Czym jest separacja małżeńska?
 

Czym jest separacja małżeńska?

czym jest separacja małżeńska, separacja a rozwód, ile kosztuje separacja

Separacja małżeńska jest często wybieranym rozwiązaniem wśród par, które przechodzą kryzys, ale nie są przekonane o potrzebie definitywnego zakończenia związku. Separacja a rozwód – jakie istnieją różnice między tymi instytucjami? Ile kosztuje separacja? Podpowiadamy poniżej.

Tego dowiesz się z artykułu:

Separacja małżeńska – czym jest?

Separacja a rozwód – na czym polega różnica?

Ile kosztuje separacja?

Separacja małżeńska – jakie wynikają z niej korzyści?

Separacja małżeńska – czym jest?

Separacja małżeńska jest sądowym, prawnym uregulowaniem życia małżonków w rozłączeniu 💔 [2]. Można ją określić jako sformalizowane rozstanie małżonków, którzy nie decydują się na rozwód, a dają sobie czas na podjęcie ostatecznej decyzji o dalszej, być może jeszcze wspólnej przyszłości 🔙 [1].

Ustanowienie separacji oznacza uregulowanie praw i obowiązków małżonków, którzy w świetle prawa nadal pozostają małżeństwem, ale żyją w rozłączeniu [2]. Para może zdecydować się na ten krok, gdy nastąpił zupełny rozkład pożycia małżeńskiego, czyli ustały więzi duchowe, ekonomiczne i fizyczne [1].

O separację małżeńską można ubiegać się poprzez złożenie wniosku lub pozwu 📄 (samodzielnie bądź w zgodzie z małżonkiem) do sądu okręgowego zgodnego z miejscem zamieszkania małżonków [3].

Separacja a rozwód – na czym polega różnica?

Istnieją zasadnicze różnice między separacją a rozwodem. W świetle przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

1⃣ separacja nie rozwiązuje węzła małżeńskiego tak jak rozwód [1];

2⃣ małżonek pozostający w separacji nie może zawrzeć kolejnego związku małżeńskiego [1];

3⃣ podczas separacji małżonkowie nie mają prawa do powrotu do nazwiska, które nosili przed małżeństwem [1];

4⃣ podczas separacji para może być nadal zobowiązana do wzajemnej pomocy 🆘, jeśli wymaga tego sytuacja życiowa [1];

5⃣ separacja małżeńska nie wymaga rozkładu trwałego, a może mieć przejściowy charakter, więc nie wyklucza ponownego podjęcia pożycia małżonków ☑ – możliwe jest zniesienie separacji [1].

Co jeszcze oznacza separacja małżeńska? Separacja małżeńska skutkuje powstaniem rozdzielności majątkowej 💰, utratą prawa do zachowku i dziedziczenia po sobie. Każdy z małżonków może wystąpić o alimenty, chyba że tak jak w przypadku rozwodu został uznany za winnego rozpadu związku [1]. Gdy w czasie trwania separacji żona urodzi dziecko 👶, nie zachodzi zasada domniemanego ojcostwa, więc mąż nie zostaje wpisany automatycznie do aktu urodzenia jako ojciec [3].

W przypadku separacji sąd może orzec o:

➡ sposobie, w jaki małżonkowie mają korzystać ze wspólnego mieszkania 🏡 i dokonać podziału wspólnego majątku [1];

➡ wykonywaniu władzy rodzicielskiej nad małoletnim dzieckiem [1];

➡ obowiązku alimentacyjnym 💳 wobec dzieci [3];

➡ separacji, nawet jeśli jeden z małżonków się na nią nie zgadza [1].

Separacja a rozwód – zasadniczą różnicą między tymi dwoma kwestiami jest to, że w przypadku separacji małżonkowie nie wykluczają scenariusza, w którym po pewnym czasie ponownie powracają do siebie. Rozwód oznacza definitywny koniec stosunków małżeńskich.

Ile kosztuje separacja?

To ile kosztuje separacja małżeńska, zależne jest od rodzaju złożonego wniosku 📑. Gdy małżonkowie domagają się, by orzekano winę jednego z nich, pozew o separację wynosi 600 zł 💵. W przypadku żądania separacji na wspólny zgodny wniosek stron koszt wynosi 100 zł [3].

Separacja małżeńska – jakie wynikają z niej korzyści?

Do podstawowych korzyści z decyzji o separacji zaliczamy fakt, że związek nie zostaje definitywnie skreślony. W czasie rozłąki wiele par udaje się na terapię, po której powraca do wspólnego życia 💞. W każdej chwili możliwe jest zniesienie separacji, które podobnie jak jej udzielenie odbywa się drogą sądową 👨‍⚖ [3].

Separacja małżeńska to ratunek dla wielu małżeństw ✅. Mimo że  często związek jest w fatalnym stanie, po okresie rozłąki, okazuje się, że dawne uczucia wracają, a małżonkowie nie wyobrażają sobie dalszego życia bez siebie!

Źródła:

  1. https://adwokat-jaskow.pl/co-to-jest-separacja-malzenska/
  2. https://paulinachebel.pl/separacja-prawna-malzonkow-na-czym-polega-i-jakie-sa-jej-skutki-prawne/
  3. https://poznanrozwod.pl/separacja-poznan/

To może Cię zainteresować: Rozwód z orzeczeniem o winie

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA