Badanie dna na ojcostwo - testynaojcostwo.pl - ustalenie ojcostwa
 

Badanie DNA na ojcostwo

na czym polega badanie dna na ojcostwo

Badanie DNA na ojcostwo to test genetyczny, który pozwala jednoznaczne i całkowicie pewnie wykluczyć lub potwierdzić ojcostwo. Można zrealizować go do celów prywatnych (po urodzeniu dziecka bądź w ciąży) lub do celów sądowych. Korzysta się z próbek z materiałem genetycznym badanych osób.

Badanie DNA na ojcostwo – na czym polega?

Najpierw pobierane są próbki DNA od mężczyzny, dziecka i ewentualnie matki (rodzaj próbek zależy od rodzaju testu: można wykorzystać mikroślady – np. używany smoczek, wymazy z policzka, krew lub płyn owodniowy czy kosmówkę), a później ustala się profile genetyczne. Na profile DNA mówi się „genetyczne odciski palca”, gdyż każdy człowiek ma swój unikalny. Dodatkowo dziedziczy się je po rodzicach (pół na pół od matki i ojca). Następny etap badania DNA ojcostwo to porównanie profili, by jednoznacznie określić pokrewieństwo.

Badania DNA na ojcostwo – rodzaje badań

Badania DNA na ojcostwo mogą zostać przeprowadzone w ciąży albo po urodzeniu się dziecka. Po narodzinach można zlecić je prywatnie bądź do celów sądowych. Wybór testu zależy od konkretnej sytuacji. Badanie w ciąży wykonywać można już po 10. tygodniu ciąży. Pobiera się wtedy krew od matki (i potem izoluje DNA dziecka) lub fragmenty kosmówki czy płynu owodniowego, a także materiał genetyczny kobiety i mężczyzny. Test wykonywany prywatnie po narodzinach można zlecić anonimowo. Nie wymaga on także badania matki, a próbkami mogą być wymazy z policzka albo mikroślady. Badanie DNA na ojcostwo do celów sądowych realizuje się natomiast z zachowaniem określonej procedury, a do wyniku konieczne jest dołączenie specjalnej ekspertyzy.

Badanie DNA na ojcostwo – o czym mówi wynik?

Rezultat badania DNA na ojcostwo przekazuje, czy dany mężczyzna to biologiczny ojciec danego dziecka. Na tej podstawie potwierdza bądź wyklucza się ojcostwo w sposób całkowicie jednoznaczny. Wystarczy wykonać jeden test w życiu, by mieć pewność i zyskać spokój na zawsze. Geny nigdy się nie zmieniają i ustalone są już w życiu płodowym, więc wynik takiego badania zawsze będzie identyczny. Rezultat zawsze jest także pewny – nie ma znaczenia rodzaj użytej do badania próbki ani czas wykonania badania.

Pamiętaj, że test ojcostwa wykonujesz raz na całe życie więc warto wybrać dobre laboratorium!REKLAMA


Zobacz też: 

4/5 - (1 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA