Markery DNA w testach na ojcostwo

Markery DNA, marker dna, dna marker

Markery DNA

Markery DNA to konkretne odcinki DNA, zwane też układami STR lub loci, które dziedziczymy po rodzicach. Zbiór od kilku do kilkudziesięciu markerów to profil genetyczny, który jest unikalny dla każdego człowieka – tzw. „genetyczny odcisk palca”.

Markery analizowane w testach na ojcostwo zawierają powtórzenia charakterystycznych motywów nukleotydowych, np. GATA. Ilość powtórzeń przedstawiona jest na wyniku testu ojcostwa w postaci liczb. Każdy marker jest wtedy opisany przez dwie liczby – jedna pochodzi od ojca, druga od matki.

Jeśli we wszystkich analizowanych markerach są wspólne liczby u dziecka i badanego mężczyzny, ojcostwo zostaje potwierdzone. Brak wspólnej liczby w co najmniej 4 markerach u dziecka i domniemanego ojca oznacza wykluczenie ojcostwa.

Obecnie najszerszym zakresem badania jest analiza 34 markerów DNA. Pozwala ona uzyskać pewny i jednoznaczny wynik testu na ojcostwo, nawet gdy biorą w nim udział tylko dwie osoby – dziecko i domniemany ojciec. I to również w sytuacjach nietypowych, np. gdy u dziecka występuje mutacja (czego nie da się przewidzieć).

Artykuły  na temat „Markery DNA”

Inne definicje pojęć związanych z testami na ojcostwo

Zdjęcie: pixabay.com

5/5 - (1 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA