Badanie DNA na pokrewieństwo – sprawdź więzy krwi

badanie pokrewieństwa, badania pokrewieństwa

Czy na pewno mamy wspólnego ojca? To możliwe, że jesteśmy rodziną? Czy to faktycznie dziecko mojego syna? Na te i inne pytania można uzyskać odpowiedź w bardzo prosty sposób. Jaki? Wykonując badanie DNA na pokrewieństwo. Ich wynik jest bardzo przydatny nie tylko po to, aby poznać prawdę, ale też przy sprawach sądowych (np. o alimenty lub spadek).

Spis treści:

Kiedy wykonać badania DNA na pokrewieństwo?

Warto sprawdzić więzy krwi i wykonać badania DNA na pokrewieństwo, gdy…

  • walczysz o majątek lub chcesz przekazać spadek,
  • nie widzisz podobieństwa między członkami rodziny,
  • podejrzewasz zdradę w rodzinie,
  • podejrzewasz podmianę w szpitalu, adopcję albo rozdzielenie po narodzinach,
  • czujesz, że jakieś informacje w rodzinie zostały zatajone i chcesz wreszcie poznać prawdę,
  • podejrzewasz, że bliska osoba niesłusznie płaci alimenty,
  • nagle pojawiła się osoba, która może być Twoją rodziną.

badanie pokrewieństwa, badania pokrewieństwa, test na pokrewieństwo

Czy jesteśmy rodziną? Badanie pokrewieństwa pozwoli ustalić więzy krwi

Badania DNA na pokrewieństwo dają naprawdę dużo możliwości. W jaki sposób są najczęściej wykorzystywane?

  • Badanie pokrewieństwa między dziadkami a wnukami

Zdarzają się sytuacje, kiedy dziadkowie nie mają pewności co do pokrewieństwa między wnukiem czy wnuczką. Podejrzewają romans, nie widzą podobieństwa albo dziecko, o którego istnieniu nie mieli wcześniej pojęcia, pojawia się zupełnie niespodziewanie.

Poczytaj też:

  • Badanie pokrewieństwa między rodzeństwem – wspólni rodzice/ojciec/matka

Dwie siostry, dwóch braci, brat i siostra… Czy na pewno są spokrewnieni? Wątpliwości mogą być spowodowane podejrzeniami o adopcję, podmianę w szpitalu czy romans rodzica albo nagłym pojawieniem się potencjalnego rodzeństwa – co jest powszechne szczególnie w dobie portali społecznościowych.

Poczytaj też:

  • Badanie pokrewieństwa między dzieckiem a krewnymi ojca

Co zrobić, gdy rodzina nie ma pewności, czy dziecko na pewno pochodzi od danego mężczyzny, a wykonanie testu na ojcostwo jest niemożliwe? Oprócz badania dziadków i wnuków można zbadać też np. bratanka i wujka oraz inne relacje.

W zależności m.in. od płci badanych osób do badania wykorzystywane są różne metody analizy – dobrane przez laboratorium.

Poczytaj też:

Dlaczego warto zrobić badanie pokrewieństwa? 3 najważniejsze korzyści z wykonania badania DNA na pokrewieństwo

1. Szansa na unormowanie sytuacji prawnej – wynik badania DNA na pokrewieństwo może być wykorzystany w sądzie. Przydaje się np. w sprawach o spadek albo alimenty. Realizację takich badań zlecają też sądy, a co więcej – badanie można wykonać z sądową procedurą i z ekspertyzą biegłego sądowego.

2. Możliwość uzyskania pewności i spokoju na całe życie – badanie pokrewieństwa wystarczy wykonać raz w życiu, a jego wynik jest dla wielu osób okazją do odetchnięcia z ulgą, pozbycia się wątpliwości i odzyskania spokoju.

3. Okazja do poprawienia relacji w rodzinie – wątpliwości, obwinianie, brak pewności… To wszystko niszczy rodzinne relacje. Badanie DNA na pokrewieństwo pozwala więc naprawić więzi rodzinne, a często także – zyskać całkiem nowego członka rodziny i zbudować nową relację.

Czy wynik badania DNA na pokrewieństwo jest pewny? Odpowiada ekspert – mgr Barbara Prokurat

Wynik testu na pokrewieństwo (bez udziału ojca) pozwala w określonych sytuacjach uzyskać jednoznaczną informację, czy osoby badane są ze sobą spokrewnione. Taki test genetyczny wystarczy wykonać tylko raz w życiu, ponieważ analizowane fragmenty DNA nie zmieniają się. Metoda, jaką realizowane jest badanie, jest dobierana przez laboratorium i zależy od płci osób badanych oraz dostępnych członków rodziny.

mgr Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalania ojcostwa i pokrewieństwa testDNA Laboratorium Sp. z o.o.

Z jakich próbek zrobić badanie DNA na pokrewieństwo? Wystarczy smoczek, niedopałek papierosa i wiele innych

Badanie DNA na pokrewieństwo – podobnie jak test ojcostwa – można wykonać na podstawie różnych próbek, co jest wygodne i dyskretne. Z powodzeniem nadają się np. niedopałek papierosa, maszynka do golenia, włosy z cebulkami, smoczek, puszka po napoju, nadgryzione ciastko, inhalator czy nawet pestki z arbuza.

Laboratoria często udostępniają też możliwość wykonania badania na miejscu w jednej z placówek albo z dowolnego miejsca na świecie (wtedy wystarczy zamówić zestaw do badania i odesłać próbki).

 testy na pokrewieństwo, ustalenie pokrewieństwa


5/5 - (7 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA