Uznanie dziecka za swoje jest decyzją, która każdy mężczyzna powinien podjąć z rozwagą. Bardzo często zdarza się, że działając pod wpływem stresu czy silnych emocji, panowie zbyt pochopnie decydują się na uznanie ojcostwa. A to w przyszłości może wiązać się z nieprzyjemnymi skutkami. Dlatego tak ważne jest dokładne rozważenie sprawy i świadomy wybór. Jeżeli jednak po uznaniu dziecka mężczyzna zaczyna mieć wątpliwości, może udać się do sądu i złożyć pozew. Warto jednak wiedzieć, że taka możliwość jest ograniczona czasowo, a wniosek można złożyć do roku od poznania prawdy.
Tego dowiesz się z artykułu:
-
-
- Jak ustalić bezskuteczność uznania ojcostwa?
- Jakie skutki ma uznanie ojcostwa?
- Dlaczego przed uznaniem ojcostwa warto zrobić test DNA?
Uznałem dziecko a nie jest moje – jak działa prawo?
Uznanie dziecka to procedura prawna określana przez Kodeks rodzinny i opiekuńczy w artykule 72. Ojcostwo można uznać na różnych etapach: ciąży, zaraz po narodzinach lub w dowolnym momencie aż do ukończenia przez pociechę osiemnastu lat.
Ważne jest, żeby dziecko nie miało innego ojca prawnego, ponieważ w takim przypadku wniosek zostanie odrzucony. Aby mężczyzna mógł uznać dziecko za swoje, musi złożyć oświadczenie, że jest jego ojcem. Oświadczenie musi potwierdzić matka.
Czasami zdarza się, że mężczyzna podda w wątpliwość informację na temat swojego ojcostwa. Niepewność może być związana np. z:
- niemożliwą do uzyskania grupą krwi;
- plotkami lub zasłyszanymi informacjami na temat pochodzenia dziecka;
- brakiem podobieństwa dziecka do ojca;
- podejrzeniem partnerki o niewierność;
- uzyskanym badaniem genetycznym.
W takim przypadku mężczyzna może złożyć wniosek o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa. Może to zrobić do roku od momentu, w którym dowiedział się, że dziecko nie jest jego. Po upływie dłuższego czasu pozwem musi zająć się prokurator.
Jak ustalić bezskuteczność uznania ojcostwa?
Przede wszystkim należy złożyć wniosek do sądu o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa. Może to zrobić mężczyzna, matka, prokurator lub pełnoletnie dziecko. Ważne jest posiadanie odpowiednich dowodów, które potwierdzą, że mężczyzna naprawdę nie jest biologicznym tatą – tutaj najlepiej sprawdzi się wykonany test na ojcostwo. W momencie, w którym sąd zatwierdzi wniosek, mężczyznę i dziecko przestaje łączyć więź prawna.
To może Cię zainteresować: Jak sprawdzić DNA dziecka bez wymazu? 🧬
Jakie skutki ma uznanie ojcostwa?
Jeżeli mężczyzna stał się prawnym ojcem, to jego i dziecko łączy więź prawna, z której wynikają określone prawa i obowiązki. Oznacza to, że np. mężczyzna musi płacić alimenty na dziecko i utrzymywać je aż do uzyskania samodzielności lub pełnoletności. W przypadku gdy została ustalona bezskuteczność uznania ojcostwa, mężczyzna zostaje zwolniony m.in. z praw do świadczenia pomocy finansowej na rzecz dziecka.
Dlaczego przed uznaniem ojcostwa warto zrobić test DNA?
Test DNA na ojcostwo rozwieje wszelkie wątpliwości dotyczące tego, czy mężczyzna rzeczywiście jest biologicznym ojcem dziecka. Dodatkowo stanowi silny dowód podczas rozprawy o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa.
Poczytaj więcej: Uznanie ojcostwa przed porodem – o tym pamiętaj…
-
Brak komentarzy, bądź pierwszy!