Ile kosztuje badanie na ojcostwo? ✔ Sprawdź, jakie są ceny! [➡ CZAT]
 

Ile kosztuje badanie na ojcostwo?

ile kosztuje badanie na ojcostwo

To, ile kosztuje badanie na ojcostwo, jest zależne przede wszystkim od rodzaju testu – może być sądowy, prywatny lub w ciąży. Wpływ mają też m.in. liczba badanych osób, rodzaj próbek czy czas oczekiwania na wynik. Cena testu na ojcostwo po narodzinach wynosi ok. 600-2500 złotych, a w ciąży – ok. 2000-7000 złotych. Bez względu na koszt wynik badania zawsze pewnie wyklucza lub potwierdza ojcostwo. Badania DNA na ojcostwo koszt – co warto wiedzieć i na co zwrócić uwagę?

Spis treści:

Badania DNA na ojcostwo koszt – niska cena może być zwodnicza…

Nic dziwnego, że zwracasz uwagę na cenę. To, ile kosztuje badanie na ojcostwo, to jedna z ważniejszych rzeczy w Twojej sytuacji. Upewnij się jednak, że podana przez laboratorium cena nie jest ceną początkową. Czasami okazuje się, że konieczne będzie dopłacenie np. by przekazać kolejną próbkę (jeśli poprzednia nie będzie nadawała się do analizy) czy nawet otrzymać wynik w języku polskim!

Badania DNA na ojcostwo koszt – pamiętaj też, że fachowość i profesjonalizm kosztują. Udział w programach biegłości i szkoleniach, uzyskane certyfikaty i akredytacja mogą zatem wpływać na cenę badania, jednak gwarantują pewność wyniku. A na tym chyba najbardziej Ci zależy, prawda?


Czat

Badania DNA na ojcostwo koszt – jak wybrać laboratorium badań DNA?

Wybór odpowiedniego laboratorium jest niezwykle ważny. Na co zwrócić uwagę przed zleceniem testu? Ważna jest nie tylko cena, dlatego zachęcam do poczytania bezpłatnego poradnika:

ile kosztuje badanie na ojcostwo

Ile kosztuje badanie DNA na ojcostwo do celów prywatnych?

Prywatne badanie genetyczne po narodzinach dziecka to koszt między 600 a 2500 złotych. Cena zależy od tego, ilu uczestników zostaje zbadanych, gdzie pobiera się próbki (w domu, w przychodni), jakie próbki są wykorzystywane (mikroślady – np. używana szczoteczka do zębów, wymaz z policzka), ile markerów DNA jest analizowanych oraz czy na wyniku znajdują się profile genetyczne badanych.

Różnica w cenie często wynika również z czasu oczekiwania na wynik, który może wynosić od kilku-kilkunastu dni do 24-48 godzin. Niektóre oferty zawierają również inne opcje, np. gwarancję stałej ceny, gwarancję na próbki czy możliwość wyboru dyskretnej przesyłki.

W czasie porównywania tego, ile kosztuje badanie DNA na ojcostwo warto także sprawdzić, ile markerów DNA analizuje laboratorium. Analiza 24 markerów genetycznych zapewnia bowiem pewny wynik nawet wtedy, gdy bada się wyłącznie mężczyznę i dziecko. Od niedawna dostępny jest też jeszcze szerszy zakres – 34 markery DNA – dający jeszcze większą pewność wyniku.

Ile kosztuje badanie na ojcostwo do celów sądowych?

ile kosztuje badanie na ojcostwoTego typu test kosztuje ok. 1400-1800 złotych, więc ceny nie wahają się zbyt mocno. Nie ma jednak możliwości realizacji badania na ojcostwo do celów sądowych za kilkaset złotych.

Dlaczego? Jest to związane z koniecznością zachowania określonej procedury w czasie pobrania próbek do testu sądowego.

Procedura obejmuje m.in. pobranie próbek w placówce i dodanie do wyniku ekspertyzy. Na to, ile kosztuje test na ojcostwo do celów sądowych, nieznaczny wpływ może mieć np. czasu oczekiwania na wynik.

Ile kosztuje badanie DNA na ojcostwo w ciąży od 8. tygodnia? Ile kosztuje badanie na ojcostwo po 15. tygodniu?

Koszt badania na ojcostwo w ciąży zależy od tego, w jaki sposób specjalista pobiera próbki DNA dziecka. Ile kosztuje badanie DNA na ojcostwo w tej sytuacji? Jeśli robi to w czasie badań prenatalnych (próbką jest płyn owodniowy) po 15. tygodniu ciąży, cena wynosi ok. 2000-2500 złotych. Zawiera ona nie tylko analizę pod kątem ojcostwa, ale również ewentualnego występowania u dziecka chorób genetycznych, np. zespołu Downa.

Drugi sposób pobierania próbek to pobranie krwi matki i izolacja z niej DNA dziecka. Tego typu test można wykonać już od 8 tygodnia ciąży, a jego cena to ok. 7000 złotych.

Czy wynik badania na ojcostwo jest pewny? Odpowiada ekspert – mgr Barbara Prokurat

Genetyczne badanie ojcostwa jest najpewniejszym sposobem na sprawdzenie, czy badany mężczyzna to biologiczny ojciec badanego dziecka. Taki test polega na ustaleniu profili DNA badanych osób – nazywanych „genetycznymi odciskami palca”, gdyż dla każdego z nas, oprócz bliźniąt jednojajowych, są one unikatowe – które następnie się ze sobą porównuje. Badanie realizowane w doświadczonym i akredytowanym laboratorium zawsze zapewnia rezultat, który wyklucza albo potwierdza ojcostwo z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością.

mgr Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalania ojcostwa i pokrewieństwa testDNA Laboratorium Sp. z o.o.


Zobacz też: 

4.8/5 - (30 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA