Masz wątpliwości, czy twój partner jest ojcem dziecka?
 

Masz wątpliwości, czy twój partner jest ojcem dziecka?

czy mój partner jest ojcem dziecka

Badanie ojcostwa pomoże Ci się ich pozbyć. Możesz je zrealizować tylko dla własnej wiedzy lub na potrzeby sądu. Jeśli dziecko ma dopiero przyjść na świat, a Ty nie chcesz czekać do jego narodzin, to taki test możesz też wykonać jeszcze będąc w ciąży. Dzięki temu jednemu badaniu zyskasz pewność i spokój już na całe życie.

Badanie ojcostwa – jak bardzo jest pewne?

Wykonując badanie ojcostwa możesz otrzymać jeden z dwóch rezultatów. Test albo stuprocentowo wyklucza ojcostwo danego mężczyzny, albo potwierdza je na ponad 99,99999%. Wynik jest więc pewny i jednoznaczny. Jak to możliwe? Każda tego typu analiza wymaga pobrania próbek DNA od konkretnych osób. Gdy chodzi o badanie ojcostwa zwykle tymi osobami jest po prostu ojciec  i dziecko.

Do testu w charakterze próbki możesz dostarczyć wymazy z policzka, używaną maszynkę do golenia, szczoteczkę do zębów, kilka sztuk włosów wyrwanych z cebulkami, a także wiele innych przedmiotów zawierających DNA. Musisz bowiem wiedzieć, że pewne ilości swojego materiału genetycznego pozostawiamy każdego dnia na wielu rzeczach, których dotykamy. 

Badanie ojcostwa – w jaki sposób laboratorium ustala, czy mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka?

Opierając się na nadesłanych lub przyniesionych przez Ciebie próbkach laboratorium ustala profile genetyczne badanych osób, czyli innymi słowy ich „genetyczne odciski palca”. Profile te są unikalne dla każdego, nie zmieniają się w ciągu życia  i co równie ważne, dziecko dziedziczy je w połowie po matce i w połowie po ojcu. Ustalone profile można więc ze sobą porównać i na tej podstawie określić, czy między badanymi osobami istnieje biologiczne pokrewieństwo. Wykonując badanie ojcostwa laboratorium szuka w profilach genetycznych ojca i dziecka cech wspólnych.

A konkretnie wspólnych wartości liczbowych przy każdym badanym markerze, z których składa się taki profil. Pojedynczy marker ma tych liczb  dwie (jedna pochodzi od matki, druga od ojca). Jeśli mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka, to w swoim profilu genetycznym przy każdym markerze ma jedną taką samą liczbę jak dziecko. 4 różnice w markerach wystarczą natomiast do jednoznacznego wykluczenia ojcostwa. W testach na ojcostwo, w których jedynymi uczestnikami badania jest ojciec i dziecko zaleca się, aby profil genetyczny tworzyły aż 24 markery DNA lub nawet 34 markery DNA. Tylko wtedy ma się gwarancję pewnego wyniku.

Badanie ojcostwa – jak wygląda jego zlecenie

Wszystko zależy od tego jakie badanie ojcostwa chcesz wykonać. Jeśli prywatne, to próbki do analizy możesz pobrać samodzielnie w domu. Wystarczy, że zaopatrzysz się w wymazówki do pobierania materiału genetycznego.

Laboratoria sprzedają je nawet w specjalnych zestawach, które można nabyć w placówce, zamówić przez Internet, telefonicznie, mailowo lub w aptece. Pobrane wymazy możesz potem odesłać prosto do laboratorium. Jeśli chciałabyś, aby badanie ojcostwa, a właściwie jego wynik, posłużył Ci w sądzie jako dowód, wtedy możesz wykonać sądowe badanie ojcostwa.

Na pobranie próbek stawiasz się wtedy wraz z potencjalnym ojcem i z dzieckiem do placówki medycznej, w której wszystkim zajmuje się już wykwalifikowany personel. Weryfikuje on również Waszą tożsamość, a ze zdarzenia spisywany jest specjalny protokół. Do wyniku dołączany zostaje dodatkowy dokument w postaci opinii biegłego sądowego.

Pewne badanie ojcostwa jest dostępne również dla ciężarnych. Jeśli więc dopiero spodziewasz  się dziecka i  chciałabyś ustalić, kto jest ojcem maleństwa jeszcze zanim się ono urodzi, to oczywiście masz taką możliwość. W tym przypadku badanie ojcostwa wykonywane jest z krwi matki (w której oprócz jej własnego DNA znajduje się jeszcze DNA dziecka) i wymazu z policzka pobranego od potencjalnego ojca lub z płynu owodniowego i dowolnych próbek materiału genetycznego rodziców.

Badanie ojcostwa – różne rodzaje testów, identyczna pewność wyniku

Niezależnie od czasu i miejsca pobrania czy rodzaju użytych próbek, badanie ojcostwa oparte na analizie DNA dla Ci zawsze taką samą pewność. W dodatku jest to pewność na całe życie, ponieważ przez to, że materiał genetyczny pozostaje niezmienny, badania nie trzeba już nigdy powtarzać. Pewność co do ojcostwa jest ważna z psychologicznego punktu widzenia, tak dla matki, która zyskuje dzięki niemu poczucie bezpieczeństwa, jak i dla mężczyzny, który może wtedy ze spokojem uczestniczyć w życiu całej rodziny.

 

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA