Jak sprawdzić, czy wnukowi należy się spadek? Testynaojcostwo.pl
 

Jak sprawdzić, czy wnukowi należy się spadek?

czy wnukowi należy się spadek

Czasami zdarzają się sytuację, gdy dziadkowie nie mają pewności, że między nimi a wnukiem istnieją więzy krwi. Bywa, że mają wątpliwości co do tego, czy wnukowi należy się spadek. W takiej sytuacji znalazł się Marek… Mężczyzna chciał mieć pewność, czy Karol to naprawdę dziecko jego syna. Co zrobił? Wykonał jednoznaczne badanie pokrewieństwa.

„Synowa miała romans… A ja chciałem mieć pewność”

„Zawsze utrzymywała, że Karol jest moim wnukiem, ale nigdy nie mieliśmy dobrej relacji. Chociaż mój syn jej wybaczył i byli razem aż do jego śmierci (niestety zginął w wypadku samochodowym kilka lat temu), ja zawsze miałem wątpliwości… Nie mamy już żadnych przedmiotów należących do syna, więc wykonanie testu DNA na ojcostwo nie wchodziło w grę.

Poszukałem trochę w internecie i dowiedziałem się, że jest jeszcze inny sposób na sprawdzenie pokrewieństwa między nami. Pozwala na to badanie genetyczne z udziałem tylko moim i Karola. Jednak genetyka to potęga! Karol jest już dorosły i nie miał nic przeciwko wykonaniu testu – właściwie sam powiedział, że dla niego to też jest ważne.”

Zobacz też: Wnuczka poznasz po chusteczce – czyli o testach na ojcostwo i pokrewieństwo

Badanie pokrewieństwa między Markiem a Karolem – pewne i proste

Marek zlecił w laboratorium badanie genetyczne. Do analizy przekazał wymazy z policzka od siebie i Karola, które pobrali samodzielnie w domu.

„Pobranie wymazów było szybkie i naprawdę łatwe. Na wynik czekaliśmy kilkanaście dni. Nie powiem, trochę się stresowałem – w końcu miałem się dowiedzieć prawdy, po tylu latach! I wiecie, co się okazało? Badanie potwierdziło pokrewieństwo między nami! Poczułem niesamowitą ulgę i spokój! Żałuję, że nie zdecydowałem się wcześniej.”

Czy wnukowi należy się spadek? Badanie chromosomu Y

W przypadku Marka i Karola laboratorium przeprowadziło analizę chromosomu Y. Badanie potwierdziło pokrewieństwo, co oznacza, że chromosomy Y Marka i Karola są identyczne. Dlaczego?

Każdy człowiek ma dwa chromosomy warunkujące płeć. U mężczyzn są to X oraz Y, a u kobiet X oraz X – każdy z rodziców przekazuje swojemu dziecku jeden taki chromosom. Jeśli mężczyzna przekaże Y ma syna, a gdy X – ma córkę.

Chromosom Y przechodzi zatem z pokolenia na pokolenie w linii męskiej. Marek przekazał go swojemu synowi, a jego syn – Karolowi.

To może Cię zainteresować: Wątpliwości w rodzinie: Jak sprawdzić czy jesteśmy spokrewnieni?

4.8/5 - (5 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA