Czy na pewno mamy wspólnego ojca? To możliwe, że jesteśmy rodziną? Czy to faktycznie dziecko mojego syna? Na te i inne pytania można uzyskać odpowiedź w bardzo prosty sposób. Jaki? Wykonując badanie DNA na pokrewieństwo. Ich wynik jest bardzo przydatny nie tylko po to, aby poznać prawdę, ale też przy sprawach sądowych (np. o alimenty lub spadek).
Spis treści:
- Kiedy wykonać badania DNA na pokrewieństwo?
- Czy jesteśmy rodziną?
- Dlaczego warto zrobić badanie pokrewieństwa?
- Czy wynik badania DNA na pokrewieństwo jest pewny?
- Z jakich próbek zrobić badanie DNA na pokrewieństwo?
Kiedy wykonać badania DNA na pokrewieństwo?
Warto sprawdzić więzy krwi i wykonać badania DNA na pokrewieństwo, gdy…
- walczysz o majątek lub chcesz przekazać spadek,
- nie widzisz podobieństwa między członkami rodziny,
- podejrzewasz zdradę w rodzinie,
- podejrzewasz podmianę w szpitalu, adopcję albo rozdzielenie po narodzinach,
- czujesz, że jakieś informacje w rodzinie zostały zatajone i chcesz wreszcie poznać prawdę,
- podejrzewasz, że bliska osoba niesłusznie płaci alimenty,
- nagle pojawiła się osoba, która może być Twoją rodziną.
Czy jesteśmy rodziną? Badanie pokrewieństwa pozwoli ustalić więzy krwi
Badania DNA na pokrewieństwo dają naprawdę dużo możliwości. W jaki sposób są najczęściej wykorzystywane?
Zdarzają się sytuacje, kiedy dziadkowie nie mają pewności co do pokrewieństwa między wnukiem czy wnuczką. Podejrzewają romans, nie widzą podobieństwa albo dziecko, o którego istnieniu nie mieli wcześniej pojęcia, pojawia się zupełnie niespodziewanie.
Poczytaj też:
- „Chcę, żeby syn poznał dziadków…” – badanie na pokrewieństwo
- Czy to mój wnuk? Badania pokrewieństwa
- Jak sprawdzić, czy wnukowi należy się spadek?
Dwie siostry, dwóch braci, brat i siostra… Czy na pewno są spokrewnieni? Wątpliwości mogą być spowodowane podejrzeniami o adopcję, podmianę w szpitalu czy romans rodzica albo nagłym pojawieniem się potencjalnego rodzeństwa – co jest powszechne szczególnie w dobie portali społecznościowych.
Poczytaj też:
- Czy ja i brat mamy tego samego ojca? Historia Maćka
- Ci ludzie zostali połączeni po latach dzięki badaniu DNA
Co zrobić, gdy rodzina nie ma pewności, czy dziecko na pewno pochodzi od danego mężczyzny, a wykonanie testu na ojcostwo jest niemożliwe? Oprócz badania dziadków i wnuków można zbadać też np. bratanka i wujka oraz inne relacje.
W zależności m.in. od płci badanych osób do badania wykorzystywane są różne metody analizy – dobrane przez laboratorium.
Poczytaj też:
Dlaczego warto zrobić badanie pokrewieństwa? 3 najważniejsze korzyści z wykonania badania DNA na pokrewieństwo
1. Szansa na unormowanie sytuacji prawnej – wynik badania DNA na pokrewieństwo może być wykorzystany w sądzie. Przydaje się np. w sprawach o spadek albo alimenty. Realizację takich badań zlecają też sądy, a co więcej – badanie można wykonać z sądową procedurą i z ekspertyzą biegłego sądowego.
2. Możliwość uzyskania pewności i spokoju na całe życie – badanie pokrewieństwa wystarczy wykonać raz w życiu, a jego wynik jest dla wielu osób okazją do odetchnięcia z ulgą, pozbycia się wątpliwości i odzyskania spokoju.
3. Okazja do poprawienia relacji w rodzinie – wątpliwości, obwinianie, brak pewności… To wszystko niszczy rodzinne relacje. Badanie DNA na pokrewieństwo pozwala więc naprawić więzi rodzinne, a często także – zyskać całkiem nowego członka rodziny i zbudować nową relację.
Czy wynik badania DNA na pokrewieństwo jest pewny? Odpowiada ekspert – mgr Barbara Prokurat
Wynik testu na pokrewieństwo (bez udziału ojca) pozwala w określonych sytuacjach uzyskać jednoznaczną informację, czy osoby badane są ze sobą spokrewnione. Taki test genetyczny wystarczy wykonać tylko raz w życiu, ponieważ analizowane fragmenty DNA nie zmieniają się. Metoda, jaką realizowane jest badanie, jest dobierana przez laboratorium i zależy od płci osób badanych oraz dostępnych członków rodziny.
mgr Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalania ojcostwa i pokrewieństwa testDNA Laboratorium Sp. z o.o.
Z jakich próbek zrobić badanie DNA na pokrewieństwo? Wystarczy smoczek, niedopałek papierosa i wiele innych
Badanie DNA na pokrewieństwo – podobnie jak test ojcostwa – można wykonać na podstawie różnych próbek, co jest wygodne i dyskretne. Z powodzeniem nadają się np. niedopałek papierosa, maszynka do golenia, włosy z cebulkami, smoczek, puszka po napoju, nadgryzione ciastko, inhalator czy nawet pestki z arbuza.
Laboratoria często udostępniają też możliwość wykonania badania na miejscu w jednej z placówek albo z dowolnego miejsca na świecie (wtedy wystarczy zamówić zestaw do badania i odesłać próbki).
Brak komentarzy, bądź pierwszy!