Nie jesteś ojcem dziecka? Test ojcostwa pomoże Ci to udowodnić!

nie jestem biologicznym ojcem dziecka

Zostałeś uznany przez prawo za ojca dziecka, choć wiesz, że nim nie jesteś? Test ojcostwa pomoże Ci to udowodnić. Wystarczy, że w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedziałeś się o narodzinach dziecka złożysz pozew o zaprzeczenie ojcostwa do sądu rejonowego, a potem na rozprawie przedstawisz wynik badania genetycznego.

Pozew o zaprzeczenie ojcostwa – w jakich sytuacjach jest konieczny

Jeśli Ciebie i matkę dziecka łączy związek małżeński, to na mocy prawa jesteś jednocześnie ojcem tego dziecka i jego formalnym opiekunem. Zostajesz też wpisany do jego aktu urodzenia. Nie będzie w tym przypadku istotne, kto jest rzeczywiście biologicznym ojcem dziecka, gdyż zostaje on ustalony na zasadzie domniemania. To domniemanie możesz jednak obalić, wnosząc pozew o zaprzeczenie ojcostwa do wydziału rodzinnego sądu rejonowego w mieście, w którym mieszkasz. Następnie będziesz musiał dowieść przed wymiarem sprawiedliwości, że to nie Ty jesteś biologicznym ojcem dziecka. Potrzebne Ci będą do tego wiarygodne dowody. Test ojcostwa, a właściwie jego wynik może być jednym z nich. Co jeszcze?

Test ojcostwa i inne dowody w sprawie o zaprzeczenie ojcostwa

Dowodami w sprawie o zaprzeczenie ojcostwa mogą być zeznania świadków, dokumenty, wyniki przesłuchania obu stron, zdjęcia, nagrania dźwiękowe, badania antropologiczne, czy grupowe badania krwi. Jeśli wiesz, że nie możesz być ojcem dziecka, bo w okresie kiedy doszło do poczęcia przebywałeś np. za granicą, to fakt ten również może posłużyć jako dowód. Musi być jednak dobrze udokumentowany. Najbardziej wiarygodny dla sądu jest jednak wynik badania DNA. Może ono na 100% wykluczyć Twoje ojcostwo lub potwierdzić je z prawdopodobieństwem wyższym niż 99,9999%. Wynik jest wiec pewny i jednoznaczny. Jak przebiega test ojcostwa dla sądu.

Test ojcostwa – możesz go zlecić samodzielnie lub przez sąd

Następnie wraz z matką i dzieckiem stawiacie się w wyznaczonym terminie do placówki medycznej, w której personel pobiera od Was wymazy z policzka. Wcześniej weryfikowana jest również Wasza tożsamość, dlatego na pobranie przychodzicie z ważnymi dokumentami tożsamości. Na pobraniu obecni są świadkowie i spisywany jest z niego specjalny protokół. Do wyniku badania, który otrzymujesz przeważnie po kilku dniach (zależy od laboratorium) biegły sądowy dołącza również swoją opinię. Oba dokumenty możesz następnie przedstawić w sądzie jako wiarygodny dowód. Żeby wykonać sądowy test ojcostwa nie potrzebujesz skierowania z sądu, możesz go wykonać na własną rękę.

Oprócz sądowych testów na ojcostwo wiele laboratoriów genetycznych oferuje jeszcze testy prywatne (dla własnej wiedzy).  Próbek do tego rodzaju testu (którymi może być w zasadzie cokolwiek: wymazy z policzka, włosy, guma do życia, szczoteczka do zębów i wiele innych) nie musisz pobierać w placówce, możesz spokojnie przygotować je w domu, a potem wysłać pocztą do laboratorium lub przekazać przez kuriera, która je tam dostarczy. Nie musisz też potwierdzać swojej tożsamości, ani angażować do badania matki. To że temu badaniu nie towarzyszy formalna procedura, nie oznacza jednak, że jego wynik jest dla sądu bezwartościowy. Może on pełnić funkcję dowodu wstępnego Co więcej, taki test ojcostwa w niektórych przypadkach (brak sprzeciwu obu stron) może zostać włączony do sprawy jako dowód główny. Wtedy sąd orzeka właśnie na jego podstawie.

4.5/5 - (2 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA