Badanie na ojcostwo - testynaojcostwo.pl - badania dna
 

Badanie na ojcostwo

na czym polega badanie na ojcostwo

Badanie na ojcostwo to test DNA pozwalający jednoznacznie i pewnie wykluczyć lub potwierdzić ojcostwo. Przeprowadza się go prywatnie dla własnej wiedzy (przed narodzeniem dziecka lub po) albo do celów sądowych. Do badania wykorzystuje się próbki z materiałem DNA wszystkich badanych.

Badanie na ojcostwo – na czym polega?

Pierwszym krokiem przy badaniu na ojcostwo jest pobranie próbek materiału genetycznego od dziecka, mężczyzny i ewentualnie matki. Rodzaj tych próbek uwarunkowany jest rodzajem testu – można przekazać wymazy z policzka, mikroślady (czyli np. włosy z cebulkami), krew, płyn owodniowy lub kosmówkę. Drugi krok ustalenie profili genetycznych badanych, które nazywane są „genetycznymi odciskami palca” ze względu na to, że każdy człowiek posiada unikalny. Profile dziedziczone są po rodzicach. Trzeci krok to porównanie wcześniej ustalonych profili, co pozwala jednoznacznie określić ojcostwo w każdym przypadku.

Badanie na ojcostwo – rodzaje

Badanie na ojcostwo można zrealizować jeszcze w ciąży (po 10. tygodniu) albo po urodzeniu się dziecka (do celów prywatnych albo sądowych). Przy teście w ciąży ekspert pobiera krew matki i izoluje z niej DNA dziecka albo pobiera płyn owodniowy lub fragmenty kosmówki w czasie badań prenatalnych. Do badania przekazuje się też DNA mężczyzny i kobiety. Prywatne badanie na ojcostwo można zlecić anonimowo. Do prywatnego testu po urodzeniu dziecka wystarczą próbki tylko mężczyzny i dziecka, które mogą być dowolne. Badanie na ojcostwo wykonywane do celów sądowych realizuje się natomiast z zachowaniem ustalonej procedury. Co więcej, a do wyniku dołączona jest ekspertyza biegłego sądowego.

Badanie na ojcostwo – o czym mówi wynik?

Badanie na ojcostwo wyklucza albo potwierdza ojcostwa w sposób całkowicie jednoznaczny, a więc wynik pokazuje, czy mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka. Rezultat jest zawsze pewny, niezależnie od wykorzystanych próbek, rodzaju badania i tego, kiedy zostanie wykonane. Co więcej, takie badanie wystarczy zlecić tylko raz w życiu, ponieważ DNA nie zmienia się. Dzięki temu można zyskać spokój i pewność na zawsze – nawet jeszcze zanim dziecko się urodzi.

Pamiętaj, że test ojcostwa wykonujesz raz na całe życie więc warto wybrać dobre laboratorium!Zobacz też: 

4.7/5 - (3 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA