Ci ludzie zostali połączeni po latach - pomogło im badanie DNA
 

Ci ludzie zostali połączeni po latach dzięki badaniu DNA

ludzie połączeni po latach

Testy genetyczne są kojarzone głównie z wykluczaniem albo potwierdzaniem ojcostwa czy identyfikacją przestępców. Badanie DNA umożliwia jednak także połączenie osób, które z powodu różnego typu okoliczności zostały kiedyś rozdzielone. Rezultat testu pozwala więc na nowo określić tożsamość i odtworzyć relacje między ludźmi. 

Siostry – wykrycie pokrewieństwa po latach

Czasami można mieć wrażenie, że poznany człowiek jest do nas uderzająco podobny – zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Podobne mogą być też zachowanie, gesty, gust czy zwyczaje. Najczęściej jest to zbieg okoliczności, jednak w niektórych przypadkach chodzi o coś więcej…

Przypuśćmy, że mamy do czynienia z taką sytuacją. Do jednego z laboratoriów genetycznego zgłaszają się dwie dorosłe kobiety, podejrzewające, że są siostrami. Ich kontakt jest bardzo dobry zarówno w dzieciństwie, jak i teraz, w dorosłym życiu. Co więcej, ich rodzice przyjaźnią się ze sobą, więc kobiety wychowują się właściwie razem, spędzając ze sobą mnóstwo czasu, ale jednocześnie mieszkając oddzielnie. Nie tylko od zawsze bardzo się lubią, ale też są bardzo do siebie podobne. Zaczynają się więc zastanawiać, czy nie są może spokrewnione, a te podejrzenia doprowadzają je do realizacji testu DNA, które ma rozwiać ich wątpliwości.

Kobiety są pewne, że mają różne matki, jednak bardziej zastanawia je to, czy mają również innych ojców. Przecież przez całe życie rodziny przyjaźniły się i spędzały razem każdą wolną chwilę. Laboratorium analizuje ich chromosomy X, by ustalić ewentualne pokrewieństwo. Okazało się, że rzeczywiście są siostrami. Pozwala im to zyskać pewność, jednak pojawia się dylemat, czy rodzice powinni dowiedzieć się prawdy.

Badanie DNA można zrealizować nawet po śmierci ojca

Teraz nieco inna sytuacja. Jedna z kobiet zgłaszających się do laboratorium rodzi córkę w związku niesformalizowanym. Niestety – ojciec dziewczynki umiera rok po porodzie, a kobieta została bez środków do życia. W takim przypadku można wystąpić o alimenty, które płacić będzie rodzina zmarłego. Ona utrzymuje jednak, że mężczyzna był bezpłodny, a w sądzie przedstawiono badania, które to potwierdzały.

Kobieta ma jednak inne dowody, w tym zeznania świadków, że mężczyzna rzeczywiście był ojcem córeczki. Z powodu niejasnej sytuacji sąd zleca wykonanie testu genetycznego, jednak pobranie próbki od mężczyzny jest niemożliwe. Wyjściem okazuje się porównanie DNA wnuczki oraz babci (matki mężczyzny). Laboratorium analizuje ich chromosomy X, a wynik dowodzi pokrewieństwa między nimi. Rezultat umożliwia pewne rozwiązanie tej sytuacji, a kobieta otrzymuje alimenty.

Badanie DNA umożliwia odzyskanie własnej tożsamości

Różnego typu przypadki, takie jak opisane wyżej, zdarzają się często, a pracownicy laboratoriów spotykają się z nimi na co dzień. Rezultat testu DNA umożliwia nie tylko poznanie prawdy czy zmianę sytuacji prawnej, ale również ustalenie własnej tożsamości. Dla wielu osób poznanie tego, kim tak naprawdę są – nawet po latach – to wstęp do życia w poczuciu bezpieczeństwa i stabilizacji.


Zobacz też: 

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA