Złapany na dziecko – co rozwiąże Twój problem?
 

Złapany na dziecko – co rozwiąże Twój problem?

złapany na dziecko

Myślisz, że zostałeś złapany na dziecko? Płacisz na nie alimenty? Jest to bardzo częsty problem. Na szczęście można łatwo go rozwiązać. Wystarczy wykonać test na ojcostwo i złożyć do sądu odpowiedni wniosek. Jest to bardzo proste. Jakie badanie wykonać, aby uniknąć złapania na dziecko? Podpowiadamy poniżej!

Tego dowiesz się z artykułu:

▶ Zostałeś złapany na dziecko? Wykonaj badania DNA!

▶ Złapany na dziecko – jak udowodnić to w sądzie?

Zostałeś złapany na dziecko? Wykonaj badania DNA!

Wydaje Ci się, że zostałeś złapany na dziecko? Możesz to sprawdzić, wykonując badania DNA. Jest to jedyny sposób na sprawdzenie, czy rzeczywiście jesteś ojcem dziecka. Badania DNA są wiarygodne i pewne. Dzięki nim ojcostwo może zostać wykluczone ze 100% prawdopodobieństwem.

Genetyczne testy na ojcostwo polegają na stworzeniu profili genetycznych ojca i dziecka na podstawie oddanych próbek. Profile te następnie są ze sobą porównywane. Do badania oddać możemy dwa rodzaje próbek:

▶ Próbkę standardową, czyli wymaz z policzka

▶ Próbkę dyskretną np. szczoteczkę do zębów, gumę do żucia, wyrwany włos z cebulką, nadgryziony chrupek kukurydziany czy niewyparzony smoczek

Jeśli wynik testu na ojcostwo chcemy przedstawić w sądzie, to musimy wykonać badanie DNA z zachowaniem procedur sądowych. W takiej sytuacji próbką może być jedynie wymaz z policzka. Musi on zostać pobrany od dziecka, domniemanego ojca i matki w placówce medycznej. Przed pobraniem każda ze stron musi przedstawić dokument tożsamości. Na takie badanie skierować może nas także sąd. Jednak wykonanie go prywatnie może znacznie przyspieszyć postępowanie sądowe. Jest to duża oszczędność czasu, nerwów i pieniędzy [1], [2].

Złapany na dziecko – jak udowodnić to w sądzie?

Jeśli zostałeś złapany na dziecko, to powinieneś złożyć w sądzie wniosek o zaprzeczenie ojcostwa. Masz na to rok od momentu, w którym dowiedziałeś się, że nie jesteś ojcem dziecka. W momencie złożenia wniosku do sądu dziecko musi być niepełnoletnie. Wniosek o zaprzeczenie ojcostwa może złożyć także matka i dziecko po osiągnięciu pełnoletności [3], [4].

Po złożeniu wniosku do sądu wyznaczony zostanie termin postępowania. W trakcie rozprawy należy udowodnić, że nie jest się ojcem dziecka. Można próbować np. wykazać, że w momencie poczęcia dziecka przebywało się za granicą lub że z innego powodu ojcostwo jest nierealne. Może to być jednak niewystarczające. Dla sądu najbardziej wiarygodnym dowodem w sprawie o zaprzeczenie ojcostwa będą badania DNA. Jeśli nie przedstawimy ich sami, to sąd najprawdopodobniej i tak nas na nie skieruje, a ceny badań DNA zlecanych przez sądy są o wiele wyższe [5].

Źródła:

  1. https://www.testdna.pl/badania-dna-katowice/
  2. https://www.testdna.pl/sadowy-test-na-ojcostwo-jak-wyglada-badanie/#na-czym-polega-sadowy-test-na-ojcostwo
  3. https://smadwokaci.pl/aktualnosci/prawo-rodzinne/pozew-o-zaprzeczenie-ojcostwa/
  4. https://kruczek.pl/zaprzeczenie-ojcostwa-a-alimenty-czy-mozliwy-jest-zwrot/
  5. https://poradnikpracownika.pl/-zaprzeczenie-ojcostwa-kto-kiedy-i-jak-moze-zadac

To również może Cię zainteresować: Wynik testu ojcostwa – jak wygląda?

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA