Koszt badania DNA na ojcostwo - sprawdź, ile wynosi!
 

Koszt badania DNA na ojcostwo

koszt badania dna na ojcostwo

Koszt badania DNA na ojcostwo waha się między ok. 600 a 2500 złotych po narodzinach dziecka i między ok. 2000 a 6000 złotych w ciąży. Różnice wynikają głównie z rodzaju pobieranych próbek, liczby uczestników, rodzaju testu (prywatny, sądowy) i dodatkowych ofert laboratorium. Jeśli zdecydujesz się na doświadczone i certyfikowane laboratorium, rezultat badania za każdym razem jednoznacznie wykluczy bądź potwierdzi ojcostwo. Najtańsze oferty mogą jednak nie być takie pewne…

Koszt badań DNA na ojcostwo – nie kupuj kota w worku

Obecnie można kupić testy na ojcostwo nawet za 500 złotych! Czy warto decydować się na taką ofertę? Trzeba zdać sobie sprawę, że bardzo niski koszt badań DNA na ojcostwo może wiązać się z oszczędnościami, jakie wprowadza laboratorium.

Przykładowo: udział w programach biegłości i kontrolach zewnętrznych jest kosztowny, więc nie wszystkie placówki się na niego decydują. Tymczasem certyfikaty i akredytacja dają gwarancję, że wynik będzie pewny. Również dodatkowe szkolenia dla pracowników czy najwyższej jakości odczynniki kosztują. Niski koszt badania DNA na ojcostwo może być ponadto… ceną początkową!

Jak wybrać laboratorium? Więcej dowiesz się z mojego poradnika:

koszt badania dna na ojcostwo, koszt badań DNA na ojcostwo

Koszt badania DNA na ojcostwo do celów prywatnych

Koszt badania DNA na ojcostwo do celów prywatnych wynosi od ok. 600 złotych do ok. 2500 złotych. Różnice są zależne od liczby badanych, rodzaju próbek (mikroślady – np. używany smoczek lub wymazy z policzka), miejsca pobierania materiału i innych czynników (np. gwarancji próbek czy wyboru dyskretnej przesyłki). Cena zależy też od tego, jak długo czeka się na wynik. Dostępne są testy ekspresowe – rezultat można poznać nawet w 24 lub 48 godzin.

Porównując ceny, warto sprawdzić też liczbę analizowanych markerów. Badanie 24 markerów DNA daje bowiem gwarancję pewnego wyniku nawet wtedy, gdy bada się tylko mężczyznę i dziecko. Obecnie jednak najszerszym zakresem na rynku jest analiza 34 markerów genetycznych.

Poczytaj więcej: Test na ojcostwo na 34 markerach DNA?! ➡ NOWOŚĆ ⬅

Koszt badań DNA na ojcostwo do celów sądowych

To, ile kosztuje badanie DNA do celów sądowych związane jest z koniecznością zachowania określonej procedury. Z tego powodu cena takiego testu wynosi ok. 1400-1800 złotych. Procedura obejmuje m.in. pobieranie materiału w placówce, udział również matki oraz dodanie do rezultatu specjalnej ekspertyzy wystawianej przez eksperta ds. ustalania ojcostwa i pokrewieństwa (pełni rolę biegłego sądowego).

Koszt badań DNA na ojcostwo do celów sądowych nie różni się tak bardzo jak badań prywatnych. Różnice w cenie wynikają tylko z czasu oczekiwania na wynik i możliwości odbycia dodatkowych porad (m.in. prawnych). Testu na ojcostwo do celów sądowych nie da się jednak przeprowadzić za kilkaset złotych.

Koszt badania DNA na ojcostwo w ciąży

Koszt badania DNA na ojcostwo w ciąży to koszt ok. 2000-2500 złotych lub ok. 6000 złotych. Cena zależy od tego, w jaki sposób specjalista pobiera próbki dziecka do badania. Pierwszy przedział cenowy dotyczy pobierania płynu owodniowego w czasie badań prenatalnych.

Wtedy sprawdza się zarówno ojcostwo, jak i ewentualne występowanie wad genetycznych u dziecka. Drugim sposobem pobrania materiału jest pobranie krwi od matki, a następnie izolacja z niej DNA dziecka.


Zobacz też: 

Aktualizacja: 12 października 2018 r.

4.8/5 - (5 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA