Kto jest ojcem mojego dziecka? Gdy boisz się poznać prawdę...
 

Kto jest ojcem mojego dziecka? Gdy boisz się poznać prawdę…

kto jest ojcem mojego dziecka, ojciec mojego dziecka

Jeśli towarzyszy Ci pytanie „kto jest ojcem mojego dziecka?”, poczucie bezpieczeństwa i spokój zostają całkowicie zaburzone. Brak pewności co do ojcostwa i wątpliwości, który z partnerów to ojciec, wywołują także duży stres. Te uczucia i emocje niekorzystnie wpływają na Twój stan psychiczny, Twoje relacje z otoczeniem, a także na rozwój dziecka… 

Kto jest ojcem mojego dziecka? To pytanie często rodzi wstyd i strach…

Przede wszystkim te emocje powodują, że wiele kobiet nie chce poznać rzeczywistego ojca dziecka i ustalić ojcostwa. Chcą zachować podejrzenia dla siebie – boją się konsekwencji wyjawienia prawdy, m.in. osądzania.

Nie chcą, by ich decyzje były oceniane, obawiają się spojrzeń, słów i myśli – społeczeństwa, ale także bliskiej rodziny czy partnerów. Niestety nie bezpodstawnie… Wciąż wiele osób ocenia i osądza innych, nie znając tej konkretnej sytuacji. A przecież życie pisze różne scenariusze.

Zobacz też: Zrobiłam badanie ojcostwa w ciąży – historia J.

Nikt nie ma prawa decydować o Twoim życiu

Znajdujesz się w podobnej sytuacji, a myśli „kto jest ojcem mojego dziecka?” nie dają Ci spokoju? Nie pozwól, by inni ludzie decydowali o Twoim życiu i Twoich wyborach. Warto wykazać się siłą i odwagą, wziąć sprawy w swoje ręce. Co zrobić?

Zastanów się, czy nie skorzystać z pomocy psychologa, którego wsparcie ułatwi nazwanie emocji i podjęcie decyzji. Pamiętaj, że to specjalista, u którego Twoje problemy i sekrety będą bezpieczne. Nigdy ponadto nie ocenia, a do jego zadań należą pomoc w trudnej sytuacji, okazanie zrozumienia, wsparcia i pomocy.

To może Cię zainteresować: Poznaj korzyści z badania DNA na ojcostwo

Później zdaj się na swoje sumienie. Jeśli nie zdecydujesz się na test na ojcostwo, możesz całe życie gryźć się z wątpliwościami i myślami, doszukiwać podobnych cech między partnerami a dzieckiem… Wynik badania – które możesz wykonać jeszcze w ciąży – zapewni Ci natomiast jednoznaczną informację na całe życie. Psychologowie są ponadto zgodni, że pewność co do ojcostwa ma korzystny wpływ na rozwój dziecka, którego ważną potrzebą jest określenie własnej tożsamości. To pozwala też

A gdy to partner ma wątpliwości?

Być może masz całkowitą pewność, kto jest ojcem Twojego dziecka, jednak to Twój partner chce wykonać badanie, by mieć jednoznaczny dowód? W takiej sytuacji również możesz odczuwać wstyd czy strach oraz niezrozumienie, dlaczego w Waszym związku brakuje zaufania. Dobrze jednak starać się zrozumieć motywy mężczyzny i szczerze porozmawiać. Tutaj również można skorzystać z pomocy psychologa – najlepiej terapii dla par.

Ciekawy artykuł: Terapia dla par – 6 oznak, że warto z niej skorzystać


zdję­cie: ©Free-Photos/pixabay.com

5/5 - (8 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA