalenie ojcostwa. Jeśli więc rezultat potrzebny jest dla sądu, najlepiej wykonać badanie do celów sądowych. Jest ono realizowane z wykorzystaniem formalnej procedury.

Zawiera ona m.in. badanie również matki, pobranie próbek (wymaz z policzka albo krew) w placówce, sprawdzenie tożsamości uczestników badania i dodanie do wyniku specjalnej ekspertyzy biegłego. Taki test możesz zlecić samemu lub może być wykonany na zlecenie sądu.


Zobacz też: 

5/5 - (6 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA