Alimenty a testy na ojcostwo – jak uniknąć niesłusznych alimentów?

alimenty a testy na ojcostwo

Naciąganie na alimenty to coraz częstsze zjawisko. Jeśli więc nie masz pewności, czy na pewno powinieneś je płacić, to wykonaj test na ojcostwo. Dzięki temu zyskasz pewność, czy płacisz alimenty na swoje dziecko. Negatywny wynik badania pozwoli Ci tego uniknąć. Jak wykonać test na ojcostwo? Zobacz poniżej!

Tego dowiesz się z artykułu:

▶ Płacenie alimentów na nieswoje dziecko – jak do tego dochodzi?

▶ Alimenty a testy na ojcostwo – istotna rola badań DNA

Płacenie alimentów na nieswoje dziecko – jak do tego dochodzi?

Niestety wielu mężczyzn płaci alimenty na nieswoje dziecko 👶. Zwykle takie sytuacje zdarzają się, gdy ciąża pojawia się w związkach z krótkim stażem. Większość z nich rozpada się jeszcze w trakcie trwania ciąży 🤰 lub krótko po porodzie. Mężczyźni w takiej sytuacji uznają dziecko i zaczynają płacić alimenty [1].

Wysokość alimentów jest określana przez sąd. Po usłyszeniu decyzji sądu mężczyzna będzie musiał płacić alimenty, dopóki dziecko będzie kontynuować naukę [1].

Alimenty a testy na ojcostwo – istotna rola badań DNA

Płacenia alimentów na nieswoje dziecko możemy uniknąć, wykonując test na ojcostwo 🧬. Takie badania zawsze dają pewny wynik. Możemy więc dzięki nim jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo [2].

Testy na ojcostwo polegają na porównaniu profili genetycznych uzyskanych na podstawie dostarczonych próbek. Badanie jest szybkie i bezbolesne. Nie wymaga specjalnego przygotowania, wystarczy nie jeść, ani nie pić na godzinę przed pobraniem próbek do badań. Do jego wykonania należy dostarczyć tylko próbkę materiału genetycznego. Może być nią np. wymaz z policzka [2].

Wykonanie testu na ojcostwo nie wystarczy jednak do zaprzestania płacenia alimentów. Musimy złożyć jeszcze wniosek o sądowe ustalenie ojcostwa 👨‍⚖. Prywatne badanie może nie być rozstrzygającym dowodem dla sądu. Warto więc zdecydować się od razu na test na ojcostwo z zachowaniem procedury sądowej. W innym wypadku sąd kieruje nas na ponowne badanie w obecności biegłego sądowego [2].

Jeśli mamy wątpliwości co do ojcostwa, to badanie powinniśmy wykonać od razu po urodzeniu dziecka. Jeśli wykonamy go później, to nikt nie zwróci nam już zapłaconych alimentów 💰. To, że ojcostwo zostało wykluczone, nie będzie miało żadnego znaczenia [1].

Źródła:

  1. https://centrumdna.pl/naciaganie-na-alimenty-jak-tego-uniknac/
  2. https://pewnytato.pl/naciaganie-na-alimenty-jak-tego-uniknac/

To również może Cię zainteresować: Gdzie zrobić test na ojcostwo [LISTA PLACÓWEK]

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA