Czy do testu na ojcostwo trzeba być na czczo? Sprawdź >>>
 

Czy do testu na ojcostwo trzeba być na czczo?

czy do testu na ojcostwo trzeba byc na czczo

Ogromna ilość pacjentów zastanawia się, czy przed zrobieniem testu na ojcostwo trzeba być na czczo. Bardzo często zdarza się, że przed wykonywaniem wielu różnego rodzaju badań wymagane jest, by w dzień ich wykonywania nie spożywać żadnych pokarmów ani nie pić napojów innych niż woda. Do testu DNA na ojcostwo nie są stawiane takie restrykcje. W przypadku kiedy badanie wykonywane jest na wymazach z policzka, konieczne jest tylko i wyłącznie drobne przygotowanie na około godzinę przed pobraniem.

Tego dowiesz się z artykułu:

Czy do testu na ojcostwo trzeba być na czczo?

Nad odpowiedzią na pytanie, czy do testu na ojcostwo trzeba być na czczo, zastanawia się wielu pacjentów. Samo to pytanie nie jest wcale bezzasadne. Przed wieloma badaniami dostajemy wytyczne dotyczące niespożywania jedzenia.

Jednak w przypadku testu na ojcostwo nie jest wymagane, aby być na czczo. W badaniu ojcostwa poddane analizie jest DNA, a to nie jest zależne od pokarmów czy napojów.

W takim razie dlaczego we wszystkich laboratoriach proszą, aby na około godzinę przed pobraniem wymazu nie jeść, nie pić, nie palić papierosów i nie żuć gumy?

Jak przygotować się do testu na ojcostwo?

Test na ojcostwo często polega na pobraniu wymazów z policzka, dlatego przygotowanie do takiego badania nie jest ani skomplikowane, ani długotrwałe. Na około godzinę przed pobraniem zalecane jest, by nie spożywać pokarmów, nie pić napojów, nie żuć gumy i nie palić papierosów. Można natomiast pić czystą wodę. W przypadku kiedy dziecko będzie wymagało karmienia, można je nakarmić, ale najpóźniej na około pół godziny przed wykonaniem badania.

⏩ Jest to ważne ze względu na stan próbek, które trafią do laboratorium. Nieprzestrzeganie tych zasad może prowadzić do tego, że pobrane wymazy nie będą nadawały się do przebadania ze względu na zanieczyszczenia. Nie ma mowy o zafałszowaniu wyniku, może być jedynie konieczne ponowne pobranie.

Czy jedzenie przed testem na ojcostwo może zmienić wynik?

🎯 Jedzenie przed testem na ojcostwo nie może zmienić wyniku badania! Spożywanie pokarmów nie ma na to żadnego wpływu. Niejedzenie przez około godzinę przed wymazem jest zalecane jedynie ze względu na możliwość zanieczyszczenia próbek, a to skutkuje brakiem możliwości przeprowadzenia odpowiedniej analizy. Wtedy pobranie będzie musiało zostać powtórzone.

W teście analizowane są fragmenty DNA, które są niezmienne i nie mają na nie wpływu żadne inne czynniki zewnętrzne, takie jak choćby zażywanie leków, stosowanie używek czy choroby.

Poczytaj więcej: Jak sprawdzić DNA dziecka bez wymazu? 🧬

5/5 - (1 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA