Ile kosztuje ustalenie ojcostwa? Sprawdź, jaka jest cena takich badań!
 

Ile kosztuje ustalenie ojcostwa?

ile kosztuje ustalenie ojcostwa

ile kosztuje ustalenie ojcostwa? To zależy od wielu czynników. Między innymi rodzaju testu (prywatny, sądowy, w ciąży), liczby badanych osób, rodzaju pobieranych próbek, czasu realizacji, a także innych czynników. Cena badania DNA waha się między ok. 600 a 2500 złotych, a testu w ciąży między ok. 2000 a 7000 złotych. Niezależnie od ceny rezultat każdego testu na ojcostwo jest całkowicie pewny i jednoznaczny.

ile kosztuje ustalenie ojcostwa do celów prywatnych?

Prywatny test na ojcostwo kosztuje między 600 a 2500 złotych. Różnica wiąże się ze sposobem oraz miejscem pobierania próbek (na miejscu w przychodni, w domu), rodzajem próbek (wymaz z policzka albo mikroślady, np. używany smoczek), liczbą osób biorących udział w badaniu, a także z przedstawieniem profili genetycznych na rezultacie badania.

Zmiana ceny następuje także w zależności od tego, jak długo czeka się na wynik badania. Czas może wynosić od kilku-kilkunastu dni do nawet 24-48 godzin przy testach ekspresowych.

Porównując to, ile kosztuje ustalenie ojcostwa, warto sprawdzić liczbę analizowanych markerów DNA w danym laboratorium. Badanie 24 markerów DNA jest gwarancją pewnego testu również wtedy, gdy bierze w nim udział tylko dziecko i domniemany ojciec. Obecnie najszerszy zakres na rynku to analiza aż 34 markerów DNA.

Niektóre oferty zawierają np. gwarancję stałej ceny, wynik również w języku obcym, dyskretną przesyłkę bez oznakowań laboratorium czy porady ekspertów.

To może Cię zainteresować: Koszt ustalenia ojcostwa – czy 500 złotych wystarczy, by zyskać pewność?

ile kosztuje test DNA na ojcostwo do celów sądowych?

Chcesz wiedzieć, ile kosztuje test DNA na ojcostwo do sądu? Ustalenie ojcostwa do celów sądowych kosztuje między 1400 a 1800 złotych i jest to związane z sądowymi procedurami, które muszą być zachowane w czasie pobierania próbek i przeprowadzania testu.

Do wyniku badania sądowego dołącza się także ekspertyzę wystawioną przez eksperta ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa. Pełni on funkcję biegłego sądowego.

Ceny nie różnią się zbyt mocno, jednak testu sądowego nie uda się zrealizować za kilkaset złotych. Koszt testu w tym przypadku może być inny z powodu czasu oczekiwania na wynik (np. 48 godzin przy teście ekspresowym) oraz dodatkowych porad prawnych i ekspertów.

Ciekawy artykuł: Wynik prywatnego testu na ojcostwo w sądzie [BEZPŁATNY PORADNIK]

Ile kosztuje ustalenie ojcostwa w ciąży?

To, ile kosztuje ustalenie ojcostwa w ciąży, związane jest ze sposobem pobierania próbek DNA dziecka. Gdy próbka pobierana jest w czasie badań prenatalnych (po 15. tygodniu ciąży), cena wynosi ok. 2000-2500 złotych.

Specjaliści analizują wtedy DNA pobrane z płynu owodniowego i mogą jednocześnie sprawdzić, czy u dziecka nie rozwija się np. zespół Downa. Drugim sposobem pobierania materiału genetycznego od dziecka jest wyizolowanie go z krwi matki. Może to być przeprowadzone już po 8. tygodniu ciąży i kosztuje ok. 7000 złotych.

ile kosztuje test DNA na ojcostwo – na co zwrócić uwagę przy wyborze laboratorium?

Pamiętaj, że test ojcostwa wykonujesz raz na całe życie, więc warto wybrać dobre laboratorium. Ważne jest więc nie tylko to, ile kosztuje test DNA na ojcostwo, ale przede wszystkim – w jakim laboratorium jest wykonywane.

Więcej dowiesz się z mojego poradnika:

ile kosztuje ustalenie ojcostwa


Czat

Zobacz też: 

Aktualizacja: 11 października 2018

4.7/5 - (3 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA