Uznanie ojcostwa przed porodem – o tym pamiętaj...
 

Uznanie ojcostwa przed porodem – o tym pamiętaj…

uznanie ojcostwa przed porodem, jak uznać ojcostwo przed porodem

Czy uznanie ojcostwa przed porodem jest możliwe? Tak! Zanim zdecydujesz się jednak uznać dziecko, sprawdź, jakie są konsekwencje tej decyzji i upewnij się, że jest właściwa i przemyślana. W przeciwnym razie możesz jej naprawdę żałować…

Tego dowiesz się z artykułu:

Jakie są konsekwencje uznania ojcostwa w ciąży?

„Można uznać ojcostwo przed urodzeniem się dziecka już poczętego” – mówi to art. 75 §1. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Jeśli podejmiesz taką decyzję, gdy dziecko pojawi się na świecie, staniesz się jego ojcem prawnym i będziesz wpisany do aktu urodzenia. Zyskasz więc wszelkie prawa i obowiązki rodzica (także finansowe).

A jeśli uznasz ojcostwo przed porodem, a potem okaże się… że to wcale nie jest Twoje dziecko?

  • Jeśli przed narodzinami dziecka umrzesz – maluch po porodzie będzie po Tobie dziedziczyć.
  • Nikt nie zwróci Ci wpłaconych alimentów czy innych środków finansowych (także podczas ciąży).
  • Przywiążesz się do dziecka, więc zerwanie z nim kontaktu nie będzie proste.
  • Dziecko może nie zrozumieć sytuacji, poczuć się odrzucone.

Na czym polega uznanie ojcostwa przed porodem?

Wygląda ono praktycznie tak samo jak po narodzinach: mężczyzna musi oświadczyć, że jest ojcem dziecka, a matka (w ciągu 3 miesięcy) musi to oświadczenie potwierdzić.

Bardzo ważne: uznanie ojcostwa dotyczy tylko tych dzieci, które przyszły (przyjdą) na świat poza małżeństwem i które nie mają (nie będą miały) innego ojca prawnego.

Jak uznać ojcostwo przed porodem?

To naprawdę łatwe. Oświadczenia składa się w Urzędzie Stanu Cywilnego (a w niektórych przypadkach np. w konsulacie), gdzie urzędnik dopełnia formalności i informuje o skutkach tej decyzji. Rodzice mogą przyjść razem lub osobno.

Konieczne jest przyniesienie dokumentów: zaświadczenia lekarskiego o ciąży, dokumentów tożsamości i zaświadczenia o stanie cywilnym matki dziecka. Ustnie przekazywane są takie dane, jak np. nazwisko, jakie dziecko będzie nosiło po narodzinach.

Poczytaj też: 500 plus dla samotnego rodzica a alimenty – to warto wiedzieć

Czy na pewno jestem ojcem?

Zadajesz sobie takie pytanie i mimo wszystko chcesz jeszcze przed porodem uznać ojcostwo? Robi tak wielu mężczyzn – w końcu w grę wchodzą silne emocje, chęć walki o związek, presja czasu… Taka decyzja wymaga jednak trzeźwego myślenia.

Tym bardziej, że niepewność i wątpliwości nie znikną, gdy maluch przyjdzie na świat. Będą rosły z każdym dniem. Najlepszy moment na ich rozwianie jest właśnie teraz!

Jak mieć pewność co do ojcostwa?

Test na ojcostwo – to on jest najpewniejszym sposobem. Czy zatem wiesz, że pewne badanie wykonasz od 8 tygodnia ciąży? Możesz oczywiście zdecydować się też na test po narodzinach z dowolnych próbek (np. smoczek czy chusteczka higieniczna). Wciąż będziesz miał czas, żeby uznać ojcostwo, jednak zrobisz to pewny, że Twoja decyzja jest odpowiednia.

Ciekawy artykuł: Jak nie płacić alimentów bezpodstawnie?


zdjęcie: dw-lifestylefotografie/pixabay.com

5/5 - (2 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA