Dochodzenie ojcostwa - jakich użyć metod?
 

Dochodzenie ojcostwa – jakich użyć metod?

dochodzenie ojcostwa

Dochodzenie ojcostwa to nic innego jak ustalenie, kto jest biologicznym ojcem danego dziecka. Jedynym pewnym sposobem aby skutecznie przeprowadzić dochodzenie ojcostwa jest zlecenie badań DNA na ojcostwo. Dowiedz się, jak przeprowadzić dochodzenie ojcostwa!

Tego dowiesz się z artykułu:

Dochodzenie ojcostwa a badania DNA na ojcostwo

Dochodzenie ojcostwa w ciąży

Dochodzenie ojcostwa po narodzinach dziecka

Dochodzenie ojcostwa na zlecenie sądu

Dochodzenie ojcostwa a badania DNA na ojcostwo

Sposobów, dzięki którym skutecznie przeprowadzisz dochodzenie ojcostwa jest wiele. W tym celu sprawdzą się testy na ojcostwo po narodzinach, badania ojcostwa w ciąży, czy badanie pokrewieństwa. W zależności od sytuacji Pacjenta, staramy się dopasować jak najlepsze rozwiązanie.

Każde z tych badań dostarczy pewną i jednoznaczną informację – wykluczy ❎ albo potwierdzi ✅ ojcostwo. Nie ma znaczenia, czy badanie wykonujesz przed narodzinami, po narodzinach albo po kilkunastu, kilkudziesięciu latach. DNA człowieka jest niezmienne, także dochodzenie ojcostwa jest możliwe z wykorzystaniem każdego z tych rozwiązań.

Dochodzenie ojcostwa w ciąży

Dochodzenie ojcostwa jest już możliwe od 8 tygodnia ciąży! Jest to możliwe dzięki najwcześniej dostępnemu badaniu na ojcostwo na świecie. Test na ojcostwo wykonywany na podstawie krwi matki 🩸🩸, która pobierana jest w ten sam sposób jak przy standardowej morfologii [1]. Dochodzenie ojcostwa możliwe jest dzięki wyizolowaniu z osocza krwi matki wolnego DNA 🧬 płodowego krążącego w krwioobiegu matki. Za próbkę porównawczą od domniemanego ojca posłużyć może np. wymaz z policzka. Czas realizacji całego badania trwa od 10 do 15 dni roboczych od momentu dostarczenia próbek do laboratorium.

Innym sposobem, dzięki któremu możliwe jest dochodzenie ojcostwa w ciąży to test na ojcostwo w ciąży na podstawie płynu owodniowego. Badanie to możliwe jest do wykonania od 15 tygodnia ciąży. Od dziecka pobierany jest płyn owodniowy, pobierany w ramach wizyty u ginekologa 🧑‍⚕ [2]. W tym miejscu należy wspomnieć, że przed pobraniem płynu owodniowego należy ustalić grupę krwi matki. W przypadku, gdy matka dziecka ma grupę Rh-, wtedy przed badaniem musi ona przyjąć immunoglobulinę 💉.

Domniemany ojciec i matka mogą dostarczyć dowolne próbki np. próbki dyskretne (m.in. szczoteczka do zębów 🪥, maszynka do golenia 🪒, włosy z cebulkami itp.) lub wymazy z policzka. Dochodzenie ojcostwa tym sposobem jest możliwe od 5 do 10 dni, gdy próbki dotrą do laboratorium. Za dodatkową opłatą możliwe jest udostępnienie wyniku w 48h!

Dochodzenie ojcostwa w ciąży to koszt 💰 od 1947 do 6977zł. Wpływ na różnicę w cenie mają takie czynniki jak:

*⃣ rodzaj badania

*⃣ lokalizacja (miejsce pobrania materiału)

*⃣ grupa krwi Pacjentki (czy potrzebna jest immunoglobulina)

*⃣ przyspieszony wynik badania

Dochodzenie ojcostwa po narodzinach dziecka

W sytuacji, gdy chcemy przeprowadzić dochodzenie ojcostwa po narodzinach dziecka, nie jesteśmy ograniczeni jeżeli chodzi o czas ⏰, w którym można zlecić test na ojcostwo.

Dochodzenie ojcostwa po narodzinach najwcześniej można przeprowadzić już w drugiej dobie życia dziecka. Nieważne czy chcesz ustalić ojcostwo, gdy dziecko ma 8, 20 czy nawet 50 lat. W każdej z tych sytuacji dochodzenie ojcostwa jest możliwe, wystarczy jedynie zebrać próbki odpowiednich osób tj. dziecka i domniemanego ojca. Jeśli badanie odbywa się na co najmniej 24 markerach DNA wtedy do ustalenia ojcostwa nie jest potrzebna obecność matki, wystarczą jedynie próbki od ojca 🧔 i dziecka 🧒 [3].

Materiał jaki należy dostarczyć do badań to wymazy z policzka lub mikroślady. W przypadku badania, które realizowane jest na podstawie wymazów, czas oczekiwania na wynik to średnio od 3 do 5 dni roboczych. Natomiast, gdy badanie odbywa się dzięki dostarczonym mikrośladom, wtedy na wynik czeka się do 10 dni roboczych od momentu, gdy próbki trafią do laboratorium 🔬.

Dochodzenie ojcostwa przeprowadzisz już od 600zł. Jeżeli chodzi o górną granicę, to najdroższe badania na ojcostwo po narodzinach sięgają kwot do 2 tys. zł.

Dochodzenie ojcostwa na zlecenie sądu

Dochodzenie ojcostwa można również wykonać zachowując specjalne procedury ⚠, tak aby wynik badania wykorzystać na potencjalnej rozprawie sądowej. Test na ojcostwo dla sądu wymaga obecności w badaniu 3 osób – matki, domniemanego ojca oraz dziecka [4]. Wymóg ten związany jest z faktem, że przy okazji badania na ojcostwo, wykonywane jest również badanie macierzyństwa, które pozwoli wykluczyć sytuację, w której doszło do podmienienia dziecka w szpitalu 🏥 po narodzinach.

Dochodzenie ojcostwa na potrzeby rozprawy sądowej posiada dodatkową korzyść. Mowa tutaj o ekspertyzie biegłego sądowego 📄, dokument ten z pewnością sprawdzi się jako dowód w sprawie o ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa, a nawet w rozprawie o alimenty czy sprawie rozwodowej.

Źródła:

  1. https://ojcostwoprenatalne.pl/ojcostwo-w-czasie-ciazy/
  2. https://testynaojcostwo.pl/kiedy-w-ciazy-mozna-zrobic-test-na-ojcostwo/
  3. https://www.geneticus.pl/testy-na-ojcostwo-za-500-zl/
  4. https://www.geneticus.pl/badania-dna/test-ojcostwa-do-sadu/

To może Cię zainteresować: Gdzie zrobić test na ojcostwo? [LISTA PLACÓWEK]

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA