Czy to moja rodzina? Zobacz, jak zyskać pewność
 

Czy to moja rodzina?

czy to moja rodzina

Czy to moja rodzina – co robić, gdy to pytanie nie daje spokoju? Badania DNA pozwalają ustalić nie tylko ojcostwo, ale też sprawdzić, czy np. dziadkowie i wnuki są ze sobą spokrewnieni, czy w żyłach rodzeństwa faktycznie „płynie ta sama krew” lub czy odnaleziona po latach kobieta jest naprawdę matką danego dziecka. Testy genetyczne rozstrzygają wiele spornych spraw spadkowych oraz umożliwiają ponowne połączenie zerwanych więzi rodzinnych.

Gdy babcia nie jest pewna, że to jej wnuczka…

Kobieta, która żyła w nieformalnym związku z mężczyzną, urodziła córkę. Niespełna rok po tym ojciec dziewczynki zachorował i nagle zmarł. Matka nie była w stanie samodzielnie utrzymać dziecka, dlatego złożyła pozew o alimenty.

Konieczne było jednak udowodnienie, że zmarły mężczyzna jest rzeczywiście ojcem dziewczynki. Jedyną żyjącą jeszcze osobą z najbliższej rodziny ojca była jego matka (babcia dziecka). Dzięki badaniom DNA udało się potwierdzić pokrewieństwo między dzieckiem a jego babcią.

Geny nie kłamią – babcia i wnuczka mają ten sam chromosom X

Babcia może łatwo sprawdzić, czy dziewczynka jest jej wnuczką, ponieważ powinny one mieć ten sam profil chromosomu X. Chromosom ten matka przekazuje wszystkim swoim dzieciom – niezależnie od tego, czy jest to syn czy córka. Jeśli więc syn w przyszłości będzie miał własną córkę, oznaczać to będzie, że przekazał jej ten sam chromosom X.

Matka zawsze pewna?

Wydaje się, że matka ma zawsze pewność, że to jej dziecko. Jednak są sytuacje, gdy i w tym przypadku trzeba wykonać badanie DNA. Co jakiś czas słyszymy w telewizji historie o dzieciach zamienionych w szpitalu. Zdarza się też, że matka oddaje swoje dziecko do adopcji i po latach chce nawiązać z nim kontakt. Wtedy także często trzeba przeprowadzić badanie pokrewieństwa, bo samo fizyczne podobieństwo jest niewystarczające.

Coraz częściej badania DNA wykonują też matki, które poddały się zabiegowi in vitro. Chcą mieć pewność, że wykorzystano faktycznie ich własną komórkę jajową. Głośny był przypadek kobiety, która urodziła dziecko obciążone poważnymi wadami genetycznymi… I po badaniu DNA okazało się, że nie było to jej dziecko, choć je urodziła.

Gdy rodzeństwo spotyka się po latach, rodzi się pytanie… Czy to moja rodzina?

Zdarza się, że do laboratorium genetycznego przychodzą osoby chcące sprawdzić, czy są rodzeństwem. Po przypadkowym spotkaniu uderzające podobieństwo zarówno cech fizycznych, jak i pod względem charakteru nie daje im spokoju.

Czasem po latach, kiedy ojciec już nie żyje, rodzeństwo wykonuje badanie DNA. Skłaniają ich do tego pogłoski w rodzinie o rzekomym romansie matki. Chcąc poznać prawdę i dowiedzieć się, czy rzeczywiście mają wspólnego ojca, przeprowadzają test genetyczny. W tym wypadku można potwierdzić lub wykluczyć pokrewieństwo dwóch sióstr, dwóch braci oraz brata i siostry.

Ciekawy artykuł: „Chcę, żeby syn poznał dziadków…” – badanie na pokrewieństwo

Komu przekazać spadek? Dylemat niektórych rodzin…

Do laboratorium genetycznego zgłosił się mężczyzna rozporządzający majątkiem zmarłego brata. Miał wątpliwości, czy syn brata faktycznie jest jego biologicznym dzieckiem. Mężczyzna oraz jego rodzina potwierdzili, że zarówno on jak i jego zmarły brat mieli wspólnego ojca. Dlatego też w tym wypadku możliwe było zbadanie chromosomu Y.

Jest on dziedziczony wyłącznie w linii męskiej i przekazywany przez ojca wszystkim synom z pokolenia na pokolenie. Jeśli więc zmarły brat był faktycznie ojcem badanego dziecka, chromosom ten powinien być taki sam u niego oraz stryja (obaj wywodzą się z tej samej linii ojcowskiej). Tak też było w tym przypadku.

Do laboratoriów genetycznych coraz częściej zgłaszają się osoby chcące potwierdzić swoje pokrewieństwo przed zapisaniem spadku. W takiej sytuacji badanie DNA daje pewność, że majątek zostaje przekazany właściwym osobom.

Czy to moja rodzina? Badania DNA

Podsumowując, badania DNA pokrewieństwa coraz częściej wykorzystywane są do rozwiązania trudnych spraw rodzinnych. Dziś taki test może zlecić praktycznie każdy. Nie trzeba posiadać specjalnego skierowania z sądu. Laboratoria badają także różne próbki, np. szczoteczki do zębów, ubrania, włosy, maszynki do golenia – zatem badanie DNA można wykonać nawet po śmierci jednego z uczestników.

To może Cię zainteresować: Czy to mój wnuk? Badania pokrewieństwa


autor: Testynaojcostwo.pl |zdjęcie: White77/pixabay.com

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.
5/5 - (3 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA