Czy można zrobić test na ojcostwo po latach? Dowiedz się!
 

Czy można zrobić test na ojcostwo po latach?

Czy można zrobić test na ojcostwo po latach

Niektórzy przez lata (jak się potem okazuje) wychowują nie swoje dziecko. Inni po czasie dowiadują się, że mają jeszcze potomstwo z dawną miłością. Nasuwa się więc pytanie – czy można zrobić test na ojcostwo po latach?

Tego dowiesz się z artykułu:

Czy można zrobić test na ojcostwo po latach?

Test DNA na ojcostwo można wykonać w dowolnym momencie, nawet po upływie kilkudziesięciu lat. Nie trzeba tego robić zaraz po narodzinach dziecka, choćby zaraz w szpitalu. Nie ma znaczenia wiek dziecka. Kluczowe jest, że badane w teście ojcostwa fragmenty DNA są niezmienne. A co więcej – taki test można wykonać nawet po śmierci ojca.

Przeczytaj też: Czy można sprawdzić ojcostwo w ciąży?

Czy można wykonać test na ojcostwo u dorosłego dziecka?

W celu zrobienia testu na ojcostwo dziecko nie musi być małe. Taki test można zrobić na dowolnym etapie jego życia. Wiarygodność wyniku testu na ojcostwo nie zależy od wieku czy przebytych chorób, zażywanych leków itp.

Niektórym jednak zależy na dyskrecji przed dorosłym już dzieckiem. W związku z tym do wykonania badania DNA weryfikującego ojcostwo można dostarczyć różnorodne próbki z materiałem genetycznym, takie jak np. szczoteczka do zębów, używane przez daną osobę sztućce, kubek, z którego piła taka osoba, a nawet guma do żucia.

To może Cię zainteresować: Jak sprawdzić DNA dziecka bez wymazu?

Jak długo są ważne próbki do testu na ojcostwo?

Zebrane próbki do testu genetycznego na ojcostwo nie mają terminu ważności. Dobrze funkcjonujące i wykonujące pracę laboratorium potrafi zbadać nawet materiały sprzed kilkudziesięciu lat. Na ile taka analiza będzie udana, zależy przede wszystkim od doświadczenia laboratorium w przeprowadzaniu takich testów, odpowiedniego sprzętu, a także od zachowania próbki.

Ważną kwestią jest to, że to jest materiał biologiczny, a więc może ulec degradacji, na którą może wpłynąć pleśń, promienie UV czy inne szkodliwe czynniki. Zaleca się, aby każdą próbkę spakować do nowej, czystej papierowej koperty bądź kartonu, a później przechowywać w suchym i zacienionym miejscu.

Zobacz też: Jak długo utrzymuje się DNA na wymazie z policzka?

Wykonanie genetycznego badania DNA na ojcostwo jest nietypową w życiu sytuacją. Tylko wykonanie tego testu może rozwiać wszelkie wątpliwości. To najskuteczniejsza metoda.

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA